Barceló Warsaw Powiśle. Z części dawnej elektrowni stworzono nowoczesny hotel pełen pamiątek przeszłości

2024-05-06 12:32

Hotel Barceló Warsaw Powiśle w Warszawie to nie tylko imponujący budynek, ale też widowiskowy przykład udanej metamorfozy. Nowy obiekt powstał w miejscu dawnego budynku biurowo-technicznego Elektrowni Powiśle, która niegdyś zasilała stolicę Polski. Zobacz zdjęcia z przemiany, którą prezentujemy w cyklu „Metamorfozy na Plus”.

Spis treści

  1. Barceló Warsaw Powiśle. Od elektrowni zasilającej Warszawę do 4-gwiazdkowego hotelu
  2. Hotel Barceló Warszawa – historia. Zaczęło się jeszcze pod zaborami
  3. Hotel Barceló Warsaw Powiśle – budowa. Nowoczesność pełna szacunku do historii
  4. Drugie życie pamiątek przeszłości. Nowe funkcje zyskały m.in. zawory, mierniki i rury
  5. Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

Barceló Warsaw Powiśle. Od elektrowni zasilającej Warszawę do 4-gwiazdkowego hotelu

Dziś Elektrownia Powiśle w Warszawie to miejsce powszechnie znane i lubiane – otwarta, tętniąca życiem przestrzeń pełna sklepów, restauracji i eventów przyciągających tysiące osób. Jednak jeszcze u progu XXI w. straszyły tu ruiny elektrowni, która przez długie dekady zasilała stolicę. Wydawało się, że dla tych pamiątek przeszłości nie ma już nadziei – zaczęły stopniowo znikać, jak rozebrany ok. 2000 r. budynek, w miejscu którego dziś stoi hotel Barceló Warsaw Powiśle.

Ostatecznie jednak to niezwykłe miejsce udało się ocalić od zapomnienia i dać mu drugie życie dzięki wysiłkom Tristan Capital Partners i White Star Real Estate. W osobnym artykule opowiadaliśmy już o metamorfozie kompleksu Elektrowni Powiśle w ogóle, a dziś skupiamy się na szczególe – przemianie poprzemysłowej pustki w nowoczesny 4-gwiazdkowy hotel hiszpańskiej sieci Barceló Hotel Group. Choć bowiem jest to budynek całkiem nowy, inspiracje dawnymi zabudowaniami elektrowni są w nim widoczne już na pierwszy rzut oka. Co więcej, w obiekcie wykorzystano na nowo tkankę historyczną – oryginalne elementy takie jak:

  • rury,
  • zawory,
  • izolatory,
  • obudowy transformatorów,
  • dzienniki pracowników elektrowni.

Warto dodać, że obiekt, choć otwarty dopiero w czerwcu 2023 r., już jest doceniany w konkursach – otrzymał np. nagrodę Prime Property Prize 2023.

W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…

Hotel Barceló Warszawa – historia. Zaczęło się jeszcze pod zaborami

Miejsce, w którym znajduje się dziś hotel Barceló Warszawa Powiśle oraz cały kompleks Elektrowni Powiśle przez długie dekady kojarzyło się warszawiakom przede wszystkim z przemysłem. W 1904 r. rozpoczęła tu działalność pierwsza w Warszawie elektrownia, która zasilała stolicę – z krótkimi przerwami – przez blisko wiek, bo aż do lat 90. XX w.

W czasie działania dawnej elektrowni miejskiej, w miejscu dzisiejszego hotelu Barceló znajdował się budynek biurowo-techniczny, będący jej częścią. Był on połączony z gmachem D3, w którym działała dawna rozdzielnia – opowiada Dariusz Domański, Managing Partner Poland, White Star Real Estate.

Elektrownia Powiśle w Warszawie
Autor: Archiwum fotograficzne Stefana Rassalskiego / Narodowe Archiwum Cyfrowe, 1946–1948 rok, sygnatura 3/27/0/-/326 Elektrownia Powiśle w Warszawie między 1946 a 1948 r.

Zamknięty dla zwykłych śmiertelników teren elektrowni był przez lata rozbudowywany i modernizowany. W latach 20. zyskał np. własną bocznicę kolejową, biegnącą do stacji Warszawa Gdańska. Kompleks, początkowo prywatny, został upaństwowiony w latach 30. Z kolei w czasie drugiej wojny światowej odgrywał ważną rolę strategiczną, dlatego o elektrownię toczyły się walki polsko-niemieckie w ramach powstania warszawskiego. Poważnie uszkodzoną elektrownię naprawiono po wojnie. Od tego momentu działała już nieprzerwanie aż do końca epoki PRL-u, zasilając w energię elektryczną i ciepło m.in. Pałac Kultury i Nauki. Później cały kompleks elektrowni zaczął powoli popadać w ruinę.

Budynek ten – tak jak cały kompleks dzisiejszej Elektrowni Powiśle – ucierpiał podczas wojny. Po niej został odbudowany, a następnie rozebrany przy okazji powstania mostu Świętokrzyskiego i ulicy Zajęczej ok. 2000 roku. W momencie nabycia przez nas inwestycji w 2015 roku działka, na której dziś znajduje się hotel była pusta – wyjaśnia Domański.

Hotel Barceló Warsaw Powiśle – budowa. Nowoczesność pełna szacunku do historii

Rewitalizacja kompleksu Elektrowni Powiśle rozpoczęła się w 2006 r., jednak długo nie mogła ruszyć pełną parą – zmieniali się właściciele terenu, modyfikowano projekt. Prawdziwa metamorfoza rozpoczęła się dopiero w 2015 r., gdy obiekty dawnej elektrowni nabyły firmy Tristan Capital Partners i White Star Real Estate. Rozpoczęła się wówczas modernizacja zachowanych budynków oraz budowa całkiem nowych, wszystko według projektu pracowni APA Wojciechowski Architekci.

W 2021 r. ruszył ostatni etap całej inwestycji – budowa hotelu Barceló Warsaw Powiśle. Nowy hotel otwarto w czerwcu 2023 r. Nowy obiekt od początku projektowano tak, by współgrał z historyczną zabudową i stanowił jej integralną część.

Dopełnia on wielofunkcyjność kompleksu, stanowiąc istotny komponent użytkowy – tłumaczy Domański. – Mimo że budynek hotelu jest nowy, został utrzymany w industrialnym stylu dawnej fabryki, a jego ceglana fasada charakterem nawiązuje do projektu pozostałych budynków Elektrowni Powiśle. Przy projekcie całego kompleksu, od samego początku rozpoczęcia prac współpracowaliśmy z pracownią APA Wojciechowski Architekci, co doprowadziło do powstania architektonicznie zespojonej inwestycji. Dzięki temu hotel Barceló Warsaw Powiśle stanowi naturalne przedłużenie kompleksu Elektrowni Powiśle.

Budynek hotelowy już na pierwszy rzut oka miał nawiązywać do reszty kompleksu i industrialnej przeszłości tego miejsca. Pomogły w tym m.in. przeszklenia odsłaniające tkankę historyczną.

Istotne elementy architektury hotelu to przeszklony łącznik, dzięki któremu wyeksponowano historyczną ścianę sąsiedniego budynku D3, (...) a także tzw. „gwizdek” na parterze, umożliwiający swobodne przejście dziedzińcem Elektrowni Powiśle – mówi Michał Sadowski, wiceprezes, współwłaściciel i architekt-partner w APA Wojciechowski Architekci.

Połączenie dawnego z nowym musiało się spodobać, gdyż 4-gwiazdkowy hotel Barceló Warsaw Powiśle od samego początku cieszy się popularnością. Goście mają tu do dyspozycji m.in.:

  • 151 pokojów i apartamentów,
  • 6 sal konferencyjnych,
  • restaurację,
  • bar,
  • basen na dachu,
  • taras widokowy.

Hotel jest też znakomicie skomunikowany, m.in. dzięki bliskości stacji metra M2 Centrum Nauki Kopernik.

Zespojenie kompleksu Elektrowni Powiśle i hotelu pomogło w stworzeniu jednolitej tożsamości wizualnej, co przekłada się na spójne doświadczenie dla gości, którzy mogą cieszyć się zarówno tkanką historyczną, jak i nowoczesnymi udogodnieniami – podkreśla przedstawiciel White Star Real Estate.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Drugie życie pamiątek przeszłości. Nowe funkcje zyskały m.in. zawory, mierniki i rury

W środku hotelu Barceló Warsaw Powiśle w pierwszej chwili dostrzega się przede wszystkim nowoczesność, ale i tu zadbano o czytelne nawiązania do historycznej Elektrowni Powiśle. Nawiązujące do stylu industrialnego wnętrza pełne są materiałów takich jak beton, metalowe siatki, cegła rozbiórkowa oraz blacha rdzawa, perforowana i ryflowana. Jednocześnie surowość tych elementów złagodzono m.in. drewnem i skórą.

Na tym jednak nie koniec, bo wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec wykorzystane na nowo elementy dawnej elektrowni.

Udało nam się tchnąć drugie życie w stare zawory, izolatory czy rury, które zostały przekształcone przez architektów z White Star Real Estate w efektowne oświetlenie. Dodatkowo w naszym archiwum znaleźliśmy dzienniki codzienne pracowników elektrowni miejskiej z każdego dnia działalności od 1953 roku. Zostały one wyeksponowane w gablotach na poziomie +1, dzięki czemu goście mogą obserwować ciekawą zmianę charakteru pisma, począwszy od eleganckiego stylu lat 50. i 60. aż po niewyraźne notatki z lat późniejszych. Na uwagę zasługują również oprawy oświetlenia, które zostały wykonane z perforowanej obudowy transformatorów i dziś tworzą oryginalny wzór na ścianach baru w lobby – wylicza Domański.

Dawne elementy nie tylko przekształcano – niektóre zdobią dziś hotel w niezmienionej formie. Z zachowanych pamiątek po elektrowni utworzono kolekcję historycznych artefaktów, które każdy może podziwiać na parterze obiektu.

Drewniane półki w bibliotece na parterze zawierają wiele przedmiotów z kolekcji historycznych artefaktów Elektrowni Powiśle, w tym kilka mierników Brown Boveri. Były to rzadkie „szwajcarskie zegarki” świata elektryczności, sięgające początków produkcji elektrycznej – opowiada nasz rozmówca. – Ponowne wykorzystanie i wyeksponowanie artefaktów pomogło nam stworzyć atmosferę miejsca, w którym historia spotyka się z nowoczesnością.

Hotel Barcelo Elektrownia Powiśle - nowy hotel w Elektrowni Powiśle. ZDJĘCIA
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W dębowych, podświetlonych regałach i przeszklonych gablotach wyeksponowano kolekcję historycznych artefaktów dawnej elektrowni miejskiej

Ostatnim elementem przywoływania przeszłości w nowym hotelu hiszpańskiej sieci są historyczne zdjęcia oraz rysunki eksponowane na ścianach. Są one związane zarówno z samą Elektrownią Powiśle, jak i dawną Warszawą jako taką.

Na poziomie +1 znajduje się rzadki rysunek przedstawiający etapy produkcji energii elektrycznej w elektrowni, począwszy od windy węglowej, przez budynek kotłów (D1), aż po turbinę i generatory w budynku maszyn – wskazuje Domański. – Hotel wypełniają historyczne fotografie, z których większość pochodzi z lat 20. i 30. XX wieku. Wzrok przyciągają m.in. zdjęcia warszawskich mostów z lat 30., znajdujące się w strefie konferencyjnej na poziomie +1.

Takie podejście inwestora, dążące do połączenia przeszłości z nowoczesnością, widoczne jest w wielu miejscach kompleksu dzisiejszej Elektrowni Powiśle. To wynik nie tylko dążenia do zachowania spójności wizualnej, ale także jednej, spójnej idei, która przyświecała całej metamorfozie.

Główną ideą wykorzystania i wyeksponowania w nowym budynku dawnych elementów było zachowanie dziedzictwa kulturowego. Poprzez integrację detali pochodzących z dawnej elektrowni miejskiej w wystroju hotelu, podkreśliliśmy bogactwo historyczne miejsca – wyjaśnia nam przedstawiciel White Star Real Estate. – Zależało nam na stworzeniu atmosfery, która umożliwia gościom zgłębianie i doświadczanie lokalnego dziedzictwa.

Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę na:

Listen on Spreaker. Źródło: Barceló Warsaw Powiśle. Z części dawnej elektrowni stworzono nowoczesny hotel pełen pamiątek przeszłości
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.