Spis treści
- Zespół .KTW – wizytówka Katowic i regionu GZM
- Biurowce na terenie dawnej kopalni
- Założenia projektowe kompleksu .KTW
- Budowa .KTW – zastosowane rozwiązania konstrukcyjne
- Elewacja biurowców .KTW
Zespół .KTW – wizytówka Katowic i regionu GZM
Budowę zespołu .KTW rozpoczęto, gdy w sąsiedztwie wzniesiono już obiekty stanowiące strefę kultury, m.in.: Muzeum Śląskie, gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Dwie wieże z funkcją biurowo-usługową stały się ich uzupełnieniem. Projekt opracowano zgodnie z obowiązującymi standardami biurowców klasy A oraz na podstawie wytycznych do certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent. Budynki są przyjazne dla środowiska, dzięki m.in. niskiemu zużyciu energii, niskiej emisji do atmosfery czy zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych i urządzeń technicznych.
Architektom zależało na stworzeniu powściągliwej formy, dlatego budynki są proste i łatwo dopasowały się do otoczenia. Jednocześnie, poprzez przesunięcie modułów względem siebie, nadano całości indywidualnego charakteru, energii i dynamiki. Pozwoliło to również stworzyć funkcjonalne przestrzenie tarasowe na 6., 9. i 20. kondygnacji.
Obecnie wieże .KTW to rozpoznawalny, ważny punkt Katowic i całego regionu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Autorem projektu jest pracownia Medusa Group, inwestorem spółka TDJ Estate.
Przeczytaj także:
- Rewitalizacja Królewskiej Fabryki Papieru w Konstancinie-Jeziornie
- Skyliner 2 powstaje na warszawskiej Woli

i
Biurowce na terenie dawnej kopalni
Zespół .KTW składa się z trzech zasadniczych części: trzech kondygnacji podziemnych, wieży niższej (A) o wys. 65 m oraz wyższej (B) – 133,5 m. Największym problemem projektowym było posadowienie wież na terenie, na którym jeszcze niedawno wydobywano węgiel. Projekt stanowił spore wyzwanie pod względem architektoniczno-konstrukcyjnym. Druga wieża .KTW to obecnie najwyższy budynek w Katowicach, dlatego bardzo istotne były uwarunkowania gruntowe. Część podziemną tworzą niezależne od siebie trzy poziomy garażu, tj. pod budynkami A i B. Poszczególne części oddzielone są żelbetowymi ścianami nośnymi.
Założenia projektowe kompleksu .KTW
Z każdego poziomu możliwy jest dostęp do kondygnacji parteru, zapewniany przez windy osobowe oraz klatki schodowe lokalizowane przy głównych trzonach komunikacyjnych w każdym z segmentów. Zgodnie z założeniami architektonicznymi część nadziemna A składa się z dwóch, a część B z trzech prostopadłościennych, wzajemnie przesuniętych brył. Niższa wieża ma 14 kondygnacji nadziemnych mieszczących biura oraz dwie kondygnacje dachów technicznych. Wyższa natomiast składa się z 31 kondygnacji nadziemnych o funkcjach: usługowej w parterze, technicznej na 19. kondygnacji oraz biurowej na pozostałych.
Dodatkowo w tej wieży znajdują się trzy poziomy podestów technicznych. Poszczególne kondygnacje oddzielone są stropami żelbetowymi z pasmami pogrubionymi, opartymi na trzonie i słupach żelbetowych. W projekcie przyjęto schemat budynku z centralnym trzonem usztywniającym, mieszczącym przestrzeń instalacyjną oraz komunikacyjną. Część podziemną zaprojektowano w całości jako żelbetową, monolityczną o konstrukcji płytowo-słupowej.
- Realizacja: 2018 (.KTW I), 2021 (.KTW II)
- Powierzchnia terenu: 8224 m²
- Powierzchnia zabudowy: 3516 m²
- Powierzchnia użytkowa: 62 000 m²
- Powierzchnia całkowita: 99 700 m²
- Kubatura: 398 000 m3
- Liczba kondygnacji: podziemne: 3, nadziemne: 14 (.KTW I), 31 (.KTW II)
- Parking: podziemny: 241 (.KTW I) + 219 (.KTW II) miejsc
Budowa .KTW – zastosowane rozwiązania konstrukcyjne
Budynek A posadowiono bezpośrednio, zaś wieżę B pośrednio na baretach opartych na stropie karbonu, który opada w kierunku południowym (głębokość zalegania warstw skalistych zmienia się od 16 m w północnej części działki do 32 m w południowej).
Zastosowano wiele oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych, np. aby ograniczyć oddziaływania skurczowe oraz wyeliminować siły poziome wynikające z nierównomiernego osiadania obu budynków pomiędzy trzonami A i B, wprowadzono rozcięcie stropów na ścianie rozdzielającej budynki (w kondygnacjach podziemia). Przeprowadzono także szczegółowe badania w tunelu aerodynamicznym, które określiły rozkład ciśnienia wiatru, by odpowiednio zwymiarować trzony budynków ze względu na obciążenie wiatrem. Dodatkowo przeanalizowano warunki komfortu wiatrowego przechodniów w przestrzeni pomiędzy obiektami.
Istotnym zagadnieniem podczas konstruowania budynku wysokiego była analiza i uwzględnienie zjawiska skrócenia słupów wywołanego siłami osiowymi, mającego wpływ na przemieszczenia stropów. Zastosowano m.in. pogrubienie stropów na kondygnacjach podziemnych, stropodachu, kondygnacji technicznej, pasma belkowe w układzie poprzecznym, pozwalające na realizację wspornikowych fragmentów stropu, a także belki podłużne na kilku poziomach wyższej wieży B (w strefach oparcia zastrzałów). Obwodowo w każdym ze stropów nadziemia zaprojektowano belki krawędziowe o wysokości 80 cm. Poziomy dachu technicznego wykonano w konstrukcji mieszanej stalowo-żelbetowej.
Elewacja biurowców .KTW
Stonowana kolorystyka prefabrykowanych elementów elewacji nawiązuje do sąsiedniego budynku MCK, płynnie przechodząc do wnętrz holi wejściowych. Jako uzupełnienie zastosowano dębowe lamele, a także blachę nierdzewną. Projektantom zależało na harmonijnym połączeniu różnych materiałów i faktur. Przewodnim motywem we wnętrzach jest zaś palona deska (widoczna z każdego miejsca w biurze) zestawiona z drewnem w naturalnym wybarwieniu lub białymi ścianami
Budynek .KTW II ma certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent. Jest wyposażony w nowoczesne technologie, m.in. instalacje umożliwiające oszczędność wody i energii elektrycznej, monitoring zużycia energii, systemy ochrony przeciwpożarowej oraz kontroli dostępu (zintegrowany z szybkobieżnymi windami), dwa niezależne źródła zasilania oraz budynkowy agregat prądotwórczy.
Zespół budynków .KTW otrzymał Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich 2022 w kategorii „Budynek biurowy, oświaty lub administracji”.