.KTW – nowoczesny kompleks biurowy z najwyższym budynkiem w Katowicach i regionie

2023-06-14 13:29

Zespół biurowo-usługowy .KTW to dwa obiekty klasy A zlokalizowane w pobliżu skrzyżowania najważniejszych arterii komunikacyjnych Katowic. Biurowce zaprojektowane przez pracownię Medusa Group powstały na działce po dawnym gmachu biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Wieża .KTW II jest obecnie najwyższym budynkiem Katowic, a cały zespół stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta.

Spis treści

 1. Zespół .KTW – wizytówka Katowic i regionu GZM
 2. Biurowce na terenie dawnej kopalni
 3. Założenia projektowe kompleksu .KTW
 4. Budowa .KTW – zastosowane rozwiązania konstrukcyjne
 5. Elewacja biurowców .KTW

Zespół .KTW – wizytówka Katowic i regionu GZM

Budowę zespołu .KTW rozpoczęto, gdy w sąsiedztwie wzniesiono już obiekty stanowiące strefę kultury, m.in.: Muzeum Śląskie, gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Dwie wieże z funkcją biurowo-usługową stały się ich uzupełnieniem. Projekt opracowano zgodnie z obowiązującymi standardami biurowców klasy A oraz na podstawie wytycznych do certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent. Budynki są przyjazne dla środowiska, dzięki m.in. niskiemu zużyciu energii, niskiej emisji do atmosfery czy zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych i urządzeń technicznych.

Architektom zależało na stworzeniu powściągliwej formy, dlatego budynki są proste i łatwo dopasowały się do otoczenia. Jednocześnie, poprzez przesunięcie modułów względem siebie, nadano całości indywidualnego charakteru, energii i dynamiki. Pozwoliło to również stworzyć funkcjonalne przestrzenie tarasowe na 6., 9. i 20. kondygnacji.

Obecnie wieże .KTW to rozpoznawalny, ważny punkt Katowic i całego regionu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Autorem projektu jest pracownia Medusa Group, inwestorem spółka TDJ Estate.

Przeczytaj także:

Zespół biurowy .KTW w Katowicach
Autor: Medusa Group Architektom y pracowni Medusa Group zależało na stworzeniu powściągliwej formy. Jednocześnie, dzięki przesunięciu modułów względem siebie, nadano całości dynamiki

Biurowce na terenie dawnej kopalni

Zespół .KTW składa się z trzech zasadniczych części: trzech kondygnacji podziemnych, wieży niższej (A) o wys. 65 m oraz wyższej (B) – 133,5 m. Największym problemem projektowym było posadowienie wież na terenie, na którym jeszcze niedawno wydobywano węgiel. Projekt stanowił spore wyzwanie pod względem architektoniczno-konstrukcyjnym. Druga wieża .KTW to obecnie najwyższy budynek w Katowicach, dlatego bardzo istotne były uwarunkowania gruntowe. Część podziemną tworzą niezależne od siebie trzy poziomy garażu, tj. pod budynkami A i B. Poszczególne części oddzielone są żelbetowymi ścianami nośnymi.

Założenia projektowe kompleksu .KTW

Z każdego poziomu możliwy jest dostęp do kondygnacji parteru, zapewniany przez windy osobowe oraz klatki schodowe lokalizowane przy głównych trzonach komunikacyjnych w każdym z segmentów. Zgodnie z założeniami architektonicznymi część nadziemna A składa się z dwóch, a część B z trzech prostopadłościennych, wzajemnie przesuniętych brył. Niższa wieża ma 14 kondygnacji nadziemnych mieszczących biura oraz dwie kondygnacje dachów technicznych. Wyższa natomiast składa się z 31 kondygnacji nadziemnych o funkcjach: usługowej w parterze, technicznej na 19. kondygnacji oraz biurowej na pozostałych.

Dodatkowo w tej wieży znajdują się trzy poziomy podestów technicznych. Poszczególne kondygnacje oddzielone są stropami żelbetowymi z pasmami pogrubionymi, opartymi na trzonie i słupach żelbetowych. W projekcie przyjęto schemat budynku z centralnym trzonem usztywniającym, mieszczącym przestrzeń instalacyjną oraz komunikacyjną. Część podziemną zaprojektowano w całości jako żelbetową, monolityczną o konstrukcji płytowo-słupowej.

Zespół .KTW w liczbach
 • Realizacja: 2018 (.KTW I), 2021 (.KTW II)
 • Powierzchnia terenu: 8224 m²
 • Powierzchnia zabudowy: 3516 m²
 • Powierzchnia użytkowa: 62 000 m²
 • Powierzchnia całkowita: 99 700 m²
 • Kubatura: 398 000 m3
 • Liczba kondygnacji: podziemne: 3, nadziemne: 14 (.KTW I), 31 (.KTW II)
 • Parking: podziemny: 241 (.KTW I) + 219 (.KTW II) miejsc

Budowa .KTW – zastosowane rozwiązania konstrukcyjne

Budynek A posadowiono bezpośrednio, zaś wieżę B pośrednio na baretach opartych na stropie karbonu, który opada w kierunku południowym (głębokość zalegania warstw skalistych zmienia się od 16 m w północnej części działki do 32 m w południowej).

Zastosowano wiele oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych, np. aby ograniczyć oddziaływania skurczowe oraz wyeliminować siły poziome wynikające z nierównomiernego osiadania obu budynków pomiędzy trzonami A i B, wprowadzono rozcięcie stropów na ścianie rozdzielającej budynki (w kondygnacjach podziemia). Przeprowadzono także szczegółowe badania w tunelu aerodynamicznym, które określiły rozkład ciśnienia wiatru, by odpowiednio zwymiarować trzony budynków ze względu na obciążenie wiatrem. Dodatkowo przeanalizowano warunki komfortu wiatrowego przechodniów w przestrzeni pomiędzy obiektami.

Istotnym zagadnieniem podczas konstruowania budynku wysokiego była analiza i uwzględnienie zjawiska skrócenia słupów wywołanego siłami osiowymi, mającego wpływ na przemieszczenia stropów. Zastosowano m.in. pogrubienie stropów na kondygnacjach podziemnych, stropodachu, kondygnacji technicznej, pasma belkowe w układzie poprzecznym, pozwalające na realizację wspornikowych fragmentów stropu, a także belki podłużne na kilku poziomach wyższej wieży B (w strefach oparcia zastrzałów). Obwodowo w każdym ze stropów nadziemia zaprojektowano belki krawędziowe o wysokości 80 cm. Poziomy dachu technicznego wykonano w konstrukcji mieszanej stalowo-żelbetowej.

Elewacja biurowców .KTW

Stonowana kolorystyka prefabrykowanych elementów elewacji nawiązuje do sąsiedniego budynku MCK, płynnie przechodząc do wnętrz holi wejściowych. Jako uzupełnienie zastosowano dębowe lamele, a także blachę nierdzewną. Projektantom zależało na harmonijnym połączeniu różnych materiałów i faktur. Przewodnim motywem we wnętrzach jest zaś palona deska (widoczna z każdego miejsca w biurze) zestawiona z drewnem w naturalnym wybarwieniu lub białymi ścianami

Budynek .KTW II ma certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent. Jest wyposażony w nowoczesne technologie, m.in. instalacje umożliwiające oszczędność wody i energii elektrycznej, monitoring zużycia energii, systemy ochrony przeciwpożarowej oraz kontroli dostępu (zintegrowany z szybkobieżnymi windami), dwa niezależne źródła zasilania oraz budynkowy agregat prądotwórczy.

Zespół budynków .KTW otrzymał Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich 2022 w kategorii „Budynek biurowy, oświaty lub administracji”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.