Lodowisko w Spodku z fotowoltaiką! Modernizacja dachu katowickiego Satelity

2024-02-07 13:40
Lodowisko w Spodku z fotowoltaiką! Modernizacja dachu katowickiego Satelity
Autor: GettyImages

Lodowisko – popularnie zwane Satelitą – mieszczące się w kompleksie sportowym katowickiego Spodka, przejdzie kompleksową modernizację dachu. W planach jest także instalacja paneli fotowoltaicznych oraz przebudowa trybun. Wykonawcę prac poznamy już niebawem, ponieważ oferty przetargowe można składać do 21 lutego 2024 r.

Spis treści

  1. Nowy dach z fotowoltaiką
  2. Przebudowa wnętrza Satelity
  3. Kompleksowa modernizacja

Nowy dach z fotowoltaiką

Istniejący dach lodowiska w Spodku ma powierzchnię ok. 4000 m2 i jest pokryty starymi płytami azbestowo-cementowym. Nowe pokrycie dachu, po wzmocnieniu jego stalowej konstrukcji i nadmurowaniu ścian attyk, zostanie wykonane z blachy trapezowej, ocieplone oraz zabezpieczone izolacją przeciwwodną z membrany.

Katowickie lodowisko w Spodku to kolejny obiekt, który będzie poddany takiej modernizacji. Wcześniej podobne prace przeprowadzono w innych obiektach Spodka - hali głównej i sali gimnastycznej.

Co ciekawe, odnowiony Satelita będzie miał udział w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. W ramach prac modernizacyjnych na wymienionym już dachu zostaną zamontowane dwie instalacje fotowoltaiczne – każda o mocy 50 kW.

Przebudowa wnętrza Satelity

Jednocześnie zmieni się również wnętrze budynku lodowiska. Zaprojektowana przebudowa trybun zwiększy liczbę miejsc o co najmniej 416. Powstanie także strefa dla dziennikarzy, a pomieszczenie monitoringu zostanie zmodernizowane. I jeszcze ważna informacja dla stałych kibiców – tablica wyników zmieni swoje dotychczasowe miejsce, by nie zasłaniała widoku z dobudowanej części trybun

Inwestycja zostanie zrealizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę prac – oferty można składać jeszcze do 21 lutego 2024 r. Rozpoczęcie prac planowane jest na okres wiosenno-letni, po zakończeniu sezonu hokejowego.

Przeczytaj również:

Kompleksowa modernizacja

Obiekty składające się na kompleks sportowy Spodka są poddawane kolejnym inwestycjom. W ostatnich latach zmodernizowano m.in.: poszycie dachu głównej hali Spodka, poszycie dachu sali gimnastycznej wraz z modernizacją w tym miejscu instalacji elektrycznej oraz wymianą oświetlenia, schody prowadzące do lodowiska od strony ul. Olimpijskiej, system monitoringu czy układ zasilania obiektu.

Funkcjonuje również nowa podłoga sportowa – mobilny parkiet do rozgrywania meczów koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki, który może być na co dzień przechowywany w magazynie.

W budynku zainstalowano także dwie specjalne platformy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Spodek został też wyposażony w nowe tablice wyników, wykorzystywane podczas organizowanych tu wydarzeń sportowych.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.