Młyny Rothera - dawne młyny zbożowe położone na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy
Kompleks Młyny Rothera w Bydgoszczy to cenny zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku, świadek dynamicznego rozwoju miasta w tym okresie. Prace polegały na przebudowie, rozbudowie i zmianie sposobu użytkowania Młyna Rothera, Spichrza Zbożowego i Spichrza Mącznego oraz Łazienek. Obiekty te dostosowano do potrzeb wielofunkcyjnego obiektu usługowego.
Spis treści
- Kiedy powstały młyny Rothera?
- Jaki był zakres prac rewitalizacyjnych w Młynach Rothera?
- Co jest w Młynach Rothera?
- Lokalizacja Młynów Rothera
Kiedy powstały młyny Rothera?
Historia zespołu budynków sięga 1845 roku. Ich autorem był Fryderyk Wulff, zarządca Bydgoskich Zakładów Młynarskich, mistrz budowy młynów. Na przestrzeni lat zmieniali się właściciele kompleksu, przeobrażeniom ulegały także jego funkcje.
W latach 90. XX wieku Młyny Rothera zakończyły działalność i zostały wystawione na sprzedaż. Władze miasta podjęły decyzję o odkupieniu obiektu z rąk prywatnych i przeznaczeniu go na cele kulturalne. Oprócz dużych walorów historycznych zdecydowało o tym atrakcyjne położenie kompleksu na Wyspie Młyńskiej.
Obecnie w Polsce jest wiele inwestycji, które mają odzyskać swój blask po rewitalizacji. Jedną z nich jest Królewska Fabryka Papieru w Konstancinie-Jeziornie. Inwestycja ma być największą na Mazowszu przestrzenią eventową oraz kulturalną. Zobacz galerię zdjęć dawnej Królewskiej Fabryki Papieru w Konstancinie-Jeziornie koło Warszawy.
Jaki był zakres prac rewitalizacyjnych w Młynach Rothera?
W ramach przygotowania do prac rewitalizacyjnych zrobiono skan budynku oraz przygotowano cyfrowy model konstrukcji. Na jego podstawie powstał projekt konstrukcji stalowej podestów, szybu windowego oraz szklanego świetlika dachowego w Młynie Rothera, umożliwiający dostosowanie gabarytów poszczególnych elementów do udźwigu żurawia oraz uniknięcie kolizji z istniejącymi fundamentami.
Przebudowa i rozbudowa zespołu Młynów Rothera wymagały przeprowadzenia wielu prac, m.in.: likwidacji części mieczy drewnianych, rozbiórki posadzek w piwnicy Spichrza Mącznego, obniżenia poziomu posadzki, wykonania nowych warstw posadzkowych w piwnicach, a także nowej izolacji przeciwwodnej przyziemia.
Ponadto: kompleksowego wykonania zabezpieczeń instalacji ppoż. istniejącej i nowej konstrukcji drewnianej oraz słupów żeliwnych, zrealizowania nowych warstw posadzkowych na stropach drewnianych i żelbetowych, wzniesienia konstrukcji stalowej antresoli, wykonania szklanego świetlika dachowego wraz ze szklaną windą w budynku Młyna Rothera, a także tarasu widokowego na poziomie dachu tego obiektu. W ramach prac budowlanych przygotowano także zabezpieczenia przeciwpowodziowe.
Co jest w Młynach Rothera?
Po przeprowadzeniu prac rewitalizacyjnych oraz częściowej przebudowie w zespole Młynów Rothera znajdą się pomieszczenia muzealne, restauracje, kawiarnia, taras widokowy, przestrzeń ogólnodostępna oraz taras zewnętrzny wraz z niecką fontanny.
Obecnie jest to obiekt ekspozycyjny, w którym organizowane są wydarzenia poświęcone popularyzacji nauki, lokalnemu dziedzictwu, a także spotkania kreatywne.
Lokalizacja Młynów Rothera
Młyny Rothera znajdują się w środkowej części Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, bezpośrednio sąsiadując z nurtem rzeki. Od północy otacza je Brda, a od zachodu Kanał Zbożowy.
- Nazwa inwestycji: Młyny Rothera
- Lokalizacja: Bydgoszcz, ul. Mennica 10
- Powierzchnia całkowita zespołu: 14,7 tys. m²
- Powierzchnia użytkowa: 12,8 tys. m²
- Kubatura zespołu: 53,9 tys. m³
- Kubatura rozbudowy o parking i ogólnodostępne WC:
- ok. 3,9 tys. m³
- Realizacja prac: 2018–2021
- Projekt rewitalizacji: LS Projekt
- Inwestor: Miasto Bydgoszcz
- Generalny wykonawca: Budimex