P180 Warszawa. Wokół biurowca firmy Skanska powstała ogólnodostępna zielona przestrzeń z placem zabaw

2023-09-18 11:28

Ogólnodostępna przestrzeń wokół biurowca P180, zrealizowanego przez firmę Skanska na warszawskim Mokotowie, zmieniła się nie do poznania. W wyniku rewitalizacji pojawiły się m.in. drzewa, krzewy, plac zabaw, ławki i kosze. Zobacz, jak zmieniło się otoczenie budynku z platynowym certyfikatem LEED Core & Shell.

P180 Warszawa. Wokół biurowca powstała zielona, przyjazna przestrzeń

Pracownicy biurowca P180 w Warszawie oraz okoliczni mieszkańcy mogą już korzystać z nowej, ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni przy budynku. Oddany do użytku we wrześniu 2022 r. obiekt początkowo otaczały głównie trawniki, jednak teraz okolica zmieniła się nie do poznania. Firma Skanska przeprowadziła pełną rewitalizację, sadząc nową zieleń, wprowadzając małą architekturę i zapewniając atrakcje dla najmłodszych. Następnie nowy teren przekazano miastu.

– P180 tworzy nową jakość w okolicy metra Wilanowska. Zadbaliśmy nie tylko o zrównoważone i przyjazne środowisku rozwiązania wewnątrz i na zewnątrz budynku, ale także o stworzenie miejsca, w którym chce się przebywać i spędzać czas ze znajomymi i rodziną – mówi Robert Ryś, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – W tym terenie tkwił duży potencjał, dlatego do istniejącego już boiska i skate parku dodaliśmy przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców okolicznych osiedli. I to się sprawdziło. Okolica P180 tętni życiem.

W wyniku działań dewelopera na terenie między biurowcem P180 a stacją metra Wilanowska pojawiły się elementy takie jak:

  • ogólnodostępny plac zabaw,
  • stacje rowerowe,
  • nowe alejki z ławkami i koszami,
  • zróżnicowana zieleń, w tym nowe drzewa i łąka kwietna.

Zobacz, jak zmienił się ten teren: Biurowiec P180. Puławska z nową, rekreacyjną przestrzenią dla mieszkańców

P180 stawia na ekologię. Dowodem prestiżowy certyfikat LEED Core & Shell

P180 uzyskał certyfikat LEED Core & Shell na poziome platynowym. Ten międzynarodowy system oceny budynków dotyczy m.in. oszczędności energii i redukcji zużycia wody, która w efekcie ma wpływ na ograniczenie emisji CO2. Na ocenę wpływa też użycie materiałów z recyklingu, niskoemisyjnych czy dostęp do alternatywnych i publicznych środków transportu.

Zastosowane w P180 technologie i rozwiązania pozwalają na widocznie mniejsze zużycie zasobów. W ciągu roku budynek zużywa aż o 47,9% mniej energii elektrycznej. Taką ilość energii pochłaniają żarówki LED świecące przez 529 milionów godzin. Z kolei 3,9 miliona litrów zaoszczędzonej w budynku wody to 390 tysięcy cyklów prania lub 31 tysięcy kąpieli w wannie. Inwestycja Skanska emituje 3969 ton CO2 mniej. To ekwiwalent zanieczyszczeń wyemitowanych przez średniej wielkości samochód z silnikiem benzynowym, który przejechał 21 milionów kilometrów.

P180 Skanska
Autor: Skanska P180 jest w całości zasilany z energii wyprodukowanej przez elektrownie wiatrowe

Pierwsza inwestycja z niskoemisyjnym betonem

P180 był pierwszym budynkiem w tej części Europy, w którym wykorzystano niskoemisyjny beton. Poziom CO2 potrzebnego do jego wytworzenia zredukowano o ok. 42%. Do budowy posłużyły również materiały z recyklingu oraz te pochodzące od lokalnych dostawców. W środku wykorzystano drewno z certyfikatem FSC gwarantującym, że pochodzi ono z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, a także niskoemisyjne farby, kleje i uszczelniacze.

Zrównoważone użytkowanie biurowca P180

P180 jest w całości zasilany z energii wyprodukowanej przez elektrownie wiatrowe. W budynku funkcjonuje innowacyjny system BMS, który także wpływa na jego efektywność energetyczną. Na powierzchniach najemców znajdują się urządzenia do kontroli temperatury ze specjalnym znacznikiem w formie zielonego listka, który podpowiada, czy temperatura w pomieszczeniu jest optymalna pod kątem zużycia energii. Dzięki temu pracownicy firm mających siedzibę w P180 realnie wpływają na zmniejszoną emisję CO2 do atmosfery.

W ramach inwestycji zaprojektowano również chodnik redukujący poziom zanieczyszczeń znajdujących się w miejskim powietrzu. 

Warto przeczytać:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.