Projekt wnętrz nowego biuro Vaillant w .KTW II w Katowicach z nagrodą w konkursie Global Future Design Awards
Nowa siedziba firmy Vaillant znajduje się na 22. piętrze biurowca .KTW II w Katowicach i zajmuje powierzchnię ponad 1400 mkw. Za koncepcję wnętrz biura oraz nadzór autorski nad realizowaną inwestycją odpowiadał zespół architektek Colliers Define. Projekt nagrodzony został złotem w tegorocznej edycji konkursu architektonicznego Global Future Design Awards.
Spis treści
- Założenia projektowe – od warsztatów do koncepcji
- Nowatorskie podejście do planowania przestrzeni
- Przestrzeń sprzyjająca integracji
- Symbolika miejsca ‒ spotkanie historii z nowoczesnością
Założenia projektowe – od warsztatów do koncepcji
Nowe, katowickie centrum IT firmy Vaillant ma odegrać kluczową rolę w strategii i rozwoju firmy – obecnie pracuje w nim 160 osób, a w najbliższych miesiącach polski zespół ma się zwiększyć o kolejne 50 osób.
– Nowe biuro Vaillant stanowi hub technologiczny, przyciągający największe talenty z sektora IT. W odpowiedzi na te założenia w zespole Colliers powstała koncepcja projektu nazwana "Thinking about tomorrow" – tłumaczy Alicja Dziedzina-Majchrzyk, architektka, Colliers Define.
– Proces projektowania nowego biura Vaillant rozpoczęliśmy od przeprowadzenia warsztatów, których celem była dokładna analiza potrzeb i specyfiki pracy zarówno firmy, jak i jej pracowników. Tworząc koncepcję designu biura staraliśmy się oddać jego innowacyjny, nowoczesny charakter, m.in. poprzez wykorzystanie charakterystycznych materiałów czy dopasowanie powierzchni do potrzeb poszczególnych zespołów – dodaje Agnieszka Ulatowska, architektka, Colliers Define.
Warsztaty przeprowadzone przez ekspertów workplace Colliers Define pozwoliły opracować klarowny model organizacji biura, na bazie którego powstał projekt nie tylko odzwierciedlający specyfikę firmy, ale również promujący komfort i efektywność.
– Kluczowym elementem naszych spotkań z klientem była analiza stylu pracy trzech zdefiniowanych wcześniej grup pracowników: pracujących w duchu agile, programistów oraz konsultantów. Pozwoliło to precyzyjnie dostosować projektowaną przestrzeń do ich codziennych potrzeb – mówi konsultant środowiska pracy Mikołaj Tarnawa z Colliers Define.
Nowatorskie podejście do planowania przestrzeni
W warsztatach od samego początku uczestniczyły architektki, które miały możliwość zagłębić się w wymagania klienta i poznać jego potrzeby. Zaprojektowały biuro, w którym panuje niemal domowa atmosfera, a jednocześnie odzwierciedlone zostały tradycja oraz wartości firmy Vaillant.
Na wprost wejścia powstała przestrzeń wykończona zróżnicowanymi materiałami, w których przeplatają się odcienie emeraldowego, żółci oraz szarości. Znajdują się tu miękkie siedziska oraz mapa świata, która przedstawia miejsca działalności firmy Vaillant.
– Jednocześnie mapa poprawia walory akustyczne wnętrza, ponieważ została wycięta z filcu PET. Nad całą strefą góruje dekoracyjna lampa, która wije się pod sufitem w formie długiej na 20 metrów świetlanej tuby – mówi Alicja Dziedzina-Majchrzyk.
Tuż obok strefy wejścia znalazły się stanowiska administracyjne, w których wykorzystano standardowe biurka, umożliwiające komfortową pracę zarówno na siedząco, jak i na stojąco, ukryte za niewielką ladą. Takie rozwiązanie stało się idealnym połączeniem komfortu użytkownika z aspektami wizualnymi, które są tak ważne w rejonie strefy wejścia.
Strefa wejścia oraz open space, który podzielono na strefy ciche i głośne, odpowiednio przystosowane do pracy w skupieniu oraz do aktywności zespołowych, łączą się z przestrzenią typu living room. Dominują tu miękkie fotele, znajduje się też stół do pracy projektowej, a betonową ścianę zdobią kluczowe wartości firmy.
Polecany artykuł:
– Przestrzeń biura zaprojektowana została z myślą o pracy hybrydowej, dlatego pracownicy nie mają w nim odgórnie przydzielonych stanowisk pracy. Sprzyja to ich mobilności i zachęca do pracy w różnych strefach, cichej lub głośnej, zależnie od aktualnych potrzeb. Biuro wyposażono także w budki telefoniczne, focus roomy, pomieszczenia warsztatowe, a także bibliotekę, w której znalazł się regał na książki – mówi Agnieszka Ulatowska.
Kolorystyka projektu opiera się na harmonijnym połączeniu wiodącego koloru firmy Vaillant – morskiego – oraz odcieni błękitu z dodatkami żółci i magenty. Wśród wykorzystanych materiałów dominują szkło, metal oraz kontrastujące z nimi drewno.
Przestrzeń sprzyjająca integracji
Kuchnia, poza oczywistym przeznaczeniem, stała się także miejscem sprzyjającym budowaniu relacji międzyzespołowych. W jej wnętrzu zastosowano nieszablonowe materiały wykończeniowe, ciekawe zestawienia kolorystyczne oraz meble, które kojarzą się z domowością i zachęcają do nieformalnych rozmów.
Na uwagę zasługuje również strefa przyokienna, w której zaaranżowano niemalże lewitującą w powietrzu zabudowę ławki, stołu oraz kanapy, zwróconych w stronę okna, co umożliwia podziwianie panoramy Katowic.
– Taki widok na Katowice pozwala na pełną immersję z tętniącym życiem miastem. Wprowadzając takie rozwiązanie miałyśmy na celu budowanie pozytywnych wrażeń wśród użytkowników wnętrza – wyjaśniają Agnieszka Ulatowska i Alicja Dziedzina-Majchrzyk.
Polecany artykuł:
Symbolika miejsca ‒ spotkanie historii z nowoczesnością
Ulokowanie biura w .KTW II, najwyższym budynku w regionie nie było przypadkowe. Doskonale zlokalizowany biurowiec ‒ przy alei Roździeńskiego 1 w centralnej dzielnicy Katowic – stanowi nowoczesną ikonę miasta, w którym przeszłość i industrialne dziedzictwo harmonijnie współgrają z przyszłością, co idealnie koresponduje ze 150-letnią tradycją Vaillant. Na polskim rynku firma obecna jest już od ponad trzech dekad.
– Lokalne dziedzictwo Katowic stanowiło ważny aspekt w kreowaniu wnętrza biura, dlatego możemy znaleźć w nim wiele graficznych odniesień, które łączą się z bogatą historią samego najemcy. Przykładem może być mural autorstwa graficzki Magdaleny Jaszczuk z motywami nawiązującymi do charakterystycznych elementów Katowic, takich jak Spodek i kompleks .KTW, czy interesujące tryptyki zdobiące ściany sal spotkań i open space. Każdy tryptyk stanowi przemyślane połączenie zdjęć, na których artystycznie uchwycone produkty firmy Vaillant łączą się z architekturą Katowic oraz elementami natury. Uwagę przyciąga także ściana z trójwymiarowym timelinem historii firmy, która jest nie tylko hołdem dla jej dziedzictwa, ale również inspirującym elementem dla pracowników i gości biura – mówi Agnieszka Ulatowska.
- Zobacz również: Najwyższe biurowce Warszawy
– Biuro Vaillant w Katowicach stanowi przykład tego, jak przemyślane podejście do designu i zrozumienie lokalnej tożsamości mogą przyczynić się do stworzenia przestrzeni pracy, która inspiruje, wspiera kreatywność oraz promuje poczucie przynależności wśród pracowników. Cieszę się, że wszystkie te aspekty doceniło jury prestiżowego konkursu Global Future Design Awards, w którym po raz kolejny projekt biurowy naszego autorstwa znalazł się na podium – dodaje Dorota Osiecka, partnerka, dyrektorka Colliers Define.