Varso Tower - piękny drapacz chmur w centrum Warszawy. Zdjęcia!

2024-04-23 7:25

Varso Tower to zlokalizowany w centrum Warszawy 53-piętrowy wieżowiec zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners. Obiekt mierzy 230 m do poziomu najwyższego tarasu, a wraz z iglicą aż 310 m i jest obecnie najwyższym pod względem wysokości architektonicznej budynkiem w Unii Europejskiej.

Spis treści

 1. Varso Tower – najwyższy budynek w Warszawie
 2. Układ konstrukcyjny Varso Tower
 3. Elewacje Varso Tower
Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Varso Tower – najwyższy budynek w Warszawie

Wieżowiec Varso Tower jest integralną częścią realizowanej przez firmę HB Reavis wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place. W jej skład wchodzą trzy budynki (Varso Tower, Varso 1 i Varso 2) połączone wspólnym 4-kondygnacyjnym garażem oraz pasażem handlowo-usługowym w poziomie parteru.

Obiekt mierzy 230 m do poziomu najwyższego tarasu, a wraz z iglicą aż 310 m i jest obecnie najwyższym pod względem wysokości architektonicznej budynkiem w Unii Europejskiej.

Podstawową funkcją budynku jest przeznaczenie na biura. Uzupełniająco na piętrze L+46 zaprojektowano reprezentacyjną przestrzeń restauracyjną, gdzie z wysokości 180 m będzie można podziwiać panoramę Warszawy. Dzięki zastosowaniu skośnej, prefabrykowanej ściany żelbetowej udało się uzyskać dodatkowo poszerzony widok. Ponadto na najwyższych poziomach znajdą się dwa publiczne tarasy widokowe.

Układ konstrukcyjny Varso Tower

Budynek zaprojektowany w technologii żelbetowej monolitycznej o ustroju płytowo-słupowym, posadowiony jest na płycie fundamentowej o zmiennej grubości od 150 do 361 cm, pod którą stworzony został złożony system baret. Monolityczny fundament płytowy wykonano z betonu wodoszczelnego klasy C35/45 W8 zbrojonego dwukierunkowo stalą żebrowaną B500SP.

Pionowe elementy konstrukcyjne zaprojektowano jako monolityczne ściany trzonu obudowy klatek schodowych, grup windowych i szachtów instalacyjnych.Są to również spięte belką obwodową słupy żelbetowe o prostokątnych przekrojach i poprzeczne, monolityczne ściany „płetwowe”, stanowiące zarówno element konstrukcji, jak i zasadniczy element architektury, podkreślający wertykalny układ budynku.

Ze względu na znaczące siły wewnętrzne w elementach pionowych zastosowano stal wysokich wytrzymałości. Typowe, powtarzalne płyty stropowe mają grubość 20 i 25 cm (sekcje sprężone). Sztywność przestrzenną budynku zapewnia centralny trzon żelbetowy oraz elementy pionowe słupów, ścian i tarcz, połączone w przestrzenny układ z płytami stropowymi i rozwiązaniami dotyczącymi statyki górnych, przesuniętych do krawędzi zewnętrznej kondygnacji wieży i zakotwienia masztu.

Przeczytaj też:

Jaka to wysokość?

Varso Tower mierzy 230 m do poziomu najwyższego tarasu, a wraz z iglicą aż 310 m. To obecnie najwyższy pod względem wysokości architektonicznej budynek w Unii Europejskiej.

Varso Tower najwyższy wieżowiec Warszawa
Autor: HB Reavis Poland Widok na wieżowiec Varso Tower w centrum Warszawy

Elewacje Varso Tower

Budynek zaplanowano uskokowo z trzema tarasami, co odzwierciedlone jest w rozwiązaniach poszczególnych elewacji, zmienianych w miejscach uskoków oraz w rozwiązaniu estetyki nadbudówki części technicznej, powyżej tarasu rekreacyjnego na poziomie L+49. Tektonika elewacji podzielona jest na pola wyznaczone przez wycofania pionowe, w miejscu lokalizacji słupów, oraz poziome, co cztery kondygnacje.

W każdym z typowych przęseł poziomu biurowego zewnętrzna fasada pomiędzy słupami składa się z trzech przeszkleń oraz dwóch elementów bocznych zawierających automatyczne panele wentylacyjne, pozwalające na naturalne przewietrzenie pomieszczeń.

Charakterystyka obiektu
 • Lokalizacja: Warszawa, ul. Chmielna 69 (Varso Place)
 • Realizacja: 2016–2022
 • Powierzchnia użytkowa: 140 000 m²
 • Powierzchnia biurowa: 63 800 m²
 • Powierzchnia handlowo-usługowa: 10 300 m²
 • Liczba kondygnacji: 55 naziemnych, 4 podziemne
 • Parking: 717 miejsc
 • Projekt architektoniczny: Foster + Partners
 • Generalny wykonawca: HB Reavis
 • Inwestor: HB Reavis

Źródło: HB Revis Poland

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.