Wieżowiec Skyliner - smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie!

2023-08-16 17:45

Skyliner to strzelisty, smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie. Jego architektura wyróżnia się na tle innych wysokich budynków wokół Ronda Daszyńskiego. Wieża została osadzona w szerokiej, przeszklonej bazie o wysokości 16 metrów, co daje efekt unoszenia się w powietrzu.

Spis treści

  1. Skyliner 195-metrowy wieżowiec - drapacz chmur Warszawy
  2. Koncepcja architektoniczna budynku Skyliner
  3. Ekologiczne rozwiązania biurowca Skyliner

Skyliner 195-metrowy wieżowiec - drapacz chmur Warszawy

Przed 195-metrowym wieżowcem, zlokalizowanym przy ulicy Prostej 67 przy rondzie Daszyńskiego, rozpościera się zielony plac oparty na ściśle geometrycznej kompozycji 9 drzew – symboli, które tworzą plac miejski stanowiący atrakcyjne wejście do budynku. To przestrzeń publiczna spinająca węzeł komunikacyjny Towarowa/Prosta z rejonem, w którym powstaje wiele nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych.

W budynku Skyliner zaprojektowano 30 poziomów powierzchni biurowych oraz 4 poziomy przeznaczone na cele handlowo-usługowe oraz gastronomiczne, które będą dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy. Pięciopoziomowy parking przewidziany dla 432 samochodów jest także wyposażony w stanowiska dla 330 rowerów. Zaplanowano też specjalne pomieszczenia na hulajnogi.

Inwestorem obiektu jest spółka Karimpol, projekt architektoniczny przygotowała pracownia APA Wojciechowski Architekci. Skyliner jest jednym z najwyższych wieżowców w Polsce. Inwestycja uzyskała certyfikację w systemie BREEAM na poziomie Excellent.

Tuż obok powstaje nowy wieżowiec Skyliner 2. Przeczytaj co powstanie w drugim etapie inwestycji Skyliner 2?

Koncepcja architektoniczna budynku Skyliner

Jednoprzestrzenny, całkowicie przeszklony hall stworzony w oparciu o żelbetową ścianę stanowi bardzo czytelne wejście do budynku. Szklaną ścianę holu przecinają schody, odwołujące się Schodów Hiszpańskich z Rzymu. Są symbolem miasta oraz komunikacji międzyludzkiej, a także otwartą przestrzenią, która w zależności od potrzeby może stać się kawiarnią czy miejscem wydarzeń kulturalnych.

O drapaczach chmur Warszawy przeczytasz w artykule: TOP 12: drapacze chmur Warszawy. Przyglądamy się najwyższym warszawskim wieżowcom!

Najważniejszym elementem architektonicznym całej kompozycji budynku jest ściana z betonu architektonicznego, która niczym klamra spina całkowicie przeszklony hol, 195-metrową wieżę oraz szczyt budynku – dwupoziomowy, elegancki Skybar, z którego będzie można oglądać panoramę całej Warszawy.

Skyliner Warszawa
Autor: Minus Osiem Warszawski biurowiec Skyliner przedłużył do 2026 roku umowę gwarantującą pochodzenie 100% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Dostawcą tego rozwiązania jest Grupa E.ON.

Ekologiczne rozwiązania biurowca Skyliner

W biurowcu zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz ograniczenie nadmiernego zużycia wody i energii. Wśród nich znajdują się m.in. energooszczędny system szybkobieżnych wind z napędem regeneracyjnym, automatyczne oświetlenie zewnętrzne wyłączane w godzinach nocnych i wyposażone w czujniki zmierzchowe oraz zegar czasowy pozwalający na zminimalizowanie działania oświetlenia w ciągu dnia.

Zielone dachy oraz otaczające budynek tereny zostały wypełnione dobraną do warunków i potrzeb roślinnością. Rozwiązanie to wpływa na ograniczenie efektu miejskiej wyspy ciepła, przyczynia się również do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza i pozwala skutecznie gospodarować wodami opadowymi. Budynek umożliwia najemcom aranżację przestrzeni w sposób zapewniający wysoki komfort użytkowania – 100% powierzchni biurowej przeznaczonej do pracy znajduje się w pobliżu okien, a ponad 83% ma dostęp do światła dziennego.

Inwestor zaprosił również do współpracy firmy dostarczające proekologiczne rozwiązania, które gwarantują m.in. korzystanie w całości z odnawialnych źródeł energii. Zakupiona energia pochodzi w 100% z lądowych farm wiatrowych, co wpisuje się w zielony charakter obiektu.

O inwestycji Skyliner
  • Lokalizacja: Warszawa, ul. Prosta 67 Realizacja: 2017–2021
  • Powierzchnia całkowita: 94 tys. m²
  • Powierzchnia użytkowa: 72 tys. m²
  • Powierzchnia biurowa: 44 tys. m²
  • Liczba kondygnacji: nadziemne: 45, podziemne: 5 Parking: 432 miejsca na samochody, 330 miejsc na rowery
  • Projekt architektoniczny: APA Wojciechowski Architekci
  • Inwestor: Karimpol
  • Generalny wykonawca: Warbud S.A.
  • Certyfikaty: BREEAM na poziomie Excellent

Galeria zdjęć: Przyglądamy się najwyższym warszawskim wieżowcom!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE