Wieżowiec Skyliner - smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie!

2023-12-15 7:12

Skyliner to strzelisty, smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie. Jego architektura wyróżnia się na tle innych wysokich budynków wokół Ronda Daszyńskiego. Wieża została osadzona w szerokiej, przeszklonej bazie o wysokości 16 metrów, co daje efekt unoszenia się w powietrzu.

Spis treści

 1. Skyliner 195-metrowy wieżowiec - drapacz chmur Warszawy
 2. Koncepcja architektoniczna budynku Skyliner
 3. Ekologiczne rozwiązania biurowca Skyliner

Skyliner 195-metrowy wieżowiec - drapacz chmur Warszawy

Przed 195-metrowym wieżowcem, zlokalizowanym przy ulicy Prostej 67 przy rondzie Daszyńskiego, rozpościera się zielony plac oparty na ściśle geometrycznej kompozycji 9 drzew – symboli, które tworzą plac miejski stanowiący atrakcyjne wejście do budynku. To przestrzeń publiczna spinająca węzeł komunikacyjny Towarowa/Prosta z rejonem, w którym powstaje wiele nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych.

W budynku Skyliner zaprojektowano 30 poziomów powierzchni biurowych oraz 4 poziomy przeznaczone na cele handlowo-usługowe oraz gastronomiczne, które będą dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy. Pięciopoziomowy parking przewidziany dla 432 samochodów jest także wyposażony w stanowiska dla 330 rowerów. Zaplanowano też specjalne pomieszczenia na hulajnogi.

Inwestorem obiektu jest spółka Karimpol, projekt architektoniczny przygotowała pracownia APA Wojciechowski Architekci. Skyliner jest jednym z najwyższych wieżowców w Polsce. Inwestycja uzyskała certyfikację w systemie BREEAM na poziomie Excellent.

Tuż obok powstaje nowy wieżowiec Skyliner 2. Przeczytaj co powstanie w drugim etapie inwestycji Skyliner 2?

Koncepcja architektoniczna budynku Skyliner

Jednoprzestrzenny, całkowicie przeszklony hall stworzony w oparciu o żelbetową ścianę stanowi bardzo czytelne wejście do budynku. Szklaną ścianę holu przecinają schody, odwołujące się Schodów Hiszpańskich z Rzymu. Są symbolem miasta oraz komunikacji międzyludzkiej, a także otwartą przestrzenią, która w zależności od potrzeby może stać się kawiarnią czy miejscem wydarzeń kulturalnych.

O drapaczach chmur Warszawy przeczytasz w artykule: TOP 12: drapacze chmur Warszawy. Przyglądamy się najwyższym warszawskim wieżowcom!

Najważniejszym elementem architektonicznym całej kompozycji budynku jest ściana z betonu architektonicznego, która niczym klamra spina całkowicie przeszklony hol, 195-metrową wieżę oraz szczyt budynku – dwupoziomowy, elegancki Skybar, z którego będzie można oglądać panoramę całej Warszawy.

Skyliner Warszawa
Autor: Minus Osiem Warszawski biurowiec Skyliner przedłużył do 2026 roku umowę gwarantującą pochodzenie 100% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Dostawcą tego rozwiązania jest Grupa E.ON.

Ekologiczne rozwiązania biurowca Skyliner

W biurowcu zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz ograniczenie nadmiernego zużycia wody i energii. Wśród nich znajdują się m.in. energooszczędny system szybkobieżnych wind z napędem regeneracyjnym, automatyczne oświetlenie zewnętrzne wyłączane w godzinach nocnych i wyposażone w czujniki zmierzchowe oraz zegar czasowy pozwalający na zminimalizowanie działania oświetlenia w ciągu dnia.

Zielone dachy oraz otaczające budynek tereny zostały wypełnione dobraną do warunków i potrzeb roślinnością. Rozwiązanie to wpływa na ograniczenie efektu miejskiej wyspy ciepła, przyczynia się również do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza i pozwala skutecznie gospodarować wodami opadowymi. Budynek umożliwia najemcom aranżację przestrzeni w sposób zapewniający wysoki komfort użytkowania – 100% powierzchni biurowej przeznaczonej do pracy znajduje się w pobliżu okien, a ponad 83% ma dostęp do światła dziennego.

Inwestor zaprosił również do współpracy firmy dostarczające proekologiczne rozwiązania, które gwarantują m.in. korzystanie w całości z odnawialnych źródeł energii. Zakupiona energia pochodzi w 100% z lądowych farm wiatrowych, co wpisuje się w zielony charakter obiektu.

O inwestycji Skyliner
 • Lokalizacja: Warszawa, ul. Prosta 67 Realizacja: 2017–2021
 • Powierzchnia całkowita: 94 tys. m²
 • Powierzchnia użytkowa: 72 tys. m²
 • Powierzchnia biurowa: 44 tys. m²
 • Liczba kondygnacji: nadziemne: 45, podziemne: 5 Parking: 432 miejsca na samochody, 330 miejsc na rowery
 • Projekt architektoniczny: APA Wojciechowski Architekci
 • Inwestor: Karimpol
 • Generalny wykonawca: Warbud S.A.
 • Certyfikaty: BREEAM na poziomie Excellent

Galeria zdjęć: Przyglądamy się najwyższym warszawskim wieżowcom!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.