Biurowiec LIXA E już z pełną konstrukcją. Na budynku zawisła symboliczna wiecha

2023-04-07 10:08
LIXA E Yareal
Autor: mat. prasowe YAREAL Wszystkie budynki kampusu LIXA uzyskały certyfikat zielonego budownictwa BREEAM z oceną na poziomie Excellent

Budowa kampusu biurowego LIXA w Warszawie wkracza w końcową fazę realizacji. Na budynku LIXA E właśnie zawisła symboliczna wiecha. Realizowane w ramach inwestycji Yareal Polska biurowce LIXA D i E będą gotowe na przyjęcie najemców odpowiednio w II i I kwartale 2024 roku.

Spis treści

  1. Kompleks biurowy LIXA - finał realizacji coraz bliżej
  2. Biurowce LIXA w biznesowym centrum Warszawy
  3. Budowa zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju
  4. Ekorozwiązania dla przyszłych najemców LIXA

Kompleks biurowy LIXA - finał realizacji coraz bliżej

LIXA to największy projekt biurowy firmy YAREAL. Ostatni etap tej inwestycji – biurowce D i E – powstają po zachodniej stronie ogólnodostępnego wielkomiejskiego pasażu LIXA City Gardens, spajającego całość kompleksu. Na budynku LIXA E zawisła właśnie symboliczna wiecha, pojawiły się już pierwsze elementy elewacji będącej kontynuacją przyjętych założeń architektonicznych z poprzednich etapów. Z kolei w budynku LIXA D, usytuowanym bezpośrednio przy pasażu miejskim LIXA City Gardens, trwają prace związane z wnoszeniem 5. i 6. kondygnacji. LIXA E dostarczy na warszawski rynek blisko 18 000², a LIXA D ponad 10 000² nowoczesnej powierzchni biurowej. Generalnym wykonawcą jest firma FineTech Construction Sp. z o.o. 

– Szybkie tempo prac budowlanych oraz doskonały punkt odniesienia, jaki stanowią dotychczasowe budynki naszego kampusu, przekładają się na duże zainteresowanie powierzchniami w powstających biurowcach. LIXA to nie tylko nowoczesne środowisko pracy. To przede wszystkim projekt, w którym dbamy o dobrostan jego użytkowników poprzez liczne rozwiązania, wyznaczające nowe standardy na rynku biurowym – powiedział Jacek Zengteler, Prezes Yareal Polska.

Przeczytaj także:

Biurowce LIXA w biznesowym centrum Warszawy

Inwestycja LIXA powstaje etapami w biznesowej części stopnicy, na bliskiej Woli, w pobliżu stacji metra Rondo Daszyńskiego. Projekt przygotowała pracownia HRA Architekci. Zarówno istniejące budynki, jak i powstające biurowce LIXA D i E są certyfikowane w wielokryterialnym systemie zielonego budownictwa BREEAM z oceną na poziomie Excellent. Projekt LIXA zakłada także uwzględnienie w ratingu WELL Health-Safety, który potwierdza spełnienie wysokich wymagań dotyczących standardów i procedur bezpieczeństwa. Po oddaniu do użytku dwóch ostatnich biurowców LIXA będzie tworzyła zespół pięciu budynków o łącznej powierzchni 77 000 m².

LIXA E Yareal
Autor: mat. prasowe YAREAL Na budynku E zespołu biurowego LIXA zawisła już symboliczna wiecha

Budowa zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju

Inwestycja LIXA wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Yareal Polska, zgodną ze standardami ESG. Podobnie jak w poprzednich etapach realizacji tego kampusu biurowego przy budowie budynków D i E stosowane są przyjazne środowisku rozwiązania energooszczędne. Budowa zasilana jest energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł, tj. lądowych farm wiatrowych. Podczas budowy wykorzystywany jest także m.in. niskoemisyjny beton, który pozwoli zredukować emisję CO2 o 3031 ton. Zastosowano także niskoemisyjne aluminium pochodzące z recyklingu, które w perspektywie procesu inwestycyjnego pozwoli zredukować emisję CO2 o kolejne 2358 ton.

Ekorozwiązania dla przyszłych najemców LIXA

Koncepcja kompleksu biurowego LIXA przewiduje również wiele zrównoważonych rozwiązań wykorzystywanych już w trakcie użytkowania obiektu. Zaprojektowane w biurowcach LIXA D i E uchylne okna pozwolą na ograniczone wykorzystywanie klimatyzacji, a wewnątrz budynków zostaną zamontowane szybkobieżne windy odzyskujące energię, a także nowoczesne oświetlenie LED. Woda z opadów będzie gromadzona i posłuży do nawadniania krzewów, bylin i trawników rosnących w obu ogólnodostępnych ogrodach. Na dziedzińcu powstanie oczko wodne, wokół którego w upalne dni będzie rozpylana mgiełka wodna.

W podziemnej części ostatniego etapu LIXA, powstającego tuż przy reprezentacyjnym pieszym pasażu, tworzącym nowe przejście pomiędzy ulicami Kasprzaka i Giełdową, znajdzie się łącznie 217 miejsc parkingowych. Część z nich zostanie wyposażona w ładowarki do samochodów elektrycznych. Przewidziano także stojaki dla rowerów oraz prysznice i szafki dla najemców.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE