Biurowiec LIXA E już z pełną konstrukcją. Na budynku zawisła symboliczna wiecha

2023-04-07 10:08
LIXA E Yareal
Autor: mat. prasowe YAREAL Wszystkie budynki kampusu LIXA uzyskały certyfikat zielonego budownictwa BREEAM z oceną na poziomie Excellent

Budowa kampusu biurowego LIXA w Warszawie wkracza w końcową fazę realizacji. Na budynku LIXA E właśnie zawisła symboliczna wiecha. Realizowane w ramach inwestycji Yareal Polska biurowce LIXA D i E będą gotowe na przyjęcie najemców odpowiednio w II i I kwartale 2024 roku.

Spis treści

  1. Kompleks biurowy LIXA - finał realizacji coraz bliżej
  2. Biurowce LIXA w biznesowym centrum Warszawy
  3. Budowa zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju
  4. Ekorozwiązania dla przyszłych najemców LIXA

Kompleks biurowy LIXA - finał realizacji coraz bliżej

LIXA to największy projekt biurowy firmy YAREAL. Ostatni etap tej inwestycji – biurowce D i E – powstają po zachodniej stronie ogólnodostępnego wielkomiejskiego pasażu LIXA City Gardens, spajającego całość kompleksu. Na budynku LIXA E zawisła właśnie symboliczna wiecha, pojawiły się już pierwsze elementy elewacji będącej kontynuacją przyjętych założeń architektonicznych z poprzednich etapów. Z kolei w budynku LIXA D, usytuowanym bezpośrednio przy pasażu miejskim LIXA City Gardens, trwają prace związane z wnoszeniem 5. i 6. kondygnacji. LIXA E dostarczy na warszawski rynek blisko 18 000², a LIXA D ponad 10 000² nowoczesnej powierzchni biurowej. Generalnym wykonawcą jest firma FineTech Construction Sp. z o.o. 

– Szybkie tempo prac budowlanych oraz doskonały punkt odniesienia, jaki stanowią dotychczasowe budynki naszego kampusu, przekładają się na duże zainteresowanie powierzchniami w powstających biurowcach. LIXA to nie tylko nowoczesne środowisko pracy. To przede wszystkim projekt, w którym dbamy o dobrostan jego użytkowników poprzez liczne rozwiązania, wyznaczające nowe standardy na rynku biurowym – powiedział Jacek Zengteler, Prezes Yareal Polska.

Przeczytaj także:

Biurowce LIXA w biznesowym centrum Warszawy

Inwestycja LIXA powstaje etapami w biznesowej części stopnicy, na bliskiej Woli, w pobliżu stacji metra Rondo Daszyńskiego. Projekt przygotowała pracownia HRA Architekci. Zarówno istniejące budynki, jak i powstające biurowce LIXA D i E są certyfikowane w wielokryterialnym systemie zielonego budownictwa BREEAM z oceną na poziomie Excellent. Projekt LIXA zakłada także uwzględnienie w ratingu WELL Health-Safety, który potwierdza spełnienie wysokich wymagań dotyczących standardów i procedur bezpieczeństwa. Po oddaniu do użytku dwóch ostatnich biurowców LIXA będzie tworzyła zespół pięciu budynków o łącznej powierzchni 77 000 m².

LIXA E Yareal
Autor: mat. prasowe YAREAL Na budynku E zespołu biurowego LIXA zawisła już symboliczna wiecha

Budowa zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju

Inwestycja LIXA wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Yareal Polska, zgodną ze standardami ESG. Podobnie jak w poprzednich etapach realizacji tego kampusu biurowego przy budowie budynków D i E stosowane są przyjazne środowisku rozwiązania energooszczędne. Budowa zasilana jest energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł, tj. lądowych farm wiatrowych. Podczas budowy wykorzystywany jest także m.in. niskoemisyjny beton, który pozwoli zredukować emisję CO2 o 3031 ton. Zastosowano także niskoemisyjne aluminium pochodzące z recyklingu, które w perspektywie procesu inwestycyjnego pozwoli zredukować emisję CO2 o kolejne 2358 ton.

Ekorozwiązania dla przyszłych najemców LIXA

Koncepcja kompleksu biurowego LIXA przewiduje również wiele zrównoważonych rozwiązań wykorzystywanych już w trakcie użytkowania obiektu. Zaprojektowane w biurowcach LIXA D i E uchylne okna pozwolą na ograniczone wykorzystywanie klimatyzacji, a wewnątrz budynków zostaną zamontowane szybkobieżne windy odzyskujące energię, a także nowoczesne oświetlenie LED. Woda z opadów będzie gromadzona i posłuży do nawadniania krzewów, bylin i trawników rosnących w obu ogólnodostępnych ogrodach. Na dziedzińcu powstanie oczko wodne, wokół którego w upalne dni będzie rozpylana mgiełka wodna.

W podziemnej części ostatniego etapu LIXA, powstającego tuż przy reprezentacyjnym pieszym pasażu, tworzącym nowe przejście pomiędzy ulicami Kasprzaka i Giełdową, znajdzie się łącznie 217 miejsc parkingowych. Część z nich zostanie wyposażona w ładowarki do samochodów elektrycznych. Przewidziano także stojaki dla rowerów oraz prysznice i szafki dla najemców.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.