Hala Gwardii Warszawa zyska nowe funkcje. Kiedy ruszy remont Hali Gwardii? Zdjęcia

2024-03-12 9:09

Hala Gwardii w Warszawie zmieni się w nowoczesny obiekt wielofunkcyjny. Po remoncie powstaną tu m.in. sala widowiskowa, muzeum boksu i strefa relaksu, zmieni się także otoczenie budynku. Ogłoszono już wyniki przetargu na rewaloryzację i eksploatację Hali Gwardii – operatorem obiektu przez kolejne 30 lat będzie spółka CBR Events.

Spis treści

  1. CBR Events operatorem Hali Gwardii na kolejne 30 lat
  2. Kiedy remont hali Gwardii?
  3. Rewaloryzacja hali pod okiem konserwatora
  4. Jak będzie wyglądać Hala Gwardii po remoncie? Zobacz wizualizacje
  5. Historia Hali Gwardii w Warszawie
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

CBR Events operatorem Hali Gwardii na kolejne 30 lat

Miasto Stołeczne Warszawa w procedurze przetargowej wyłoniło operatora Hali Gwardii, jednego z bliźniaczych budynków hal Mirowskich. Projekt rewaloryzacji budynku i jego eksploatacji przez kolejne 30 lat zrealizuje spółka CBR Events.

Ta sama firma, po wygraniu pierwszego przetargu w połowie 2017 roku, przez 6 lat zarządzała obiektem, tworząc w nim nie tylko ważny handlowo-gastronomiczny punkt na mapie Warszawy, lecz także jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców stolicy. W kolejnym etapie projektu zmienią się zarówno budynek hali, jak i jego otoczenie.

Jesteśmy niezwykle wzruszeni i dumni z wygranej w przetargu. Cieszymy się, że nasze starania kolejny raz zostały docenione i znowu otrzymaliśmy możliwości do dalszego rozwoju tego wyjątkowego obiektu na mapie stolicy. Dla nas, Hala Gwardii to projekt tworzony przez ludzi dla Ludzi. Z wielką pasją i zaangażowaniem, na bazie naszej 6-letniej działalności w Hali Gwardii, licznych rozmów z odwiedzającymi i najemcami, poświęciliśmy wiele czasu na zaproponowanie koncepcji z uszanowaniem architektury, która będzie punktem zwrotnym w Warszawie. Miejscem, w którym tworzyła się i nadal będzie tworzona historia.

– Robert Baj, CEO CBR Events

Kiedy remont hali Gwardii?

Wyłoniona w przetargu firma CBR Events  od omentu podpisania umowy z miastem będzie miała rok na zaprojektowanie inwestycji i zdobycie pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Sama inwestycja ma potrwać około 18 miesięcy. Pod koniec remontu hali planuje się rozpoczęcie prac budowlanych przy parkingu podziemnym.

Przeczytaj także:

Rewaloryzacja hali pod okiem konserwatora

Projekt rewaloryzacji Hali Gwardii zakłada zachowanie oryginalnego wyglądu budynku, jak również stalowej, eksponowanej wewnątrz konstrukcji. Wszelkie prace i przekształcenia wewnątrz obiektu mają być prowadzone tak, by nie naruszać jego zabytkowej wartości. Zaplanowano między innymi renowację konstrukcji, oczyszczenie murów i wymianę luksferów na większe tafle szkła. Wewnątrz hali powstanie antresola przesłonięta szklaną barierką, na której znajdą się centralny bar oraz stoliki restauracyjne. W podziemnej części hali będą zlokalizowane studio bokserskie i muzeum boksu im. Feliksa Stamma.

Zawsze chcieliśmy, aby Hala Gwardii ponownie była nie tylko „brzuchem Warszawy”, ale też miejscem kultury, sportu i swobodnych spotkań zarówno warszawiaków, jak i odwiedzających stolicę, z różnych pokoleń i środowisk. Pod jednym dachem zgromadzimy drobnych producentów, handlowców i mistrzów sztuki kulinarnej. (...) Przygotowania do przetargu to była praca zespołowa. Jako CBR Events razem z partnerami stworzyliśmy projekt w oparciu o wartości ludzkie i więzi społeczne. Ogrom prac przed nami, ale wierzymy, że ponownie stworzymy miejsce, które będzie kulinarną (i nie tylko) inspiracją dla każdego.

– Robert Baj, CEO CBR Events

Zmieni się również bezpośrednie otoczenie Hali Gwardii. Plac znajdujący się przed budynkiem ma być podzielony między innymi na zieloną strefę kaskadową oraz część eventową. Projekt uwzględnia również powstanie podziemnego parkingu na 110 samochodów.

Jak będzie wyglądać Hala Gwardii po remoncie? Zobacz wizualizacje

Historia Hali Gwardii w Warszawie

Hala Gwardii to jedna z bliźniaczych hal Mirowskich, zlokalizowana przy placu Żelaznej Bramy 1. Oba budynki zostały wzniesione na przełomie XIX i XX wieku i do czasu II wojny światowej stanowiły największy obiekt handlowy w stolicy.

Po odbudowie po zniszczeniach wojennych Hala Gwardii pełniła początkowo funkcję zajezdni autobusowej, kilka lat później przeszła jednak w ręce Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia”, skąd wzięła się jej potoczna nazwa. W tamtym okresie służyła głównie celom sportowym – odbywały się w niej między innymi zawody bokserskie, turnieje szermiercze czy mecze tenisa. W latach 90. XX wieku budynkowi przywrócono funkcję obiektu handlowego, natomiast od 2017 roku w wyremontowanych wnętrzach powstały targ z regionalną  żywnością, lokale gastronomiczne i sklepy. W części obiektu otwarto również Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.