Nowy Rynek E – platynowy certyfikat LEED Core & Shell dla poznańskiego biurowca
Budynek E poznańskiego kompleksu Nowy Rynek został wyróżniony najwyższą oceną w międzynarodowej certyfikacji LEED. Uzyskany certyfikat LEED Core & Shell potwierdza, że biurowiec wyróżnia się pod względem zastosowania rozwiązań, które zmniejszają jego wpływ na środowisko, a jednocześnie zwiększają komfort pracujących w nim osób.
Spis treści
- Platynowy LEED dla budynku E w Nowym Rynku
- Zrównoważone rozwiązania – mniejsze zużycie wody i energii
- Niższy ślad węglowy dzięki przemyślanej lokalizacji
- Nie tylko platynowy LEED
Platynowy LEED dla budynku E w Nowym Rynku
LEED to jeden z najważniejszych systemów wielokryterialnej oceny inwestycji. Certyfikacja zapewnia ramy dla projektowania budynków wspierających dobre samopoczucie, wysoce wydajnych i oszczędnych w zakresie wykorzystywania zasobów naturalnych.
Budynek E został zaprojektowany tak, aby przebywający w nim pracownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Wzięliśmy też pod uwagę potrzeby miasta i jego mieszkańców. Nie zapomnieliśmy również o środowisku naturalnym. Zrobiliśmy wszystko, aby nasz budynek miał na nie mniejszy wpływ. A to wiąże się z zastosowaniem rozwiązań, które nie tylko spełniają obecne normy, ale też wykraczają ponad nie.
– Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej
Zrównoważone rozwiązania – mniejsze zużycie wody i energii
W budynku zastosowano technologie, dzięki którym zużycie wody pitnej jest mniejsze aż o 64%. Infrastruktura biurowca pozwala również na zbieranie wody deszczowej oraz szarej, czyli takiej, która była już raz użyta i którą można wykorzystać ponownie, na przykład do spłukiwania toalet. Pomieszczenia najemców mają zainstalowaną wodooszczędną armaturę gwarantującą kontrolę nad zużyciem wody w całym budynku.
Przeczytaj także:
- Towarowa 22 w Warszawie – pierwszy budynek kompleksu rośnie! Jak będzie wyglądał Office House?
- Największe inwestycje biurowe 2023 roku. Rynek powierzchni biurowych 2023 - raport BNP Real Estate
Ponadto budynek E kompleksu Nowy Rynek korzysta z energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE, a dzięki wykorzystanym rozwiązaniom, np. innowacyjnemu oświetleniu LED, zużywa o przeszło 30% mniej energii. w znaczący sposób obniża całościowe zużycie energii – o ponad 30%.
Ponad jedna czwarta materiałów użytych do budowy biurowca zawierała domieszki produktów pochodziła z recyklingu. To między innymi beton, stal, aluminium, szkło czy izolacja.
Niższy ślad węglowy dzięki przemyślanej lokalizacji
Istotne w ocenie wpływu budynku na środowisko jest też lokalizacja inwestycji. Kompleks Nowy Rynek jest położony nieopodal Starego Miasta i przede wszystkim w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego, obok przystanków tramwajowych, autobusowych i sieci ścieżek rowerowych. W kontekście certyfikacji LEED jest to niezwykle ważne, ponieważ oznacza, że dotarcie do miejsca pracy generuje znacznie niższy ślad węglowy.
Aby zachęcić użytkowników inwestycji do korzystania z transportu rowerowego, który jest jeszcze bardziej korzystny dla środowiska, w budynku E zastosowano konkretne rozwiązania dla rowerzystów.
Na terenie obiektu zorganizowano szatnie z prysznicami, miejsca do pozostawienia jednośladu i szerokie specjalne windy, dzięki którym można z zewnątrz dostać się bezpośrednio do kondygnacji podziemnych budynku. Odpowiednio przygotowana infrastruktura rowerowa również została uwzględniona w procesie oceny systemem LEED.
Nie tylko platynowy LEED
Nowy Rynek E, oprócz otrzymanego właśnie certyfikatu, został również uhonorowany przez jury konkursu PLGBC Green Building Awards. W zeszłym roku biurowiec otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny precertyfikowany”.