Nowy Rynek w Poznaniu zyskał wewnętrzny plac

2023-07-03 13:38
Nowy Rynek w Poznaniu z nowym wewnętrznym placem
Autor: mat. prasowe Skanska Plac przy poznańskim Nowym Rynku ma być miejscem wypoczynku dla wszystkich mieszkańców tej części miasta

Nowy Rynek – poznański kompleks biurowy – powiększył się o wewnętrzny plac w formie parku łączącego wszystkie budynki inwestycji. W nowej przestrzeni znalazły się między innymi drzewa, pergole, fontanna czy tężnie solankowe. Zgodnie z założeniami inwestora, firmy Skanska Property Poland, miejsce ma być otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta, nie tylko dla pracowników tamtejszych biur.

Nowy Rynek w Poznaniu zyskał zielony plac

Wewnętrzny rynek jest wyróżnikiem poznańskiej inwestycji Skanska. Cały kompleks od początku projektowany był jako integralna część miasta, nawiązująca do otaczającej ją zabudowy, która oprócz najwyższej jakości biur miała też wnieść wartość dodaną dla okolicznych mieszkańców. Stąd pomysł placu w formie parku, który łączy wszystkie budynki Nowego Rynku. A więc Nowy Rynek w Poznaniu się rozrasta.

Na placu nasadzono 15 sztuk dużych drzew – platanów klonolistnych oraz dębów błotnych, a także nieco mniejsze graby i glediczje. Zieleń została uzupełniona krzewami, pnączami i trawami. W jego południowo-wschodniej części wybudowano fontannę, a w rogach – pergole. Przy jednej z nich stanęły tężnie solankowe. Zagospodarowanie rynku uzupełniają elementy małej architektury podkreślone ogrodowym oświetleniem, a także urządzenia służące do zabawy najmłodszym użytkownikom. W lampach ukryto budki dla jerzyków. Zgodnie z założeniami ma to nadal być miejsce spotkań, ale w formie odpowiadającej dzisiejszym oczekiwaniom.

Idea wewnętrznego rynku odwołuje się do tradycji licznych poznańskich placów publicznych i targowisk. W ten sposób nawiązujemy do historii stolicy Wielkopolski i łączymy ją z teraźniejszością – nowoczesnym kompleksem biurowym, wyposażonym w innowacyjne, prośrodowiskowe rozwiązania. Nowy Rynek stał się integralną częścią miasta, dającą nie tylko miejsca do pracy, ale również strefę, w której wszyscy mieszkańcy Poznania mogą się zrelaksować i odpocząć.

Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej

Nowy Rynek w Poznaniu z nowym wewnętrznym placem
Autor: mat. prasowe Skanska Na wewnętrznym placu inwestycji oprócz nasadzeń zieleni znalazły się też fontanna i tężnie solankowe

Nowoczesna, komfortowa powierzchnia biurowa w Poznaniu

Nowy Rynek to największa inwestycja biurowa Skanska w Polsce. Docelowo jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, dlatego dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym, można dojechać do niego szybko i komfortowo z różnych stron miasta. Wystarczy 15 minut, aby dotrzeć tutaj przykładowo ze Starego Miasta lub z lotniska Poznań-Ławica. W najbliższej okolicy są liczne punkty usługowe, centra handlowe, a także dwa duże parki.

W biurowcach Nowego Rynku zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać prąd i wodę. Ukończony niedawno budynek E kompleksu jest zasilany energią elektryczną wyprodukowana w 100% ze źródeł odnawialnych. Najemcy Nowego Rynku korzystają m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarcza aż o 30% więcej świeżego powietrza. W ramach kompleksu powstał również pierwszy w Poznaniu chodnik redukujący poziom zanieczyszczeń znajdujących się w miejskim powietrzu.  Niedawno pisaliśmy też o innym biurowcu Warsaw UNIT, który dzięki podobnym rozwiązaniom uzyskał jako pierwszy w Polsce platynowy certyfikat WELL

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.