Warsaw UNIT z platynowym certyfikatem WELL

2023-06-29 13:35

Warsaw UNIT to nowoczesny i niskoemisyjny wieżowiec zlokalizowany w Warszawie przy ul. Pańskiej. Jest pierwszym i jak dotąd jedynym budynkiem w Polsce, który uzyskał certyfikację WELL Core na najwyższym możliwym poziomie – Platinum.

Spis treści

  1. Warsaw UNIT z platynową certyfikacją WELL
  2. Co to jest certyfikat WELL?
  3. Nowoczesne i niskoemisyjne rozwiązania w Warsaw UNIT

Warsaw UNIT z platynową certyfikacją WELL

Warsaw UNIT, nowoczesny biurowiec zlokalizowany przy rondzie Daszyńskiego, jest pierwszym budynkiem Polsce, który uzyskał certyfikację WELL Core na najwyższym poziomie – Platinum. To również pierwszy obiekt z certyfikatem WELL Core w ramach programu pilotażowego WELL v2 z wynikiem aż 99/100 punktów. Wcześniej Warsaw UNIT otrzymał również WELL Health-Safety Rating, który koncentruje się na bezpieczeństwie zdrowotnym i dobrostanie użytkowników.

Jesteśmy dumni, że Warsaw UNIT otrzymał certyfikat WELL Core na poziomie Platinum jako jedyny w Polsce. To wyróżnienie świadczy o naszym zobowiązaniu wobec zrównoważonego rozwoju i zgodności z polityką ESG. Dążymy do tworzenia przestrzeni, które nie tylko odpowiadają na potrzeby biznesu, ale również dbają o zdrowie, komfort i dobre samopoczucie użytkowników.

Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland

Warsaw UNIT z platynowym certyfikatem WELL
Autor: Mat. prasowe Ghelamco Za projekt architektoniczny Warsaw UNIT odpowiadało biuro Projekt Polsko - Belgijska Pracownia Architektury

Co to jest certyfikat WELL?

WELL jest prestiżowym systemem wielokryterialnej certyfikacji budynków, który ma na celu potwierdzenie najwyższej troski o zdrowie i komfort pracy użytkowników. Aby obiekt otrzymał certyfikat na poziomie Platinum, musi spełniać najwyższe standardy w kilkunastu obszarach, takich jak: powietrze, woda, światło, ruch, komfort cieplny, akustyka czy materiały.

Warsaw UNIT spełnił ponad 100 wymagań, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla użytkowników. W regionie CEE tylko w Rumunii znajdują się dwa obiekty certyfikowane na poziomie Platinum. Trzy państwa mają natomiast po jednym takim budynku: Słowacja, Węgry oraz Czechy. Od teraz do tego grona dołączyła również Polska.

W Polsce o pełną certyfikację WELL stara się ponad 100 obiektów, natomiast o WELL lub WELL Health Safety Rating walczy ponad 200 budynków. Wieżowiec Warsaw UNIT otrzymał oba te wyróżnienia.

Przeczytaj także:

Ambicją Ghelamco było wykorzystanie programu pilotażowego WELL v2, najnowszej wersji WELL Building Standard, która została znacznie rozszerzona. Warsaw UNIT był pierwszym budynkiem w Polsce, dla którego zdecydowano się na taki ruch. Co więcej, brał on udział w programie pilotażowym stworzonym przez jednostkę certyfikującą IWBI z myślą o zespołach projektowych, gotowych do przecierania szlaku w tym obszarze. Doświadczenia uzyskane podczas certyfikacji Warsaw UNIT miały bezpośredni wpływ na obecny kształt wybranych wymagań finalnej wersji WELL v2, z której korzysta ponad 20 000 projektów na całym świecie.

Daniel Hojniak, kierownik zespołu WELL AP, LEED AP, BREEAM AP w Sweco Polska

Nowoczesne i niskoemisyjne rozwiązania w Warsaw UNIT

Liczący 46 pięter i 59 000 m² najwyższej klasy powierzchni biurowej Warsaw UNIT jest w wysokim stopniu ekologicznym i zaawansowanym technologicznie wieżowcem w Polsce. Już wcześniej obiekt jako pierwszy wysokościowiec w kraju otrzymał zielony certyfikat BREEAM z najwyższą możliwą oceną Outstanding. Zrównoważony charakter budynku potwierdzają również certyfikaty uzyskane w systemach WELL Platinium, WELL Health-Safety Rating, Green Standard Building oraz „Obiekt bez barier”.

O energooszczędny i niskoemisyjny charakter Warsaw UNIT codziennie dba ponad 40 000 czujników i 800 liczników w ramach nowoczesnego systemu BEMS. Dzięki temu i wielu innym rozwiązaniom zużycie energii w wieżowcu jest nawet o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych budynkach wysokościowych. Warsaw UNIT będzie także pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w 100% czystą energią elektryczną. To efekt ogłoszonego przez inwestora, firmę Ghelamco, innowacyjnego projektu budowy własnych farm fotowoltaicznych.

W Warsaw UNIT funkcjonuje opracowany przez Ghelamco autorski system operacyjny Signal OS z własną aplikacją, która daje najemcom i zarządcom wiele możliwości, w tym czynnego uczestnictwa w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami. W biurowcu zastosowano także rozwiązania antypandemiczne, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i systemach wentylacji.

Budynek Warsaw UNIT wyróżnia elegancka, ponadczasowa architektura i oryginalne rozwiązania, takie jak falująca na wietrze, efektowna fasada kinetyczna w formie smoczej łuski czy Skyfall Warsaw – podniebny, w pełni przeszklony taras widokowy z opadającą podłogą, gwarantujący gościom niezapomniane wrażenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.