Stara Drukarnia – rewitalizacja zabytkowej kamienicy w Szczecinie według projektu Tremend

2023-06-05 14:09

Stara Drukarnia w Szczecinie to zabytkowy budynek powstały w 1900 roku. Początkowo w kamienicy znajdował się dom towarowy, po latach jego miejsce zajęła drukarnia. Od 1997 roku obiekt stał opustoszały. Nowy właściciel planuje stworzyć tu centrum konferencyjno-weselne z pokojami dla gości, a rewitalizację kamienicy powierzył pracowni Tremend.

Spis treści

  1. Nowa Stara Drukarnia
  2. Rewitalizacja Starej Drukarni z poszanowaniem historii
  3. Eklektyzm we wnętrzach Starej Drukarni
  4. Ważny punkt na mapie rewitalizowanego Szczecina

Nowa Stara Drukarnia

Stara Drukarnia położona jest u zbiegu ulic Dworcowej i św. Ducha w Szczecinie. Po ponad 120 latach od powstania budynek przejdzie gruntowną rewitalizację zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrz. Już usunięto najwyższą kondygnację kamienicy – dobudowaną w okresie powojennym, by wytrzymała drukarskie maszyny. Zastąpiły ją dwa dodatkowe poziomy. Ich nowa, stalowa konstrukcja będzie wizualnie lekka, a przeszklenia sprawią, że zintegruje się z zabytkową bryłą. Dodatkowo renowacji zostają poddane elewacje, a wnętrza zyskają nowe funkcje i wystrój. Zaprojektowana przez pracownię Tremend rewitalizacja kamienicy ma na celu przywrócić jej dawny blask.  

Zobacz także:

Rewitalizacja Starej Drukarni z poszanowaniem historii

Zgodnie z zamysłem projektantów proces odnawiania Starej Drukarni ma przebiegać z zachowaniem wyjątkowej staranności i dbałości o zastaną historyczną tkankę. Aby jak najdokładniej odwzorować pierwotny wygląd budynku, architekci Tremend ściśle współpracują z konserwatorem zabytków.

Po renowacji i modernizacji obiektu we wnętrzach Starej Drukarni mają powstać trzy restauracje, klub jazzowy, nowoczesne centrum konferencyjno-eventowe, przestrzeń weselna, a także zlokalizowane na 3 poziomach pokoje gościnne.

Rewitalizacja Starej Drukarni w Szczecinie
Autor: Mat. prasowe Tremend Wybudowana w 1900 r. zabytkowa kamienica Stara Drukarnia przejdzie gruntowną renowację. Za projekt odpowiada pracownia Tremend

Eklektyzm we wnętrzach Starej Drukarni

Inspiracją projektu wnętrz była dla pracowni Tremend historia obiektu, a także samego Szczecina, który na początku XX w. – jako miasto portowe – był swoistym oknem na świat.

W domu towarowym Juda, mieszczącym się na parterze dzisiejszej Starej Drukarni, można było nabyć odzież wykonaną z zagranicznych materiałów, a także tytoń, kakao i alkohol w sąsiadującym sklepie kolonialnym.

Ta egzotyka towarów i klimat ówczesnego miejsca były dla architektów z Tremend punktem wyjścia do stworzenia koncepcji wnętrz. Szeroko rozumiany eklektyzm w tym wypadku łączy w sobie nie tylko różne style, ale i kultury.

Architekci stworzyli wnętrza nawiązujące do motywu dalekich podróży i egzotycznych wypraw. Znajdziemy tu niespotykaną roślinność inspirowaną dżunglą amazońską, czy afrykańskie, przeplatające się kolory – zielony, złoty i czerwony. Nieoczywistym elementem wystroju jest ogromna żyrafa ustawiona w hotelowym lobby.

We wnętrzach Starej Drukarni nie zabraknie też odwołań do ówczesnego stylu Art Nouveau, który był popularny aż do wybuchu I wojny światowej i późniejszego Art Deco. Ciemne kolory ścian, miękkie welurowe materiały krzeseł i zasłon, lampy z ozdobnymi abażurami z frędzlami wprowadzające tajemniczy buduarowy klimat.

Ważny punkt na mapie rewitalizowanego Szczecina

Modernizacja Starej Drukarni to jeden z największych projektów konserwatorskich w Szczecinie, dzięki któremu powstanie przestrzeń niezwykła, niepowtarzalna i łącząca historię z teraźniejszością. Goście obiektu będą mogli podziwiać zachowane elementy budynku, chociażby odwiedzając jedną z trzech planowanych restauracji. Oryginalne, odrestaurowane elementy będą obecne na różnych piętrach, dostępne dla odwiedzających.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.