Spis treści
- Jakie konsekwencje może powodować niewłaściwa komunikacja?
- Co jest źródłem złej komunikacji?
- Czy cyfryzacja budownictwa poradzi sobie z chaosem komunikacyjnym?
- Do czego może doprowadzić utrata danych?
Jakie konsekwencje może powodować niewłaściwa komunikacja?
Ze złą komunikacją mierzy się nie tylko rynek polski – to problem o skali globalnej. Wiele inwestycji budowlanych codziennie napotyka trudności, takie jak:
- zgubione wiadomości,
- nieczytelne formularze,
- niespójne protokoły z narad budowy.
Firma PlanRadar opracowała raport Information Loss in Construction, zgodnie z którym nieefektywna wymiana informacji należy do grupy największych, ale najmniej dostrzegalnych zagrożeń dla rentowności projektów budowlanych.
Globalne szacunki wskazują, że z powodu złej komunikacji sektor budownictwa może ponosić roczne straty wynoszące nawet 1,8 biliona dolarów. Tak ogromne starty, w połączeniu z rosnącą presją finansową i niedoborem pracowników, mogą stanowić poważną barierę dla dalszego rozwoju branży.
Budownictwo wciąż w dużej mierze opiera swoje działania na rozwiązaniach analogowych, takich jak:
- papierowe protokoły,
- ustne ustalenia,
- niesystematyczne spotkania.
Rodzi to wiele komplikacji, jak np. podejmowanie decyzji w oparciu o niepełne dane czy niedopowiedzenia między zespołami, których konsekwencją są błędy, przestoje i dodatkowe koszty.
Co jest źródłem złej komunikacji?
Przyczyn tego problemu jest wiele, m.in.:
- bariery językowe,
- różne systemy pracy,
- brak ujednoliconych standardów i procedur.
Szczególnie ryzykowne są momenty przekazywania dokumentacji między wykonawcami a inwestorami. Brak jednej, spójnej platformy do wymiany danych sprawia, że zespoły tracą orientację w ustaleniach oraz kolejnych krokach realizacyjnych.
Czy istnieje wyjście z tej sytuacji? Co należałoby zrobić, bo ograniczyć problemy z komunikacją?
Wspomniany raport podkreśla, że centralizacja informacji i spójna dokumentacja to istotne czynniki wpływające na sukces inwestycji.

i
Czy cyfryzacja budownictwa poradzi sobie z chaosem komunikacyjnym?
Autodesk i FMI(1) przeprowadziły badania, które wykazały, że prawie 1/3 specjalistów z branży regularnie pracuje, opierając swoje decyzje o niepełne lub niedokładne informacje. Niespójna dokumentacja stanowi poważny problem – zwłaszcza dziś, gdy każdy dzień opóźnienia może generować straty sięgające tysięcy złotych.
Przedsiębiorstwa bez wdrożonej cyfryzacji strategii zarządzania dokumentacją podają, że do głównych barier należą:
- koszty lub brak zasobów (40%),
- niewystarczające wsparcie organizacyjne (36%),
- przeciążenie pracą oraz niejasność co do pierwszych kroków (36%).
Informacja to dzisiaj waluta w projektach budowlanych. Z naszego doświadczenia wynika, że firmy, które wprowadzają scentralizowane zarządzanie dokumentacją, szybciej podejmują decyzje i unikają powtarzalnych błędów. Nie chodzi tylko o to, że dane są w jednym miejscu. Chodzi o to, że są aktualne, dostępne dla wszystkich stron i możliwe do prześledzenia w czasie rzeczywistym. W erze niedoboru kadr i presji kosztowej, to często jedyna realna przewaga – mówi Krzysztof Studziński, Regional Manager PlanRadar w Polsce.

i
- Polecamy: Bez kabli, ale z ograniczeniami – zalety i wady bezprzewodowych systemów automatyki budynkowej
Praca w oparciu o niepełne dane powoduje przesunięcia harmonogramów, dodatkowe koszty, ryzyko błędów wykonawczych, a nawet zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Bez rzetelnej dokumentacji obniża się jakość współpracy między zespołami i utrudniona zostaje realizacja najważniejszych etapów inwestycji.
Cyfryzacja może się okazać skutecznym sposobem zwalczania problemów z komunikacją. Rozwiązania, takie jak aplikacje mobilne, systemy BIM czy zintegrowane narzędzia do zarządzania dokumentacją, pozwalają w czasie rzeczywistym monitorować postęp, wychwytywać ryzyka i sprawniej zarządzać budżetem.
- Polecamy: Od wizji do realizacji: Architektka o rewolucji druku 3D w budownictwie i zrównoważonym rozwoju
Do czego może doprowadzić utrata danych?
Skutki utraty danych to:
- kosztowne przestoje,
- pogorszenie jakości,
- napięcia w relacjach biznesowych.
Należy podkreślić, że przedsiębiorstwa zapewniające przejrzystość, aktualność i dostępność informacji w czasie rzeczywistym, poprawiają swoją efektywność i marżę.
Podsumowując, digitalizacja stała się koniecznością, ponieważ daje przewagę konkurencyjną. Dzięki narzędziom cyfrowym możliwe jest lepsze planowanie, ograniczenie błędów i ochrona zespołu przed niepotrzebnym stresem.
Przykładem takiego rozwiązania jest PlanRadar cyfrowa platforma SaaS służąca do dokumentacji, komunikacji i raportowania w projektach budowlanych, zarządzaniu obiektami oraz nieruchomościami. Usprawnia procesy i komunikację, łącząc wszystkich interesariuszy projektu i zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do danych projektowych.
Źródło: 1. Autodesk, FMI: Harnessing the Data Advantage in Construction, https://www.autodesk.com/blogs/construction/autodesk-fmi-study-global-construction-industry-data-strategies, 2.Teks opracowany na podstawie materiałów od PlanRadar
- Przejdź do galerii: Cyfryzacja inwestycji budowlanych
