Podłogi sportowe – klasyfikacja i rodzaje. Jaka podłoga zapewni komfort i bezpieczeństwo w obiektach sportowych?

2025-05-19 11:39
Nawierzchnie sportowe
Autor: ViktorCap / Getty Images Rodzaj i elementy podłogi sportowej trzeba dobrać do obciążeń i innych czynników, na jakie będzie narażona podczas eksploatacji.

Prawidłowo dobrana podłoga sportowa to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Jej budowa musi zapewniać odpowiednią sprężystość oraz odporność na uderzenia i obciążenia toczne. Dowiedz się, jakie rodzaje podłóg najlepiej sprawdzą się w obiektach, takich jak hala sportowa, siłownia czy salach gimnastyczna. Poznaj podział i klasyfikację podłóg sportowych.

Spis treści

  1. Konstrukcja posadzki sportowej – podstawowe elementy
  2. Klasyfikacja podłóg sportowych
  3. Podłogi sportowe powierzchniowo elastyczne
  4. Podłogi sportowe punktowo elastyczne
  5. Podłogi sportowe o kombinowanej elastyczności
  6. Podłogi sportowe przenośne i stałe

Konstrukcja posadzki sportowej – podstawowe elementy

Posadzki sportowe należą do posadzek przemysłowych – mają konstrukcję warstwową, opartą na podłożu gruntowym lub na stropie. Ich poszczególne elementy pełnią ważne funkcje, m.in. przenoszą obciążenia oraz chronią przed czynnikami zewnętrznymi.

Najważniejsze warstwy posadzki wykonywanej na gruncie to podłoże gruntowe, podbudowa oraz podkład. Podłoże musi mieć odpowiednią nośność, uregulowane stosunki gruntowo-wodne i być równomiernie zagęszczone. Na przygotowanym podłożu wykonuje się warstwę podbudowy z zagęszczonego żwiru lub tłucznia z dodatkiem cementu. Następnie układa się warstwę mieszanki betonowej klasy co najmniej C8/10. Przenosi ona obciążenia z podkładu na podłoże gruntowe.

Podkład stanowi warstwę nośną, dlatego stawiane są mu najbardziej surowe wymagania. Zwykle wykonuje się go z betonu:

  • klasy C20/25–C35/45,
  • modyfikowanego żywicami,
  • ze zbrojeniem rozproszonym (fibrobetonu).

Rzadziej wykorzystuje się żelbet i strunobeton.

W warstwie podkładu – zależnie od właściwości termicznych i skurczowych materiału – konieczne jest wykonanie szczelin roboczych, przeciwskurczowych i dylatacyjnych, dzielących płytę podkładu na odpowiedniej wielkości pola/płyty, co umożliwi bezproblemową pracę warstw podłogi.

W zależności od rodzaju posadzki poza ww. warstwami układa się także:

  • ocieplenie (wymagane w pomieszczeniach, w których będą przebywać ludzie),
  • warstwę poślizgową (najczęściej z folii polietylenowej),
  • izolację przeciwwilgociową,
  • warstwę wyrównawczą (w formie zaprawy lub zaprawy z żywicą),
  • warstwę nawierzchniową (układaną na podkładzie i wykonywaną zwykle z betonu lub jastrychu na bazie żywic syntetycznych).

Klasyfikacja podłóg sportowych

Podłogi sportowe mogą być różnicowane pod kątem wytrzymałości na obciążenie, amortyzacji, odkształceń pionowych i reakcji na ogień. Klasyfikacja zawarta w normie PN-EN 14904:2009 „Nawierzchnie terenów sportowych. Nawierzchnie kryte przeznaczone do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Specyfikacja” określa rodzaje odkształceń, którym takie podłogi są poddawane. Wytyczne te są uznawane na całym świecie i precyzują wymagania dotyczące bezpieczeństwa oraz właściwości, jakimi powinna charakteryzować się podłoga sportowa.

W normie wyróżnia się cztery rodzaje podłóg sportowych:

  • powierzchniowo elastyczne,
  • punktowo-elastyczne,
  • o kombinowanej elastyczności,
  • mieszane.

Podłogi sportowe powierzchniowo elastyczne

W podłogach powierzchniowo elastycznych przyłożenie siły punktowej powoduje ugięcie na stosunkowo dużej powierzchni wokół punktu przyłożenia siły. W obszarze powierzchni ugięcia powstaje promień ok. 500 mm, zwany korytem deformacyjnym. Takie podłogi mają stosunkowo twardą powierzchnię, ale dobrze reagują na upadki z wielopłaszczyznowym obciążeniem (w praktyce: kontakt całego ciała z nawierzchnią), skutecznie chroniąc sportowca. Podłogi te charakteryzują się znaczną wysokością, jednak dzięki swojej konstrukcji spełniają wymagania profesjonalnych sportowców.

Klasyfikacja podłóg sportowych. Jakie są rodzaje podłóg sportowych? Z czego się składają?
Autor: źródło: E. Sudoł, P. Sulik, „Sports floors. Overview, classification, requirements”, 2013 Podłoga powierzchniowo elastyczna na tzw. ruszcie drewnianym – schemat budowy
Klasyfikacja podłóg sportowych. Jakie są rodzaje podłóg sportowych? Z czego się składają?
Autor: E. Sudoł, P. Sulik, „Sports floors. Overview, classification, requirements”, 2013 Podłoga powierzchniowo elastyczna z wylewką syntetyczną – schemat budowy

Podłogi sportowe punktowo elastyczne

W podłogach punktowo elastycznych ugięcie powstaje tylko w pobliżu punktu przyłożenia siły. Promień powierzchni ugięcia wokół niego wynosi ok. 100 mm. Podłogi sportowe tego rodzaju składają się z dwóch warstw: spodniej – elastycznej, i wierzchniej – syntetycznej. Mogą mieć postać grubego pokrycia z warstwą podkładową wykonaną z elastycznej pianki. Dzięki stosunkowo miękkiej, odkształcalnej powierzchni podłogi te sprawdzają się przy stosunkowo niskim obciążeniu, dlatego są dobrym rozwiązaniem do szkolnych sal gimnastycznych i obiektów rekreacyjnych.

Ważną cechą podłóg punktowo-elastycznych jest względna grubość. Zapewniają dobrą ochronę przy upadku np. na łokieć lub kolano, ale są mniej skuteczne w przypadku zetknięcia podłoża z większą powierzchnią ciała. Poza tym trudności w użytkowaniu mogą pojawić się podczas transportu ładunków po ich powierzchni.

Klasyfikacja podłóg sportowych. Jakie są rodzaje podłóg sportowych? Z czego się składają?
Autor: E. Sudoł, P. Sulik, „Sports floors. Overview, classification, requirements”, 2013 Podłoga punktowo elastyczna z wylewką syntetyczną - schemat budowy

Podłogi sportowe o kombinowanej elastyczności

Podłogi sportowe o kombinowanej elastyczności łączą w sobie zalety podłóg powierzchniowo i punktowo elastycznych. Po przyłożeniu siły skupionej odkształcają się zarówno w promieniu 100 mm, jak i 500 mm. Systemy kombinowane są uniwersalne, nadają się nawet do bezpiecznego uprawiania sportów wyczynowych. Mają jednak mankamenty obu ww. podłóg, np. znaczną wysokość konstrukcyjną lub ograniczone możliwości umieszczania na nich ciężkiego sprzętu sportowego i trybun.

Podłogi mieszane są zbliżone do podłóg punktowo elastycznych. Zawierają syntetyczny składnik zapewniający sztywność miejscową, dzięki czemu są miękkie, ale też wystarczająco wytrzymałe, m.in. na obciążenia toczne, a także niskie i lekkie.

Powierzchnia gięcia w podłogach mieszanych ma promień od 100 do 500 mm. Obszar ugięcia jest niewielki, ale wyraźnie wykracza poza punkt przyłożenia siły. Charakterystyki ugięcia takiej podłogi mieszczą się pomiędzy charakterystykami podłogi punktowo i powierzchniowo elastycznej. Stanowią połączenie podłogi punktowo elastycznej z elementem usztywniającym powierzchnię, dzięki któremu podłoga tego typu nie powoduje zmęczenia mięśni sportowców.

Klasyfikacja podłóg sportowych. Jakie są rodzaje podłóg sportowych? Z czego się składają?
Autor: E. Sudoł, P. Sulik, „Sports floors. Overview, classification, requirements”, 2013 Podłoga kombinowana elastyczna z syntetyczną nawierzchnią wylewaną - schemat budowy
Klasyfikacja podłóg sportowych. Jakie są rodzaje podłóg sportowych? Z czego się składają?
Autor: E. Sudoł, P. Sulik, „Sports floors. Overview, classification, requirements”, 2013 Podłoga kombinowana elastyczna z syntetyczną powierzchnią walcową - schemat budowy

Podłogi sportowe przenośne i stałe

Jedną z metod klasyfikacji, stosowaną przez wielu producentów na rynku, jest podział podłóg sportowych na stałe i przenośne.

Podłogi sportowe stałe

Zalicza się do nich systemy podłóg pływających oraz montowanych na legarach, dostępne w różnych konfiguracjach i wysokościach (zazwyczaj w tego typu rozwiązaniach mieści się ona w przedziale od 32 do 242 mm).

Podłogi te można układać zarówno na podłożach równych, jak i nierównych. Sprawdzają się praktycznie we wszystkich typach obiektów sportowych. Często stosowane są w szkolnych salach sportowych, salach wielofunkcyjnych, w centrach sportowych, a nawet na największych arenach. Dzięki zróżnicowanej wysokości sprawdzają się również w starszym budownictwie.

Podłogi sportowe przenośne

Podłogi sportowe przenośne z kolei wykonywane są z prefabrykowanych lekkich paneli, łatwych do rozłożenia i złożenia. Mogą stanowić jako rozwiązania tymczasowe, np. na międzynarodowych turniejach koszykówki czy na lodowiskach, a także być użytkowane podczas wydarzeń innych niż sportowe, takich jak koncerty lub festiwale.

Podłogi sportowe
Autor: kzlmax / Gettyimages Sportowe podłogi przenośne z elastycznych paneli sprawdzą się np. w siłowniach.
Rozmowy Plusa: ARUP 2024
Murowane starcie
Podłoga – drewno czy glina? MUROWANE STARCIE
Murator Plus Google News
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.