TOP 12: drapacze chmur Warszawy. Poznaj najwyższe warszawskie wieżowce!

2024-01-04 13:14

Wciąż rosnąca liczba drapaczy chmur wyróżnia Warszawę nie tylko wśród miast Polski, ale także europejskich stolic – podobnego skyline’u nie ma w Berlinie, Wiedniu czy Pradze. Większość z tych budynków oferuje bardzo wysokiej klasy przestrzeń do pracy. Przyjrzyjmy się najwyższym warszawskim biurowcom. Czym wyróżnia się każdy z nich?

Spis treści

  1. Varso Tower – 310 m, 53 piętra
  2. Pałac Kultury i Nauki – 237 m, 43 piętra
  3. Warsaw Spire – 220 m, 49 pięter
  4. Warsaw Trade Tower – 208 m, 42 piętra
  5. Warsaw Unit – 202 m, 46 pięter
  6. Skyliner I – 195 m, 45 pięter
  7. Q22 – 195 m, 42 piętra
  8. Rondo 1 – 192 m, 40 pięter
  9. Centrum LIM – 170 m, 42 piętra
  10. Warsaw Financial Center – 165 m, 32 piętra
  11. Skysawa – 155 m, 40 pięter
  12. Chałubińskiego 8 – 150 m, 46 pięter
  13. Pozostałe warszawskie wysokościowce – istniejące i budowane
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Tak jak wysokie stanowiska i naprawdę wysokie pensje, tak i praca na szczytowych kondygnacjach strzelających w niebo biurowców nie trafia się tu każdemu. Im więcej jednak rośnie wież, tym wyższe szanse na to, by wzrok znad biurka podnosić na naprawdę spektakularną panoramę miasta. A konkretnie – spoglądać na Śródmieście lub na Wolę, która sukcesywnie przejmuje funkcję biznesowego serca Warszawy. Nie znaczy to, że centrum miasta oddaje pozycję. Przeciwnie, to właśnie tu niedawno wyrósł najwyższy w całym mieście gmach. Mowa oczywiście o Varso.

Varso Tower
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Varso Tower

Varso Tower – 310 m, 53 piętra

Varso Tower strzela w niebo tuż obok Dworca Centralnego, nadając nowy wyraz zaniedbanej dotąd przestrzeni Warszawy. Ukończony w 2022 r. drapacz chmur (proj. Foster and Partners) jest najwyższym wieżowcem Unii Europejskiej, a na kontynencie ustępuje tylko gigantom z Petersburga i Moskwy. Trzeba jednak zaznaczyć, że mowa o wysokości mierzonej wraz z ażurowym masztem, który liczy aż 80 metrów. Kompleks Varso Place składa się poza tym z dwóch bocznych wysokościowców, 90- i 81-metrowego (proj. HRA Architekci), mieści w sumie ok. 130 tys. m² powierzchni biurowej o wysokiej klasie wykończeń i rzecz jasna ze spektakularnymi widokami. Dodatkowo powstał tu pasaż z niewielkimi sklepami oraz punktami usługowymi, restauracjami i kawiarniami. Kto nie będzie miał szczęścia pracować w Varso, może podziwiać krajobraz miasta z tarasu widokowego na 53. piętrze, czyli 230 metrów nad ziemią – dwukrotnie wyżej niż w Pałacu Kultury i Nauki.

Pałac Kultury i Nauki
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki – 237 m, 43 piętra

Ikona powojennej Warszawy (1955), dzieło zespołu pracującego pod kierunkiem Lwa Rudniewa, to gmach wielofunkcyjny. Jego rozbudowane podium mieści przestrzenie wystawowe, Salę Kongresową (służącą głównie koncertom), kilka teatrów, a także pracownie Pałacu Młodzieży i wyjątkowej urody basen. W wieży znajdują się natomiast przede wszystkim pomieszczenia biurowe. Część z nich zajmują instytucje edukacyjne, część agendy miasta, w pozostałych działają prywatne firmy. Atutem biur w PKiN, obok lokalizacji i związanych z nią widoków, jest też przyjemność codziennego kontaktu z wyjątkowymi w skali Polski, niezwykle efektownymi, zabytkowymi przestrzeniami wspólnymi – z holem głównym na czele.

Warsaw Spire
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Warsaw Spire

Warsaw Spire – 220 m, 49 pięter

Oto jeden z kamieni milowych w transformacji Woli z dzielnicy poprzemysłowej w biznesową. Kompleks powstał obok ronda Daszyńskiego, oddano go do użytku w 2016 r. Od początku zwracał uwagę charakterystyczną formą, wypracowaną przez belgijską pracownię architektoniczną M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners w kooperacji z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt (PBPA). Centralnie umieszczony wieżowiec ma przewężenie w centralnej części i rozszerza się u góry niczym rozchylający się zwój, a wieńczą go nietypowo dwa identyczne maszty. Co więcej, wieżę flankują dwa niższe, 55-metrowe budynki poprowadzone po łuku. W całym założeniu do dyspozycji jest ok. 100 000 m² powierzchni biurowej. Biurowiec otaczają starannie zaprojektowane, ogólnodostępne tereny zielone m.in. ze sztucznym strumieniem, stawem i licznymi nasadzeniami.

Warsaw Trade Tower
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Warsaw Trade Tower

Warsaw Trade Tower – 208 m, 42 piętra

Stojącą w al. Jana Pawła II wieżę z charakterystyczną schodkową elewacją oraz 85-metrowym masztem mocowanym do elewacji należałoby uznać za zabytek późnego postmodernizmu. Warsaw Trade Tower wzniesiono w latach 1997-1999 według projektu zespołu Wyszyński, Majewski, Hermanowicz & RTKL dla nieobecnej dziś w Polsce koreańskiej firmy Daewoo. Na 35 kondygnacjach biurowych powstało tu ponad 42 000 m² powierzchni. Od momentu oddania wieżowca do użytku oczekiwania co do standardu obiektów tego typu znacznie wzrosły. Z tego powodu między 2015 a 2016 r. gmach przeszedł gruntowną modernizację. Jego lobby zyskało nową szatę, na 35. piętrze powstała przestrzeń konferencyjno-eventowa, a pracownicy biurowca otrzymali do dyspozycji strefę relaksu oraz salę do ćwiczeń.

Warsaw Unit
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Warsaw Unit to zrównoważony i energooszczędny biurowiec odpowiadający na wymogi ESG

Warsaw Unit – 202 m, 46 pięter

To kolejny biurowiec wzniesiony przy rondzie Daszyńskiego, również projektowany przez PBPA. Jego budowa rozpoczęła się rok po oddaniu Warsaw Spire, a zakończyła w 2021 r. Na 46 kondygnacjach znalazło się 57 000 m² powierzchni biurowej. Biurowiec ma relatywnie wąską, płaską bryłę bez masztu, z elegancką, minimalistyczną szklaną elewacją wieży. Zwraca uwagę czym innym. Przede wszystkim zastosowaną tu po raz pierwszy w Polsce fasadą kinetyczną typu dragon skin („smocza skóra”). Złożona z kilku tysięcy ruchomych płytek elewacja kilkupiętrowego podium Warsaw Unit reaguje na ruch powietrza niczym rzeźbiona przez wiatr woda. Charakterystycznym elementem obiektu jest też otoczony szklaną ścianą taras widokowy na najwyższym piętrze.

Skyliner
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Skyliner

Skyliner I – 195 m, 45 pięter

Wieżowiec projektu pracowni APA Wojciechowski budowano i oddano do użytku w tym samym czasie co Warsaw Unit – również w rejonie ronda Daszyńskiego. Spośród warszawskich niebotyków Skyliner wyróżnia go charakterystyczne ścięte pod kątem zwieńczenie, podyktowane wymogami kompozycji urbanistycznej. Ogółem w budynku znajduje się ok. 49 000 m² powierzchni do wynajęcia na 34 kondygnacjach, przy czym 30 z nich to piętra biurowe, a pozostałe mają charakter ogólnodostępnych przestrzeni handlowo-usługowych i gastronomicznych. Tu wisienką na torcie jest dwupoziomowy sky bar na wysokości 165 m. Na samym dole natomiast, w podziemiu, obok parkingu ulokowano nie tylko 300 miejsc na rowery, ale także wygodne szatnie dla rowerzystów.

Obecnie trwają przygotowania do budowy drugiej części kompleksu - bliźniaczej wieży Skyliner II. Jak zapowiada inwestor, prace mają rozpocząć się w lutym 2024 roku i potrwać 34 miesiące.

Q22
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Q22

Q22 – 195 m, 42 piętra

Powstał w latach 2012-16 u zbiegu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej. Jego budowa była więc elementem procesu stopniowego przesuwania się centrum miasta w stronę Woli. Geometrię bryły wieżowca pracownia Kuryłowicz & Associates wysnuła ze struktury kryształu kwarcu. Inspirację tę widać zwłaszcza w charakterystycznym podcięciu strefy wejściowej oraz skośnym zwieńczeniu bryły. Podobnie jak wiele innych warszawskich niebotyków ma wysoki maszt – sięgający 40 m ponad dach. Gmach oferuje niemal 54 000 m² powierzchni biurowej w prestiżowej, śródmiejskiej lokalizacji. Jego największa zaleta jest jednak zupełnie niewidoczna. To prekursorskie proekologiczne podejście projektantów i budowniczych, którzy w trakcie rozbiórki stojącego tu wcześniej hotelu zdecydowali się poddać recyklingowi wszystkie możliwe do wykorzystania materiały. Odzyskali w ten sposób m.in. 1500 ton stali oraz 25 000 ton betonowego kruszywa.

Rondo 1
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Rondo 1

Rondo 1 – 192 m, 40 pięter

Usytuowany przy rondzie ONZ wieżowiec wyróżnia się bryłą nawiązującą do klasyki futuryzmu. Dzięki temu aż trudno uwierzyć, że ukończono go już w 2006 r.! Projekt jest dziełem Larry’ego Oltmannsa z pracowni architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill. Polskim partnerem projektanta była warszawska pracownia AZO. Obiekt wyróżniają liczne rozwiązania proekologiczne. Przede wszystkim 100% prądu wykorzystywanego w budynku pochodzi z energii wiatrowej. Dodatkowo (po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej) zastosowano tu system DALI, pozwalający sterować indywidualnie każdą z 36 000 żarówek oraz 4000 żaluzji, aby dopasować ich pracę do zmieniających się warunków na zewnątrz. Maszt wieńczący bryłę wykorzystywany służy jako nadajnik dla wielu stacji radiowych, alternatywny wobec iglicy Pałacu Kultury i Nauki. Od 2011 r. Rondo 1 jest gospodarzem zawodów w biegu po schodach „Bieg na szczyt”.

Centrum LIM
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Centrum LIM

Centrum LIM – 170 m, 42 piętra

Wieżowiec znany powszechnie jako „Marriott” – od nazwy hotelu, który od początku ma siedzibę w górnej partii budynku, o czym informują logotypy na zwieńczeniu. Obiekt wzniesiono (nie bez trudności) w latach 1977-1989 według projektu Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka. Miał być częścią niezrealizowanego założenia Ściany Zachodniej – szerokiej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zarzuconej w okresie zmian ustrojowych. Pomieszczenia biurowe, ulokowane w dolnej połowie wieży, pomiędzy 5. a 19. piętrem, mają łączną powierzchnię ok. 40 000 m². Do zalet tego miejsca, obok dogodnej lokalizacji (wygodny dojazd nie tylko z różnych stron Warszawy, ale i z innych miast – dzięki połączeniu z Dworcem Centralnym), należy ugruntowana od dekad rozpoznawalność budynku.

Warsaw Financial Center
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Warsaw Financial Center

Warsaw Financial Center – 165 m, 32 piętra

Jeden z pierwszych nowoczesnych wieżowców przysuniętych do Pałacu Kultury i Nauki (narożnik ul. Świętokrzyskiej i Emilii Plater), ukończony w 1999 r. i wówczas niezwykle nowoczesny. Do dziś zresztą oferuje niemal 50 000 m² powierzchni biurowej klasy A+. Przestrzenie te znajdują się na poziomach 7–31. Niższe kondygnacje zajmuje parking, którego z uwagi na kolizję z innymi obiektami i instalacjami nie można było dogodnie zagłębić. Gmach powstał według projektu amerykańskiej firmy A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates przy współpracy z polskimi architektami z Biura Projektów Architektury J&J. Wyróżnia się zielonkawą elewacją, do której następnie nawiązali twórcy budynku hotelu Intercontinental.

Skysawa
Autor: Gettyimages Skysawa

Skysawa – 155 m, 40 pięter

Należy do najmłodszych wysokościowców Warszawy (ukończony w 2022 r.). Jest kolejnym dziełem pracowni PBPA. Relatywnie smukła wieża Skysawa mieści ok. 28 000 m2 powierzchni biurowej. Kolejnych 11 500 m2 oferuje towarzyszący jej niższy budynek. Jako jedna z pierwszych inwestycji w stolicy Skysawa otrzymała bezpośrednie połączenie ze stacją metra. Ponadto w hali parkingowej znalazła się tu stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Szklaną elewację niebotyku wzbogacają dobrze widoczne z ulicy elementy wykonane z betonu oraz aluminiowe przesłony, tzw. żyletki. Z punktu widzenia użytkowników dużym walorem są tarasy widokowe rozmieszczone na różnych kondygnacjach.

Chałubińskiego 8
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Chałubińskiego 8

Chałubińskiego 8 – 150 m, 46 pięter

To drugi po Centrum Lim zrealizowany element założenia Ściany Zachodniej, wzniesiony dla odmiany bardzo sprawnie (1975-1978) według projektu Jerzego Skrzypczaka, Haliny Świergockiej-Kaim, Wojciecha Grzybowskiego, Jana Zdanowicza i Jerzego Janczaka. W chwili otwarcia wieżowiec był drugim po Pałacu Kultury i Nauki najwyższym budynkiem w Polsce! Pierwotnie mieścił biura m.in. Banku Handlowego i central handlu zagranicznego. Podobnie jak Centrum LIM miał być wizytówką Polski w relacjach z Zachodem. Dziś służy jako budynek biurowy, jednak możliwe, że zmienić i funkcję (na hotelową), i… wysokość. Inwestor wystąpił o zgodę na nadbudowę aż o 7 pięter, co zmieniłoby proporcje budynku i zniweczyło zaplanowane od początku bliźniacze podobieństwo do gmachu hotelu Marriott.

Pozostałe warszawskie wysokościowce – istniejące i budowane

Obiekt przy Chałubińskiego zamyka stawkę warszawskich niebotyków liczących min. 150 m. W mieście nie brakuje jednak innych, nieco niższych, ale wciąż bardzo wysokich biurowców. Należą do nich:

  • Mennica Legacy Tower przy ul. Pereca z 2020 r. – 141 m, 32 piętra
  • Generation Park przy ul. Prostej z 2021 r. – 140 m, 40 pięter
  • Intraco przy ul. Stawki z 1975 r. – 138 m, 39 pięter
  • Warsaw Hub przy ul. Siennej z 2020 r. – dwie wieże po 130 m, 31 piętra
  • Spekrum przy ul. Twardej z 2003 r. – 128 m, 35 piętra
  • Forest przy ul. Burakowskiej z 2022 r. – 129 m, 32 piętra
  • Błękitny Wieżowiec przy pl. Bankowym ukończony w 1991 r. – 120 m, 27 pięter.

Wkrótce do tej grupy dołączą kolejne drapacze chmur. Trwają prace nad inwestycjami:

  • Bridge przy pl. Europejskim – 174 m, 41 pięter
  • Liberty Tower przy ul. Grzybowskiej i Żelaznej – 140 m, 42 piętra
  • Libero przy ul. Burakowskiej – 120 m, 34 piętra.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.