Toalety w obiektach użyteczności publicznej - coraz częściej zachwycają wyglądem!

2023-08-11 8:20
Toalety w obiektach użyteczności publicznej
Autor: materiały prasowe Obecnie toalety w przestrzeniach publicznych, np. w galerii handlowej mają zaoferować chwilę wytchnienia od gwaru i ruchu

Wygoda użytkowników oraz praktyczne rozwiązania, które ułatwią utrzymanie przestrzeni toalety w czystości, należy do kluczowych aspektów projektu. Coraz częściej jednak inwestorzy oraz architekci chcą, by toalety w obiektach użyteczności publicznej zachwycały wyglądem. Nie zmieniło się tylko jedno – pomieszczenia te muszą spełniać rygorystyczne wymogi. Warto też, by uwzględniały szczególne potrzeby osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Normy dotyczące sanitariatów w budynkach użyteczności publicznej

Warunki techniczne, czyli Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (ostatnio nowelizowane w kwietniu 2022 r.), stawia szereg wymogów ogólnych.

Przede wszystkim dokument ten stanowi, że w budynkach użyteczności publicznej – z wyjątkiem banków, sklepów i punktów usługowych o powierzchni do 100 m² włącznie – należy przewidzieć min. jedną umywalkę na 20 osób, jedną miskę WC i jeden pisuar na 30 mężczyzn oraz jedną miskę WC na 20 kobiet. Tam, gdzie w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt stały liczba osób jest mniejsza niż 10, możliwe są wspólne toalety dla pań i panów, natomiast w większych muszą być odrębne.

Dodatkowo na każdej kondygnacji dostępnej dla osób poruszających się na wózku co najmniej jedna z toalet (odrębne pomieszczenie albo kabina w większej łazience) powinna być przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tu musi się znaleźć przestrzeń manewrowa o wymiarach min. 1,5 x 1,5 m. Niezbędna jest także odpowiednio dostosowana ceramika oraz towarzyszące jej uchwyty ułatwiające korzystanie ze wszystkich urządzeń. Rozporządzenie stawia poza tym wymóg wykluczenia progów we wszystkich drzwiach na trasie dojazdu do takiej toalety.

W uzupełnieniu do tekstu rozporządzenia można wskazać, że do takiej toalety zalecana jest miska WC zamontowana na wys. 48 cm, odpowiednio wydłużona lub zdystansowana od ściany, by umożliwić sprawne przesiadanie się z wózka. Umywalka, zainstalowana na wys. 80 cm, powinna pozwalać na uchwycenie się i przysunięcie do niej osobie siedzącej na wózku. Powyżej należy umieścić lustro z dolną krawędzią na poziomie 100 cm albo uchylne – tak by (zgodnie z zasadami tzw. projektowania uniwersalnego czy projektowania dla wszystkich) równie dobrze służyło osobom poruszającym się na wózku oraz pełnosprawnym.

Ponadto w obiektach gastronomicznych, handlowych i usługowych o powierzchni powyżej 1000 m², a także stacjach paliw o powierzchni użytkowej powyżej 100 m² powinno znajdować się wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci. Ponieważ musi być wyposażone w umywalkę, zwykle łączy się je z toaletą dla osób z niepełnosprawnościami – stosując przewijak uchylny, odkładany na ścianę.

Cały artykuł "Toalety w obiektach użyteczności publicznej" przeczytasz w publikacji „Muratorplus. Obiekty Komercyjne”.

Jest to publikacja przygotowana przez ekspertów i skierowana do specjalistów z tej branży – architektów, projektantów, wykonawców, a także deweloperów i zarządców tego typu obiektów. Tutaj udostępniamy do pobrania wersję DEMO publikacji oraz link do POBRANIA całej publikacji Muratorplus. Obiekty Komercyjne

Listę wszystkich artykułów merytorycznych nowego wydania publikujemy tutaj: Nowe wydanie poradnika dla profesjonalistów „Muratorplus. Obiekty Komercyjne”

Wyposażenie toalet publicznych
Autor: materiały prasowe W przypadku umywalek szczególnie rekomendowane są modele zintegrowane z blatem, wykonane np. w formie monolitu z konglomeratu
Toalety w obiektach użyteczności publiczne
Autor: materiały prasowe Fundamentem nawet najbardziej efektownych realizacji pozostaje oczywiście spełnienie wymogów określonych w przepisach Prawa budowlanego oraz Warunków technicznych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.