Ścianka działowa z lameli - jak ją zrobić? Sprytne rozwiązania, gotowa ścianka i ceny

2024-01-23 15:32

Nowoczesną i funkcjonalną dekoracją wnętrz są lamele. Mocowane w odstępach na gotowych powierzchniach, mogą stanowić atrakcyjną osłonę. Montowane do podłogi i sufitu wydzielą strefy w pomieszczeniach, tworząc ażurowe lub zamknięte ścianki działowe. Jak podejść do projektu i zrobić samodzielnie ściankę działową z lameli?

Spis treści

  1. Ścianka działowa z lameli - gdzie się sprawdzi?
  2. Pojedyncze elementy, czy gotowa ścianka z lameli?
  3. Ile kosztuje lamelowa ścianka?
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Ścianka działowa z lameli - gdzie się sprawdzi?

Zacznijmy od tego, że ścianki działowe to przegrody, których zadaniem jest separacja konkretnej przestrzeni w pomieszczaniu. Jeżeli zależy nam na pełnej kurtynie z zaporą akustyczną – na przykład do wydzielenia strefy biurowej – najlepiej sprawdzi się materiał typu beton komórkowy, a nie ścianka z lameli. Jeśli natomiast ścianka ma stanowić jedynie wizualny podział – na przykład między strefą jadalnianą i salonem – warto rozważyć projekt ścianki z lameli. Co lepiej wybrać, pojedyncze lamele wolnostojące, czy gotową ścianę z lameli na wymiar?

Pojedyncze elementy, czy gotowa ścianka z lameli?

Odpowiedź na to pytanie może być naprawdę prosta. Montaż gotowej ścianki z lameli zgodnie z instrukcją przygotowaną przez producenta może być zdecydowanie wygodniejszy niż wykonywanie pomiarów i justowanie osobnych kawałków konstrukcji. W praktyce jednak okazuje się często, że osoba, która nie ma żadnego doświadczenia w posługiwaniu się podstawowymi narzędziami, nie zrealizuje idealnie ani jednego, ani drugiego układu. Z drugiej strony: człowiek sprawnie używający wiertarki, klucza imbusowego i poziomicy, poradzi sobie ze zmontowaniem lamelowej przegrody z pojedynczych, pionowych listewek. Rozwiązanie systemowe będzie na pewno droższe – jeśli mówimy o materiale tej samej jakości. Wszystko zależy więc od tego, czy zależy nam na komforcie montażu, czy na oszczędności.

Czytaj też: Lamele do salonu na ścianę. Jakie lamele ścienne wybrać? Ile kosztują lamele drewniane?

Ile kosztuje lamelowa ścianka?

W sklepach i na stronach producentów, którzy mają w swojej ofercie ścianki z lameli, możemy porównać cenniki gotowych zestawów, które uwzględniają nie tylko podstawowe części, ale także wszystkie elementy montażowe.

Przykład: pionowe i poziome lamele z otworami, konfirmaty, drewniane kołki i zaślepki. Koszt budowy ścianki o wysokości ok. 275 cm (w domach jednorodzinnych wysokość pomieszczeń to zwykle 2,6-2,8 m) i szerokości 100 cm, która będzie wykonana z lameli 30x70 mm – rozmieszczonych z dystansem 50 mm – z wytrzymałego MDF to min. 1000 zł.

W przypadku lameli fornirowanych naturalnym dębem koszt będzie analogicznie dwa razy wyższy. Jeśli interesuje nas przygotowanie dokładnego kosztorysu, najlepiej posłużyć się kalkulatorem sprzedawcy. Pamiętajmy, że przy samodzielnym projektowaniu i kosztorysowaniu istotny będzie rozkład i separacja. Skrupulatne rozmieszczenie pozwala na wykonanie precyzyjnych obliczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.