Spis treści
- Pokolenie Z na rynku pracy
- Projekt biura dla Zetek – co powinien zawierać?
- Projekt biura a styl pracy
- Kawiarniany design w biurze
Pokolenie Z na rynku pracy
Zetki postrzegane są jako pokolenie indywidualistów. Wkraczając na rynek pracy, cenią niezależność, samorozwój i możliwość działania na własną rękę. Warto jednak podkreślić, że predyspozycje do pracy samodzielnej nie wykluczają potrzeby nawiązywania relacji oraz umiejętności pracy w grupie.
Podczas pandemii Zetki nauczyły się elastyczności i troski o komfort psychiczny, dlatego obecnie preferują pracę zdalną. Taka forma zatrudnienia daje mi poczucie większej swobody i niezależności. Co więcej, pokolenie Z ceni równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Istotnym aspektem dla Zetek jest również estetyka otoczenia, w którym pracują.
Zachęcanie pokolenia Z do pracy stacjonarnej, stanowi współczesne wyzwanie projektowe. Według moich obserwacji biuro powinno odpowiadać na różnorodne potrzeby i style pracy oraz tworzyć środowisko przyjazne dla osób neuroróżnorodnych – mówi Dominika Ogłoblin, architektka pracowni SAAN.

i
Projekt biura dla Zetek – co powinien zawierać?
Projekt biura dla Zetek powinien opierać się o zasady Human Centered Design, czyli podejście do projektowania uwzględniającego potrzeby, ograniczenia i oczekiwania człowieka.
W projekcie biura warto wziąć pod uwagę potrzeby osób neuroróżnorodnych, których sposób przetwarzania informacji, reagowania na bodźce i i codziennego funkcjonowania może różnić się od typowego. Można to osiągnąć m.in. poprzez ograniczenie bodźców zewnętrznych.
Branie pod uwagę osób z deficytem uwagi i nadwrażliwością na dźwięki, światło czy kolory powinno stanowić standard projektowy – zaznacza Dominika Ogłoblin architektka.
W osiągnięciu skupienia i wyciszenia pomagają stonowane, naturalne barwy, które dają poczucie spokoju. Obecność dużej ilości naturalnej roślinności w biurze nie tylko poprawia jakość powietrza, ale działa również kojąco na jego użytkowników. Istotną rolę odgrywa tu także odpowiednio dobrane oświetlenie, zgodne z koncepcją HCL (Human Centric Lighting), wspierające naturalny rytm dobowy człowieka.
Komfort pracy polepszą również rozwiązania wyposażone w przesłony, darklighty oraz oprawy z wbudowaną pryzmą, które minimalizują efekt olśnienia.

i
Projekt biura a styl pracy
Przestrzeń biurowa powinna być dostosowana zarówno do pracy zespołowej, jak i indywidualnej, wymagającej głębokiej koncentracji. Dobrym rozwiązaniem dla osób wrażliwych na dźwięki są budki telefoniczne czy pokoje do szybkich spotkań, które niwelują hałas i umożliwiają pracę w pełnym skupieniu.
Poza oddzieleniem akustycznym, warto wprowadzić też oddzielenia wizualne, np. poprzez zasłony przy ścianach szklanych, żeby umożliwić przesłonięcie się od zgiełku korytarza – podkreśla Dominika Ogłoblin.

i
W przestrzeni pracy zespołowej sprawdzą się rozwiązania takie jak:
- strefy nieformalne, wspierające komunikację grupową i burze mózgów,
- elementy umożliwiające szybką wizualizację pomysłów, które maksymalizują efektywność pracy i pobudzają kreatywność,
- duże stoły, tablice oraz powierzchnie do pisania i robienia notatek, sprzyjające porządkowaniu myśli i sprawnej współpracy,
- elastyczna aranżacja przestrzeni, która realizowana jest poprzez modułowe meble, mobilne ścianki akustyczne, ruchome siedziska i meble na kółkach, które pozwalają dostosować układ do bieżących potrzeb użytkowników.
Kawiarniany design w biurze
Aby zachęcić pokolenie Z do pracy stacjonarnej, biuro powinno stanowić atrakcyjną alternatywę dla pracy z domu. Zetki preferują przestrzenie mniej formalne. Choć zróżnicowany układ pomieszczeń z klarownym podziałem jest istotny dla realizacji zadań zawodowych, równie ważne jest zaspokojenie potrzeb społecznych. Popularnym trendem stał się kawiarniany design, który sprzyja swobodnej komunikacji i tworzy komfortowe środowisko pracy. Wygodę zapewniają także ergonomiczne, miękkie siedziska oraz biurka z regulacją wysokości.
Projekty nowoczesnych biur przewidują przestrzenie do odpoczynku, czyli pomieszczenia, w których pracownik może się zregenerować i zrelaksować. Coraz częściej zawierają również strefy rekreacyjne, oferujące różne formy rozrywki i spotkań towarzyskich.

i
Biura projektowane zgodnie z omawianymi zasadami, które uwzględniają różnorodność i zapewniają pracownikom poczucie komfortu, sprzyjają budowaniu zaangażowania i lojalności. Przyjazna, nieformalna atmosfera, atrakcyjna estetyka wnętrz oraz wygodne wyposażenie tworzą przestrzeń, która zachęca do pracy stacjonarnej.
Źródło: Materiały prasowe SAAN Architekci

- Przejdź do galerii: Projektowanie biura dla Zetek