Trend na przyszłość. Zrównoważone budownictwo z materiałami elewacyjnymi EQUITONE

2023-07-19 22:05 Materiał sponsorowany
Elewacja z płyt EQUITONE na budynku ALSECCO w Nysie
Autor: ETEX Poland Elewacja z płyt EQUITONE na budynku ALSECCO w Nysie

Od ponad stu latach EQUITONE projektuje i produkuje lekkie, a jednocześnie bardzo trwałe płyty elewacyjne z włókno-cementu. Dziś EQUITONE mocno koncentruje się na przyszłości. W ścisłej współpracy z architektami, globalna marka materiałów włókno-cementowych przyspieszyła i udokumentowała swoją drogę do obiegu zamkniętego z dwoma wyraźnymi ambicjami na rok 2030: opracowania materiałów o niskim wpływie na środowisko oraz całkowitej eliminacji wytwarzania odpadów.

Spis treści

  1. Włókno-cement przyjazny dla środowiska
  2. Panele elewacyjne EQUITONE
  3. Zrównoważona architektura trendem przyszłości
  4. Radykalna otwartość i współpraca
  5. Manifest dla architektów i nie tylko

Włókno-cement przyjazny dla środowiska

Włókno-cement EQUITONE, to jeden z najbardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów elewacyjnych, certyfikowany deklaracją środowiskową produktu zgodnie z międzynarodowymi normami.

Składa się wyłącznie z naturalnych surowców: cementu portlandzkiego, włókien celulozowych, mączki wapiennej, wody i powietrza.

Powstałe w tej technologii płyty elewacyjne są bardzo wytrzymałe. Tworzą także doskonałą izolację akustyczną i termiczną budynku, ponieważ powoli się nagrzewają i równie wolno stygną.

Dodatkowo panele wielkoformatowe EQUITONE są cienkie i lekkie, a dzięki temu można je przycinać, by obłożyć niemal każdą elewację, zużywając przy tym minimalną ilość materiału na metr kwadratowy.

Elewacja wykończona płytami EQUITONE jest wodoszczelna, wytrzymała na zginanie, mrozoodporna. To także materiał niewrażliwy na biologiczną korozję, jak gnicie, porastanie mchem, uszkodzenia na skutek działania ptasich odchodów itp.

Płyty EQUITONE na elewacji biurowca PID Polska w Warszawie
Autor: ETEX Poland Płyty EQUITONE na elewacji biurowca PID Polska w Warszawie

Panele elewacyjne EQUITONE

Płyty są dostępne w dużych formatach. Można je przyciąć do dowolnego rozmiaru lub niezbędnego kształtu w zakładzie lub na placu budowy. Możliwości projektowania są nieograniczone. Panele elewacyjne EQUITONE, montowane w systemie fasad wentylowanych, umożliwiają cyrkulację powietrza za okładziną, utrzymując wilgoć, pleśń, ciepło i mróz z dala od budynku. Płyty elewacyjne EQUITONE można mocować za pomocą widocznych lub ukrytych systemów montażu, co zapewnia projektowi architektonicznemu bezpieczeństwo i estetykę, których oczekuje się od okładziny z włókno-cementu o dużej gęstości.

Do wyboru jest sześć linii z serii EQUITONE. Posiadają one różnorodną powierzchnię - od gładkiej (matowej lub z połyskiem), przez ryflowane trójwymiarowe, po szorstką, niepolerowaną. Bezpłatne próbki EQUITONE można zamówić na https://www.equitone.com/pl-pl/

Zrównoważona architektura trendem przyszłości

Firma pracujemy nad rozwojem nowej generacji włókno-cementu, zmniejszając wpływ na środowisko we wszystkich procesach, od projektowania po produkcję. Jej celem jest zerowe zużycie wody pitnej, zerowe składowanie odpadów i niska emisja dwutlenku węgla oraz badamy sposoby zwiększenia zawartości materiałów pochodzących z recyklingu.

Do roku 2030 EQUITONE ma do zrealizowania dwa podstawowe cele:

  • Produkować materiały o niskim wpływie i minimalnym śladzie węglowym przez cały cykl żywotności.
  • Nie generować odpadów na wysypiskach, poprzez ponowne wykorzystanie produktów w naszych fabrykach i poza nimi.
Elewacja EQUITONE na biurowcu Business Garden w Poznaniu
Autor: ETEX Poland Elewacja EQUITONE na biurowcu Business Garden w Poznaniu

Radykalna otwartość i współpraca

Mając świadomość skali stojącego przed firmą wyzwania, EQUITONE otwarcie dzieli się swoimi postępami i aktywnie poszukuje innowacyjnych partnerstw z ekspertami w tej dziedzinie – od architektów i naukowców po producentów i wykonawców.

Marka zorganizowała kilka sesji dotyczących zrównoważonego rozwoju z architektami, aby zidentyfikować najpilniejsze potrzeby swoich klientów i zdefiniować swoje nowe globalne zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju.

Sektor budowlany odpowiada za 38% emisji dwutlenku węgla związanych z energią, ponad 35% całkowitej produkcji odpadów w UE i połowę wszystkich wydobytych surowców. Widzimy potrzebę zmian i podejmujemy wyzwanie, wzmacniając pomost między nauką a przemysłem oraz łącząc pomysły, ludzi, firmy i zasoby. 

Wygląda na to, że zrównoważony rozwój to temat, który jest dla architektów równie interesujący, co frustrujący. Mimo że większość architektów pasjonuje się budowaniem bardziej odpowiedzialnych budynków, często powstrzymuje ich fakt, że zrównoważone materiały są albo zbyt drogie, albo brak informacji

Menedżer produktu ds. zrównoważonego rozwoju, Maarten Milis

Manifest dla architektów i nie tylko

EQUITONE opublikował Manifest, w którym nakreśla swoją wizję i cele na rok 2030, serię wywiadów z zespołem stojącym za marką, pokazującą znaczenie współpracy wewnętrznej i zewnętrznej oraz dokumenty Informacje o trwałości materiałów, oferujące przegląd najważniejszych faktów i liczb związanych ze zrównoważonym rozwojem wraz z linkami do bardziej szczegółowych raportów, takich jak odpowiednie deklaracje środowiskowe produktów EPD.

Marka chce w ten sposób odciążyć architektów, przebijając się przez natłok informacji i dając im narzędzia do przekształcania branży, budynek po budynku. EQUITONE planuje dostarczać regularne aktualizacje, aby wszystkie zainteresowane strony i interesariusze byli na bieżąco. Więcej informacji oraz dokumenty do pobrania można znaleźć na stronie https://www.equitone.com/pl-pl/srodowisko/

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.