Jakie płytki na elewację? Wybierz tak, jak projektanci i eksperci konkursu A' Design Award

2023-08-30 16:40 Materiał sponsorowany
Jakie płytki na elewację domu? Wybierz tak, jak projektanci i eksperci konkursu A' Design Award
Autor: Elkamino Dom Płytki elewacyjne to trwały i łatwy w montażu materiał do wykończenia fasad

To, jakie płytki na elewację wybrać, zależy od stylu architektonicznego, do którego chcemy nawiązać, pomysłowości oraz budżetu. Najnowocześniejsze płytki elewacyjne spełniają wysokie wymagania trwałości, których oczekuje się od materiałów do pokrycia fasad. Sprawdźmy, które modele pozwolą budować w zgodzie z trendami i jakiego materiału użyto do wykończenia elewacji wyróżnionej w prestiżowym konkursie Golden A' Design Award w kategorii Architektura, Projektowanie Budynków i Konstrukcji 2022 roku.

Spis treści

  1. O czym pamiętać przy wyborze materiału wykończeniowego na elewację?
  2. Jakie płytki na elewację domu? Przegląd możliwości
  3. Płytki w stylu starej cegły wygrywają prestiżowe nagrody
  4. Płytki Elkamino Dom wyborem architektów

O czym pamiętać przy wyborze materiału wykończeniowego na elewację?

Elewacja to wizytówka każdego budynku, zarówno w aspekcie estetycznym, jak i funkcjonalnym. Z jednej strony jej stylistyka i kolorystyka odwzorowują nasze indywidualne preferencje, charakter czy osobowość. Z drugiej strony materiał do pokrycia elewacji spełnia ważną funkcję praktyczną – ma chronić budynek i jego ściany przed działaniem czynników środowiskowych, takich jak pyły, zanieczyszczenia, listowie czy hałas oraz atmosferycznych – temperatury, promieniowania UV, deszczu, mrozu lub wilgoci.

Ozdobne płytki na elewację domu łączą obie te funkcje i stanowią ciekawą alternatywę dla tynku, szkła, blachy czy paneli. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia, wytrzymują dużą zmienność warunków pogodowych. Zapewniają naturalną izolację termiczną i akustyczną oraz niską nasiąkliwość. Są proste w pielęgnacji i dają spektakularny efekt wizualny, dzięki licznym wzorom i fakturom, które można uzyskać w produkcji.

Jakie płytki na elewację domu? Przegląd możliwości

Zaletą płytek jest ich uniwersalność, dzięki czemu pasują niemal do każdej aranżacji – od stylistycznej klasyki czy opcji retro przez przytulne i jasne tonacje stylu rustykalnego czy śródziemnomorskiego po industrialny minimalizm czerni, czerwieni, grafitu lub szarości stylu skandynawskiego.

Płytki znakomicie sprawdzają się także jako materiał uzupełniający lub wręcz detal wykończenia, który zestawia się z innymi popularnymi obecnie wśród projektantów materiałami, m.in. drewnem, szkłem, metalem lub betonem architektonicznym. Jakie płytki na elewację domu wybrać, podążając za najnowszymi trendami?

Płytki w stylu stara cegła – wzory klasyczne

Cegła to symbol materiału z duszą i historią. Szeroka oferta dostępnych faktur i wzornictwa płytek w stylu starej cegły powoduje, że bez problemu można dobrać model do wybranej aranżacji. Od tradycyjnej czerwonej cegły staropolskiej czy klimatycznej cegły angielskiej z rysami i nieregularnościami przez rdzawą, surową cegłę industrialną po smukłe, dynamizujące wnętrza wąskie płytki milanowskie bądź przywołujące włoskie słońce płytki rzymskie.

Jakie płytki na elewację? Wybierz tak, jak projektanci i eksperci konkursu A' Design Award
Autor: Elkamino Dom Płytki elewacyjne Elkamino dostępne są w wielu odcieniach

Płytki stara cegła – warianty geometryczne i kolorystyczne

Nowoczesny design to często eksperymentowanie z tradycyjną formą i propozycje nieszablonowych rozwiązań. Płytki elewacyjne stara cegła można także wykorzystać w niecodziennej odsłonie. Geometryczne kształty, takie jak heksagony, kwadraty, układy skośne, tworzą nowy wymiar wewnętrznej przestrzeni i zewnętrznej bryły budynku.

Uzupełnieniem gry z formą może być nietypowa kolorystyka płytek. Poza klasyczną czerwienią dostępne są obecnie także liczne warianty szarości, czerni, grafitu, jasnych, pastelowych barw oraz ciepłą biel.

Jakie płytki na elewację? Wybierz tak, jak projektanci i eksperci konkursu A' Design Award
Autor: Elkamino Dom Płytki na elewację w kolorze skandynawskiej szarości

Płytki cementowe – imitacja różnych materiałów naturalnych

Poszukując jeszcze bardziej nietypowych połączeń, sięgnijmy po płytki z fakturą innych materiałów. Najpopularniejszymi wariantami są tutaj drewno, wiklina, kamień, czyli faktury, które kuszą i przykuwają uwagę entuzjastów stylu boho, rustic czy eko.

Jakie płytki na elewację? Wybierz tak, jak projektanci i eksperci konkursu A' Design Award
Autor: Elkamino Dom Heksagon - oryginalne płytki na elewację

Tak bogatą ofertę płytek proponuje polski producent - firma Elkamino Dom. Jakie płytki na elewację, poza wariantami starej cegły, można jeszcze wybrać?

  • Płytki gresowe – ekonomiczny sposób na atrakcyjną wizualnie i wytrzymałą elewację, która znakomicie imituje naturalne materiały. Gres jest efektowny, a przy tym prosty w czyszczeniu.
  • Kamień ozdobny – ten materiał to symbol ponadczasowej elegancji i ukłon w stronę tradycji. Daje efekt masywnej elewacji pełnej splendoru, która jest jednocześnie przytulna i komfortowa.

Płytki w stylu starej cegły wygrywają prestiżowe nagrody

Płytki na elewację domu, które wykonane są z naturalnych materiałów, łączą tradycję i nowoczesność. To sprawia, że są popularnym wyborem wśród projektantów. Ich wszechstronność doceniają także jurorzy światowych konkursów branży designerskiej, przyznając obiektom z elewacjami z płytek cementowych prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Jedną z niedawnych realizacji, wykorzystujących materiały produkcji Elkamino Dom zdobyła główną nagrodę Golden A'Design Award w kategorii Architektura, Projektowanie Budynków i Konstrukcji 2022. To dom mieszkalny dla czteroosobowej rodziny o powierzchni ok. 350 m2, wybudowany w sąsiedztwie niskiej zabudowy podmiejskiej pod Warszawą.

Jakie płytki na elewację? Wybierz tak, jak projektanci i eksperci konkursu A' Design Award
Autor: Elkamino Dom Grafitowy klinkier na elewacji - nagroda Golden A'Design Award w kategorii Architektura, Projektowanie Budynków i Konstrukcji 2022

Płytki Elkamino Dom wyborem architektów

Grafitowe, barwione w masie płytki cementowe, ręcznie robione przez rzemieślników Elkamino Dom zostały wybrane przez projektantkę jako dominujący rodzaj materiału na elewację domu w stylu nowoczesnej stodoły. Pokrywają one dwie bryły budynku oraz ogrodzenie, dając efekt eleganckiego monolitu, zapewniającego domownikom spokój i intymność.

Wnęki i podcienie widoczne z okien budynku wykonano z płyt HPL, czyli wytrzymałego kompozytu na bazie żywic poliuretanowo-akrylowych w odcieniu jasnego drewna. Ten element potęguje wrażenie przytulności i idealnie równoważy poczucie masywności płytki klinkierowej. Co więcej, swą ciemną kolorystyką nawiązuje do charakterystycznych dla mazowieckiego regionu sosnowych drzew z ciemnymi pniami.

Ideą architektki było nawiązanie do stylistyki charakterystycznej dla tradycji Mazowsza przez nadanie budynkowi nowoczesnej formy, bez przytłoczenia wielkością sąsiadującej niskiej zabudowy. Grafitowe płytki cementowe Elkamino Dom pozwoliły zrealizować oba założenia.

Zobacz, które płytki na elewację domu będą pasować do Twojej aranżacji

Poznaj szczegółową ofertę polskiego producenta na stronie www.elkaminodom.pl

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.