Sposób na optymalizację kosztów energii grzewczej w budynkach komercyjnych

2023-07-27 8:07 Materiał sponsorowany
Sposób na optymalizację kosztów energii grzewczej w budynkach komercyjnych
Autor: Aalberts hydronic flow control Rozwiązania Aalberts hydronic flow control pozwalają obniżyć zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie

Budynki, w których mieszkamy, śpimy i pracujemy zużywają ponad 40% globalnej energii. Systemy ogrzewania i chłodzenia odpowiadają za połowę tego zużycia, a to w dobie rosnących cen energii przekłada się znacząco na wysokość rachunków za ogrzewanie. Optymalizacja tych systemów to sposób nie tylko na ograniczenie wydatków, ale także zmniejszenie emisji CO₂ do atmosfery. Decydując się na zmiany w instalacji grzewczej lub chłodniczej, warto skorzystać z doświadczenia specjalistów, którzy będą wsparciem od projektu aż po uruchomienie i serwis.

Spis treści

  1. Budynki komercyjne bardziej eko
  2. Rozwiązania, które realnie wpływają na obniżenie kosztów
  3. Szerokie portfolio produktów i usług

Budynki komercyjne bardziej eko

Na rynku nieruchomości komercyjnych obserwujemy trend związany z zeroemisyjnością i ekologią, ale także dążeniem do spełnienia norm wynikających z przepisów prawa budowlanego. Nowe budynki powstają zgodnie z ideą obiegu zamkniętego, a istniejące są modernizowane tak, aby stały się bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska.

Droga do energooszczędności

Nie bez znaczenia dla podejmowanych działań jest dążenie do obniżenia kosztów utrzymania budynków, w tym zmniejszenia wydatków na energię grzewczą i chłodzenie. Deweloperzy, zarządcy budynków komercyjnych wybierają innowacyjne technologie wykorzystujące źródłach ciepła oparte na odnawialnych źródła energii. Jednak z doświadczenia wiemy, że wymagają one podłączenia z kompatybilnymi produktami jak na przykład separatorami powietrza, automatami odgazowującymi czy inteligentnymi głowicami termostatycznymi. W innym przypadku nie będzie możliwe osiągnięcia celu, jakim jest oszczędność energii na poziomie nawet 30%. 

Rozwiązania, które realnie wpływają na obniżenie kosztów

W instalacji ogrzewania i chłodzenia głównym czynnikiem jest woda. Ta złożona substancja składa się z tlenu i azotu, ale też innych gazów negatywnie wpływających na wydajność instalacji grzewczej. Przyczyniają się one do powstania korozji i utrudniają transport ciepła lub chłodu w instalacji. To z kolei wywołuje wzrost oporów przepływu, dodatkowe zużycie energii, niepotrzebne awarie i zakłócenia w instalacji, a czasem irytujące hałasy.

Niższe zużycie energii – Vacumat

Rozwiązaniem, które proponujemy jest montaż Vacumatów, które usuwają gazy i powietrze z instalacji, ale też zastosowanie separatorów powietrza i zanieczyszczeń XStream. Dzięki nim możliwe jest niższe zużycie energii o 15%, mniejsza liczba usterek i wyższa wydajność instalacji grzewczych i chłodniczych.

Sposób na optymalizację kosztów energii grzewczej w budynkach komercyjnych
Autor: Aalberts hydronic flow control Przykładowy model Vacumat - urządzenia do usuwania gazów i powietrza z instalacji

Energooszczędna armatura

Innym rozwiązaniem zwiększającym efektywność energetyczną instalacji i pomagającym spełnić założenia projektowe systemu jest równoważenie instalacji przy pomocy zaworów statycznych, dynamicznych, regulatorów różnicy ciśnień i zaworów odcinających Nexus. Dzięki nim odpowiednia ilość energii jest dostarczana do każdego pomieszczenia, co zapobiega przegrzaniu lub niedogrzaniu pomieszczeń, a to w konsekwencji daje realne oszczędności na poziomie nawet 20%.

Inteligentne sterowanie

Interesującym rozwiązaniem dla zarządców budynków jest inteligentne, zdalne sterowanie komfortem Comap Smart Home. Termostaty i skomunikowane głowice termostatyczne widoczne w interfejsie systemu on-line dają możliwość sterowania ciepłem w zależności od zapotrzebowania.

Ogrzewanie można włączyć, gdy pracownicy są w pomieszczeniach budynku, a wyłączyć lub obniżyć temperaturę, kiedy są oni poza nim. W połączeniu z systemem ogrzewania podłogowego Comap Smart Home daje możliwość uzyskania optymalnego zużycia energii i oszczędności na poziomie od 15 do 20%.

Sposób na optymalizację kosztów energii grzewczej w budynkach komercyjnych
Autor: Aalberts hydronic flow control Przykładowy zawór regulacyjny Nexus

Szerokie portfolio produktów i usług

Dostępność wielu rozwiązań sprawia, że projektanci, inwestorzy, zarządcy budynków, ale też wykonawcy bardzo często potrzebują doradztwa na etapie projektu budynku, ale też wsparcia podczas jego budowy czy uruchomienia instalacji.

Wychodząc naprzeciw realnym oczekiwaniom rynku, Aalberts hydronic flow control oferuje również – obok szerokiego portfolio produktów od „źródła do emitera” - usługi, które pozwalają na osiągnięcie celu, jakim są realne oszczędności energii i chłodu.

Doradcy techniczni grupy Aalberts hydronic flow control – marek Flamco i Comap współpracują z projektantami, są obecni na budowach, a serwisanci przy uruchomieniu instalacji. Korzystają z nowoczesnych rozwiązań, jak na przykład Flamconnect Remote, dzięki któremu mogą kontrolować pracę instalacji, przewidywać wystąpienie awarii i ograniczyć koszty ewentualnych napraw.

Dzięki produktom i usługom grupy Aalberts hydronic flow control można zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze, które można przeznaczyć między innymi na inwestycje, poprawiające dostępność budynków dla użytkowników. 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.