Zdalne zarządzanie zasilaczami awaryjnymi UPS w obiektach komercyjnych. Funkcja Internetu Rzeczy

2023-07-27 16:05 Materiał sponsorowany
Zdalne zarządzanie zasilaczami awaryjnymi UPS w obiektach komercyjnych. Funkcja Internetu Rzeczy
Autor: Impakt Zasilacze awaryjne UPS PowerWalker z funkcją internetu rzeczy - VFI 1000 z serii ICT/ICR IoT

Systemy zasilania awaryjnego zapewniają ciągłość dostawy energii elektrycznej i chronią odbiorniki przed zakłóceniami występującymi w sieci energetycznej. Innowacyjne zasilacze awaryjne UPS marki PowerWalker z funkcją internetu rzeczy to odpowiedź branży UPS na rozwój rynku w kierunku rozwiązań zarządzanych zdalnie. Już dziś można zatem korzystać z możliwości monitorowania pracy takich modeli zasilaczy z niemal każdego miejsca na świecie.

Spis treści

  1. Internet rzeczy w zarządzaniu zasilaczami awaryjnymi UPS
  2. Rola zasilaczy awaryjnych UPS w obiektach komercyjnych
  3. PowerWalker – dostawca zaawansowanych modeli zarządzalnych UPS
  4. Zarządzanie UPS za pomocą IoT w modelach serii ICT/ICR IoT PowerWalker
  5. Zarządzanie gniazdami w modelach RLP PowerWalker

Zasilacze awaryjne UPS to urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie ciągłości działania i prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych podczas zaniku bądź zakłóceń w dostawie energii. Ponadto pełnią ważną funkcję także w sytuacjach, kiedy parametry zasilania sieciowego stanowią zagrożenie dla odbiorników energii.

W obiektach komercyjnych (np. biurowcach, hotelach lub galeriach handlowych) odbiorników energii elektrycznej jest wiele, dlatego zwykle konieczne jest wykorzystanie zasilaczy UPS o dużej pojemności i mocy, przeznaczonych do awaryjnego zasilania m.in. centrów przetwarzania danych, sieci teleinformatycznej i awaryjnych systemów bezpieczeństwa.

Internet rzeczy w zarządzaniu zasilaczami awaryjnymi UPS

W zarządzaniu tak skomplikowanymi systemami awaryjnego zasilania z pomocą przychodzi internet rzeczy – IoT (ang. Internet of Things). To system złożony z fizycznych urządzeń podłączonych do Internetu, zdolny do gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych w sieci. Jego działanie automatyzuje pracę urządzeń i poprawia efektywność zarządzania nimi przez zapewnienie łączności, dostępu do informacji o ich stanie, a także zdalnej kontroli i sterowania ich pracą, np. z poziomu komputera czy aplikacji mobilnej. Możliwości te wykorzystuje m.in. firma Power Walker w wybranych seriach zasilaczy awaryjnych UPS, którymi można zarządzać niemal z dowolnego miejsca na świecie.

Rola zasilaczy awaryjnych UPS w obiektach komercyjnych

System zasilania awaryjnego poza zasilaniem odbiorników podczas zaników napięcia sieciowego bierze udział w kondycjonowaniu energii, gdy parametry zasilania sieciowego stanowią zagrożenie dla prawidłowej pracy urządzeń.

Czas podtrzymania napięcia, jakim charakteryzują się zasilacze UPS, zazwyczaj nie przekracza kilkunastu minut, ale ponieważ przerwy w zasilaniu z sieci elektroenergetycznej zwykle nie trwają zbyt długo, to takie rozwiązanie jest wystarczające. W przypadku dłuższych przestojów, czas ten można wydłużyć, podłączając dodatkowe baterie akumulatorów, ewentualnie stworzyć układ UPS–agregat prądotwórczy.

W przypadku obiektów komercyjnych awaryjne zasilanie jest istotne m.in. dla bezproblemowego działania systemów zarządzania budynkiem, wentylacji i klimatyzacji, ogrzewania, oświetlenia czy wind, a także ochrony danych (umożliwiając ich zapis przed wyłączeniem się odbiorników). Wykorzystuje się je także w szpitalach, np. do zasilania aparatury podtrzymującej funkcje życiowe.

Dzięki UPS-om krótkie przerwy w zasilaniu są dla użytkownika niemal niezauważalne. W przypadku większych awarii umożliwią np. bezpieczne wyłączenie urządzeń i ewakuację pracowników.

Zdalne zarządzanie zasilaczami awaryjnymi UPS w obiektach komercyjnych. Funkcja Internetu Rzeczy
Autor: Impakt Jednofazowy zasilacz awaryjny UPS z serii VFI 1000 ICT IoT pracuje w trybie on-line, ma możliwość integracji z IoT przez chmurę Microsoft Azure oraz aplikację mobilną

PowerWalker – dostawca zaawansowanych modeli zarządzalnych UPS

Marka PowerWalker, oferująca UPS-y, regulatory napięcia i inwertery, w odpowiedzi na rozwój rynku rozwiązań zarządzanych zdalnie opracowała nowoczesne zasilacze UPS z funkcją internetu rzeczy. Portfolio produktów to ok. 300 modeli – od urządzeń domowych przez biurowe i serwerowe aż do przemysłowych.

Seria ICT/ICR IoT to profesjonalne zasilacze UPS on-line z technologią podwójnej konwersji, dostępne w wersjach jedno- i trójfazowych. Charakteryzują się współczynnikiem mocy PF na poziomie 1 oraz wysoką sprawnością w zakresie od 95 do 97% (modele jednofazowe) oraz 96% (modele trójfazowe), dzięki czemu niemal cała moc przekazana do urządzenia na wejściu zostanie oddana w postaci mocy wyjściowej. Zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne zasilaczy jest marginalne, co zapewnia ich wysoką energooszczędność.

W ofercie są modele jednofazowe o mocy 1000, 1500, 2000, 3000, 6000 i 10 000 W oraz trójfazowe modele 3/1 oraz 3/3 o mocy 10 000, 15 000 i 20 000 W. Urządzenia charakteryzują się szerokim zakresem napięcia wejściowego i częstotliwości oraz możliwości konfiguracji tych obu parametrów.

Seria ICT to urządzenia wolno stojące dostępne w wersjach wyposażonych w baterie lub bez nich, natomiast te z ICR montuje się w szafach typu Rack. Modele jednofazowe mają wielkość 2U, a trójfazowe 3U. Trzeba jednak zaznaczyć, że te ostatnie – o mocy 10 000 W – potrzebują w szafie sześciu jednostek U, a modele 15 000 i 20 000 W aż dziewięciu. W przypadku modeli trójfazowych możliwa jest równoległa praca do trzech zasilaczy oraz zastosowanie pełnej redundacji urządzeń.

Wszystkie UPS-y PowerWalker z serii ICT/ICR IoT mają wbudowane wyświetlacze LCD (dotykowe w modelach trójfazowych), które pokazują szczegółowe informacje o stanie urządzenia, umożliwiają też ich intuicyjną konfigurację.

Zdalne zarządzanie zasilaczami awaryjnymi UPS w obiektach komercyjnych. Funkcja Internetu Rzeczy
Autor: Impakt Zasilacz awaryjny UPS PowerWalker z funkcją internetu rzeczy - model VFI 10000 z serii ICT/ICR IoT

Zarządzanie UPS za pomocą IoT w modelach serii ICT/ICR IoT PowerWalker

Wyjątkową innowacją w zasilaczach awaryjnych PowerWalker jest ww. funkcja IoT, która pozwala zarządzać podłączonymi do sieci UPS-ami. Modele z serii ICT/ICR IoT po podłączeniu do Internetu za pomocą kabla Ethernet lub bezprzewodowo (adapter WLAN) automatycznie wysyłają zaszyfrowane dane do zabezpieczonej chmury Microsoft Azure. Dostęp do nich w czasie rzeczywistym zapewnia aplikacja PowerWalker WinPower View (oferowana bezpłatnie w internetowych sklepach Google Pay oraz App Store).

Narzędzia w aplikacji i na stronie internetowej umożliwiają zdalny monitoring oraz podstawową konfigurację urządzeń. Można dodać wielu użytkowników do jednego systemu i nadać im określone uprawnienia, np. administratora lub obserwatora. W przypadku braku zasilania użytkownik otrzymuje informację o czasie pracy, jaki pozostał (przy aktualnym obciążeniu) do całkowitego wyczerpania baterii UPS-a.

Oprogramowanie zawiera dziennik zdarzeń z informacjami o stanie urządzenia, wysyła też użytkownikowi powiadomienia o zaistniałym problemie. Aplikacja umożliwia konfigurację harmonogramu testu akumulatorów dla każdego zasilacza awaryjnego (m.in. ustawienie częstotliwości, czasu startu, typu testu).

Zdalne zarządzanie zasilaczami awaryjnymi UPS w obiektach komercyjnych. Funkcja Internetu Rzeczy
Autor: Impakt Schemat współpracy zasilaczy UPS PowerWalker z serii ICT/ICR IoT z chmurą Microsoft Azure Cloud

Przykładem innowacyjnego UPS-a Power Walker może być jednofazowy VFI 1000 ICT IoT (o mocy 1000 W i PF = 1), pracujący w trybie on-line, z możliwością integracji z IoT przez chmurę Microsoft Azure oraz aplikację mobilną. Wyposażony w osiem gniazd IEC C13 i złącze USB-HID oraz baterię 3 x 7 Ah/12 V.

Z kolei seria VFI 10k-20k ICR IoT 3/3 to UPS-y z aplikacją WinPower View do zdalnego monitorowania pracy w chmurze, do której dane są przesyłane za pośrednictwem portu Ethernet (RJ-45) lub adaptera bezprzewodowego. Wykorzystują podwójną konwersję i mają PF = 1, a ich funkcjonalność zwiększają akcesoria, np. zewnętrzne zestawy akumulatorów, karty komunikacyjne i adapter WLAN.

Do zasilaczy ICT/ICR IoT służą specjalne moduły baterii (Battery Pack) z wbudowanym złączem RJ-45 do komunikacji z urządzeniem, przy których podłączaniu lub rozłączaniu nie trzeba restartować zasilacza awaryjnego (Hot Swap). Ponadto zastosowana technologia OBM wydłuża jej żywotność (nawet o 50%).

Zarządzanie gniazdami w modelach RLP PowerWalker

PowerWalker VI RLP to kompaktowa seria w pełni zarządzalnych, jednofazowych zasilaczy awaryjnych UPS, wykonanych w technologii Line-Interactive (VI), które charakteryzują się wysoką sprawnością w trybie line (98,8%), co oznacza, że zużycie własne zasilaczy stanowi zaledwie 1,2%.

W ofercie dostępne są modele o mocy 900 (1000 VA), 1800 (2000 VA) i 2700 W (3000 VA). Współczynnik mocy PF na poziomie 0,9 i wysoka wydajność energetyczna zapewniają długi czas podtrzymania zasilania, który można wydłużyć przy użyciu modułu baterii. Całość umieszczono w kompaktowej obudowie Rack o wysokości 2U (mogą być także stosowane jako urządzenia wolno stojące) z ekranem LCD.

Zdalne zarządzanie zasilaczami awaryjnymi UPS w obiektach komercyjnych. Funkcja Internetu Rzeczy
Autor: Impakt PowerWalker VI RLP to UPS-y, które mają po osiem gniazd. Każde z nich można osobno zaprogramować
Zdalne zarządzanie zasilaczami awaryjnymi UPS w obiektach komercyjnych. Funkcja Internetu Rzeczy
Autor: Impakt Obracane wyświetlacze LCD w modelach RLP ułatwiają obsługę tych UPS-ów zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej

Co istotne, UPS-y te mają po osiem gniazd, które można osobno zaprogramować, dostosowując urządzenie do wymagań instalacji i użytkownika, np. przy użyciu programu PowerMaster+ z wykorzystaniem interfejsu USB, używając przycisków pod ekranem LCD lub za pomocą dodatkowej karty SNMP. Pozwala to na indywidualne sterowanie gniazdkami, np. zdalne przełączanie, ponowne uruchamianie z opóźnieniem lub organizowanie harmonogramu pracy.

Dzięki możliwości przypisania każdemu gniazdku adresu IP i dopasowania go do podłączonego urządzenia system można skonfigurować tak, aby w stanach awaryjnych najpierw były odłączane mniej istotne elementy infrastruktury, co pozwoli na dłuższą pracę bardziej niezbędnym urządzeniom.

Do wyboru są dwie opcje: czas, po jakim urządzenie ma zostać wyłączone (natychmiast, 30 s lub dłużej) lub poziom baterii, po osiągnięciu którego UPS sam odłączy zasilanie danego gniazda. Istnieje opcja ustawienia opóźnienia, po jakim zasilacz awaryjny wznowi pracę mniej priorytetowego sprzętu, gdy zasilanie AC powróci.

PowerWalker VI RLP wyposażono w obracane cyfrowo wyświetlacze LCD (komfort obsługi w pozycji pionowej i poziomej) oraz m.in. w awaryjne wyłączniki zasilania EPO, gniazda USB z interfejsem HID, automatyczne regulatory napięcia AVR z pełną sinusoidą na gniazdach wyjściowych. UPS-y z serii RLP mogą podtrzymać zasilanie do 8 min przy obciążeniu 50%, ale czas ten można wydłużyć do 30 lub nawet 60 min, stosując dodatkowe zestawy akumulatorów.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.