Mniej podziałów – lepsza funkcjonalność i estetyka! Bezspoinowe posadzki żywiczne

2023-08-24 11:21 Materiał sponsorowany
Mniej podziałów - lepsza estetyka i funkcjonalność! Bezspoinowe posadzki żywiczne
Autor: Flowcrete Posadzka żywiczna Deckshield marki Flowcrete w garażu podziemnym

Bezspoinowość to jedna z charakterystycznych właściwości posadzek żywicznych. Umożliwia uzyskanie powierzchni bez linii podziału lub z ich minimalną liczbą. Wynika to z technologii wykonywania na budowie powłoki z płynnych mas, zamiast z pojedynczych, gotowych elementów. Ponieważ żywice nie ulegają skurczowi w czasie wiązania, tak jak warstwy posadzkowe z użyciem cementu, bezspoinowa powłoka żywiczna nie wymaga przeciwskurczowego dylatowania posadzki.

Rozwiązania na bazie żywic syntetycznych są często wybierane ze względu na atrakcyjny efekt wizualny jednolitej, gładkiej płaszczyzny. Równie ważne jak estetyka są jednak ich korzyści funkcjonalne.

Eksperci Flowcrete, jednej z wiodących marek posadzek żywicznych, przedstawiają najważniejsze zagadnienia związane z bezspoinowością systemów posadzkowych na bazie żywic syntetycznych.

Mniej podziałów - lepsza estetyka i funkcjonalność! Bezspoinowe posadzki żywiczne
Autor: Flowcrete Bezspoinowa posadzka żywiczna - terazzo żywiczne Mondéco Classic marki Flowcrete

Mniej podziałów to łatwiejsze utrzymanie posadzki w czystości

Podziały na powierzchni posadzki, jak np. fugi w przypadku płytek ceramicznych czy kamiennych, stanowią miejsca, w których mogą gromadzić się trudne do usunięcia zabrudzenia. Zwłaszcza w przemyśle, w wielkopowierzchniowych, intensywnie użytkowanych halach, łatwość utrzymania czystości zyskuje na znaczeniu.

W tego typu zastosowaniach dodatkową zaletą posadzek bezspoinowych może być użycie materiału z dodatkiem antybakteryjnym na bazie jonów srebra. Wszędzie tam sprawdzają się czyste mikrobiologicznie systemy posadzkowe z grupy Flowfresh.

Mniej podziałów - lepsza estetyka i funkcjonalność! Bezspoinowe posadzki żywiczne
Autor: Flowcrete Bezspoinowa posadzka żywiczna z piaskiem kwarcowym - Peran STB marki Flowcrete

Odwzorowanie dylatacji konstrukcyjnych, izolacyjnych oraz przeciwskurczowych

Stwierdzenie, że posadzki żywiczne są bezspoinowe, nie oznacza braku jakichkolwiek podziałów na ich powierzchni, ale ograniczanie przerw w ciągłości powłoki do niezbędnego minimum. Systemy posadzkowe na bazie żywic syntetycznych, ze względu na swoje właściwości, mają mniejsze wymagania dotyczące dylatacji niż podłoże betonowe, na którym są wykonywane. Konieczne jest więc odwzorowanie na posadzce wierzchniej: dylatacji konstrukcyjnych budynku, spoin oddzielających powłokę od innych rodzajów posadzki, dylatacji przeciwskurczowych betonowego podłoża oraz zapewnienie dylatacji obwodowych oddzielających posadzkę żywiczną od innych elementów, np. ścian lub słupów. Jest to niezbędne technologicznie, aby uniknąć przypadkowych spękań posadzki.

Istnieje wiele rozwiązań przerw dylatacyjnych, jednakże najczęściej stosowanym materiałem do ich wypełniania lub uszczelniania są masy elastyczne na bazie żywic poliuretanowych, np. Flowflex HM z oferty marki Flowcrete.

Mniej podziałów - lepsza estetyka i funkcjonalność! Bezspoinowe posadzki żywiczne
Autor: Flowcrete Bezspoinowa posadzka żywiczna typu kamienny dywan - Rustic marki Flowcrete

Zasady projektowania pól dylatacyjnych

Decyzja o przebiegu dylatacji w budynkach należy do projektantów konstrukcji oraz architektów. Dylatacje konstrukcyjne budynku muszą być odwzorowane na wszystkich posadzkach bez możliwości ich przeniesienia. Natomiast przebieg dylatacji przeciwskurczowych posadzki betonowej można czasem korygować zgodnie z zamysłem estetycznym projektu. Z reguły przyjmuje się, że pola wyznaczone dylatacjami przeciwskurczowymi betonu powinny mieć powierzchnię nie przekraczającą 36 m2, przy maksymalnej długości boku prostokąta 6 metrów.

W sytuacji, gdy istnieje zagrożenie pęknięciem posadzki betonowej na skutek naprężeń, np. na podporach, lub przewidywany jest większy skurcz betonowego podłoża, należy odpowiednio zagęścić rozstaw dylatacji.

Bezspoinowe posadzki na bazie żywic syntetycznych łączą w sobie korzyści estetyczne i użytkowe. Aby dowiedzieć się więcej o dostępnych technologiach oraz uzyskać wsparcie przy wyborze rozwiązania do konkretnej inwestycji, warto skorzystać z wiedzy ekspertów marki Flowcrete.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.