Wykorzystaj potencjał wieloletnich hal namiotowych Pol-Plan!

2023-07-28 12:22 Materiał sponsorowany
Wykorzystaj potencjał wieloletnich hal namiotowych Pol-Plan!
Autor: Pol-Plan Wieloletnia hala namiotowa Pol-Plan sprawdzi się także jako hala produkcyjna

Inwestycja w obiekty magazynowe, przemysłowe czy też hale sportowe budowane w sposób tradycyjny jest czasochłonna, wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i długim okresem zwrotu z inwestycji, a co za tym idzie zwiększonym ryzykiem niepowodzenia biznesowego. Wieloletnie hale namiotowe firmy Pol-Plan to korzystna alternatywa z dużym potencjałem.

Spis treści

  1. Korzystna alternatywa - wieloletnie hale namiotowe
  2. Magazyn mebli - izolowana hala namiotowa z dachem pompowanym
  3. Hala dla przetwórcy cebuli - izolowana hala namiotowa z podsufitką THERMO
  4. Wrotkarnia i lodowisko - hala łukowe CES

Korzystna alternatywa - wieloletnie hale namiotowe

Czy istnieje sposób, żeby ograniczyć ryzyko finansowego niepowodzenia inwestycji, zmniejszając koszty i czas realizacji przy takiej samej lub zbliżonej funkcjonalności, trwałości i bezpieczeństwie obiektów?

Otóż istnieje. Wieloletnie hale namiotowe o konstrukcji aluminiowej łączą te z pozoru sprzeczne cechy pozwalając stawiać niezwykle szybko i w bardzo atrakcyjnych kosztach wielkopowierzchniowe hale zaprojektowane na dekady użytkowania i dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych (obciążenia śnieżne do 300 kg/m2).

Lekkie i wytrzymałe profile aluminiowe łączone stalowymi łącznikami pozwalają na budowę modularnych hal o maksymalnej rozpiętości do 60 m i dowolnej długości. Podział na 5-metrowe moduły pozwala na względnie łatwą rozbudowę hal o kolejne moduły.

Stęszewska firma Pol-Plan jest jednym z czołowych, europejskich producentów wieloletnich hal namiotowych i należy do wąskiego grona firm oferujących największe, dostępne na rynku hale namiotowe CES, zbudowane z giętych łukowo profili aluminiowych o wysoko sklepionym dachu (wysokość w szczycie do 20 m) i maksymalnej rozpiętości do 60 m.

Aby poznać potencjał zastosowań konstrukcji, niesłusznie kojarzonej wyłącznie z obiektami tymczasowymi, warto zobaczyć, jak powstają hale namiotowe oraz poznać kilka przykładów zrealizowanych przez Pol-Plan obiektów.

Magazyn mebli - izolowana hala namiotowa z dachem pompowanym

Jedna z bardziej spektakularnych realizacji to zbudowany w kilkanaście dni izolowany magazyn mebli o powierzchni  4180 m2. Hala ze ścianami z płyty warstwowej z rdzeniem PUR została posadowiona na podwyższonym fundamencie betonowym co pozwoliło na wykonanie zagłębionych torów dojazdowych, prowadzących do doków załadunkowych dla TIRów.

Jest to jedna z największych w Europie hal z dachem pompowanym (44(36) x 105 x 4,5 m), który jest rozwiązaniem odpowiadającym wymogom prawnym, zgodnie z którymi poszycie dachu hali namiotowej musi być wykonane z plandeki. Każdy 5-metrowy segment dachu pokryty jest dwiema membranami z PCV, pomiędzy które wpompowane jest powietrze, które tworzy warstwę izolacyjną. Przy tak dużej hali niezbędnych jest kilka pomp, które uruchamiają się automatycznie w przypadku wykrycia przez czujniki spadku ciśnienia.

Wykorzystaj potencjał wieloletnich hal namiotowych Pol-Plan!
Autor: Pol-Plan Magazyn mebli - izolowana hala namiotowa z dachem pompowanym 44(36) x 105 x 4,5 m

Hala jest wyposażona w systemy wentylacji, ogrzewania, orynnowanie. Dodatkowe wewnętrzne filary nie utrudniają operacji logistycznych wewnątrz hali. Inwestor podejmując decyzję o wyborze technologii budowy hali miał unikalną możliwość porównania walorów użytkowych i kosztów budowy zarówno tradycyjnie budowanej, żelbetonowej hali jaki mniejszej izolowanej hali namiotowej Pol-Planu, a także hali namiotowej o konstrukcji stalowej.

Wybór padł na konstrukcję o zbliżonej funkcjonalności i bezpieczeństwie, bezkonkurencyjnym czasie realizacji i niezwykle atrakcyjnym koszcie. Dodatkową zaletą dachu pompowanego jest ułatwione samoistne zsuwanie się zalegającego śniegu.

Hala dla przetwórcy cebuli - izolowana hala namiotowa z podsufitką THERMO

Inny przykład realizacji wielkopowierzchniowej, izolowanej hali namiotowej to hala zrealizowana dla firmy Snebo - europejskiego potentata w przetwórstwie i konfekcjonowaniu cebuli. W tym przypadku zastosowana została nowa technologia izolacji dachu - podsufitka THERMO.

W hali o wymiarach (25 x 100 x 6 m) została ulokowana linia do obróbki cebuli. Powstały też wydzielone segmenty spełniające funkcje magazynowo-logistyczne, gdyż hala pełni też funkcję centrum logistycznego spełniającego istotną rolę w dystrybucji cebuli na całą Europę.

Zastosowane poszycie ścian z płyt warstwowych (rdzeń PUR 100 mm) w połączeniu z wielowarstwową tkaniną izolującą, podwieszoną pod dachem z plandeki PCV ma zapewnić odpowiednie warunki termiczne wewnątrz przy kosztach ogrzewania porównywalnych z kosztami ogrzewania tradycyjnie budowanych hal.

Wykorzystaj potencjał wieloletnich hal namiotowych Pol-Plan!
Autor: Pol-Plan Izolowana hala namiotowa z podsufitką THERMO

Podwieszona pod dachem tkanina składająca się z 5-milimetrowej warstwy termoizolacyjnej, którą stanowi pianka polietylenowa w okładzinach z folii polietylenowej, powleczonej warstwą aluminium, przyszytej do trwałej tkaniny PCV (610 g) szczelnie przylega do ścian z płyty warstwowej i profili tworząc pod dachem dodatkową przestrzeń wypełnioną powietrzem, która także spełnia funkcję izolacyjną.

Pol-Plan realizuje coraz więcej izolowanych hal namiotowych spełniających funkcję hal przemysłowych z wydzieloną częścią magazynową, w których pracują maszyny CNC, a powstałe produkty magazynowane są w części magazynowej.

Wrotkarnia i lodowisko - hala łukowe CES

Zadaszenia boisk, obiektów sportowych można także realizować szybko i w atrakcyjnych kosztach stawiając hale namiotowe. Szczególnie hale łukowe CES o wysoko sklepionym dachu bez poprzecznych lin stężających nadają się na zadaszenia boisk lub kortów tenisowych.

Przykład takiej realizacji to zadaszona wrotkarnia-lodowisko w parku tematycznym Jurapark. Hala CES o wymiarach 25 x 50 m zapewnia imponującą przestrzeń dla wrotkarzy, a zimą pozwala na uprawianie łyżwiarstwa w komfortowych warunkach.

Zadaszenia mniejszych boisk treningowych do piłki nożnej typu „Orlik” można efektywnie i szybko realizować stawiając mniej kosztowne hale o konstrukcji klasycznej. Taką halą o wymiarach 27 x 50 x 5 m z poszyciem dachu i ścian z PCV zadaszono boisko treningowe Warty Śrem. Demontowalne segmenty poszycia ścian wykonane z plandeki zapewniają dostęp powietrza latem, pozwalając na komfortowy trening.

Wykorzystaj potencjał wieloletnich hal namiotowych Pol-Plan!
Autor: Pol-Plan Hala namiotowa CES

Wieloletnie hale namiotowe przeznaczone do stałego użytkowania podobnie jak tradycyjne budynki wymagają pozwolenia na budowę, jednak czas ich realizacji liczony jest w dniach i przy porównywalnej funkcjonalności są to rozwiązania bezkonkurencyjne pod względem czasu zwrotu inwestycji. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie producenta 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.