Zdrowe i trwałe budynki z naturalnych materiałów. Zainwestuj w czerwoną ceramikę!

2023-07-27 9:10 Materiał sponsorowany
Zdrowe i trwałe budynki z naturalnych materiałów. Zainwestuj w czerwoną ceramikę!
Autor: Leier Polska Pustaki ceramiczne to jeden z najbardziej popularnych materiałów ściennych na polskim rynku

Każdy budynek powinien być równocześnie trwały, ekonomiczny w utrzymaniu, bezpieczny i komfortowy dla mieszkających lub pracujących w nim osób. Już na samym początku procesu projektowania trzeba zdecydować o tym, z jakiego materiału wybudować ściany, aby obiekt spełniał powyższe wymagania. Dlaczego warto wybrać naturalne wyroby z czerwonej ceramiki?

Nic nie gwarantuje większego komfortu użytkowania, jak budynek wzniesiony z naturalnych surowców, które zapewnią wewnątrz zdrowy mikroklimat. Takim właśnie materiałem jest ceramika czerwona. Elementy murowe wytwarza się z naturalnego surowca – gliny poddanej formowaniu, suszeniu i wypalaniu.

Wyroby ścienne z ceramiki czerwonej, m.in. różnego typu pustaki, wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowym (jedno- i wielorodzinnym), przemysłowym oraz użyteczności publicznej. Można z nich wznosić ściany nośne, samonośne, wypełniające i działowe.

Optymalna masa pustaków, właściwy kształt i układ drążeń sprawiają, że ściany wykonane z ceramiki czerwonej charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, termoizolacyjnymi, dźwiękochłonnymi oraz odpornością na ogień.

Pustaki ścienne z ceramiki czerwonej. Co mamy do wyboru?

Obecnie na rynku budowlanym dostępne są elementy murowe z ceramiki czerwonej, które można podzielić na trzy grupy:

  • ceramika zwykła (tradycyjna),
  • elementy do murowania na pióro i wpust (system P+W),
  • pustaki o podwyższonych parametrach akustycznych (AKU). 

Ceramika zwykła

Z ceramiki zwykłej wznosi się mury w sposób tradycyjny, tj. wykonując spoiny poziome i pionowe. Pustaki mają rowkowane powierzchnie boczne, co zwiększa przyczepność zaprawy do pustaków.

Uzupełnieniem ceramiki tradycyjnej są cegły pełne dostępne na rynku jako pełne, pełne z otworami oraz licowe.

Zdrowe i trwałe budynki z naturalnych materiałów. Zainwestuj w czerwoną ceramikę!
Autor: Leier Polska Pustaki ceramiczne firmy Leier - Thermopor 8 P+W i 11,5 P+W - łączone na pióro-wpust do wykonywania ścian działowych

System pióro-wpust

System THERMOPOR P+W (oferowany przez firmę Leier Polska) charakteryzuje się tym, że pustaki mają pióra i wpusty. Wznosząc ściany w tym systemie wykonuje się jedynie spoiny poziome, natomiast pionowe zastępują zamki powstałe z piór i wpustów. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na oszczędność zaprawy murarskiej, lecz także sprawia, że powstały z tych pustaków mur jest ciepły, dzięki wyeliminowaniu spoin pionowych stanowiących mostki termiczne.

Zastosowanie piór i wpustów na powierzchniach bocznych pustaka, a także duże wymiary elementów sprawiają, że dom wznosi się szybko i łatwo.

Zdrowe i trwałe budynki z naturalnych materiałów. Zainwestuj w czerwoną ceramikę!
Autor: Leier Polska Pustaki ceramiczne firmy Leier - Thermopor P+W - łączone na pióro i wpust do wykonywania ścian nośnych

Pustaki akustyczne

Z kolei pustaki o podwyższonych parametrach akustycznych THERMOPOR AKU (z oferty Leier Polska) cechują się doskonałymi właściwościami izolacyjności akustycznej. Takie pustaki stosowane są przy budowie obiektów, w których szczególnie ważne jest odizolowanie pomieszczeń od źródeł natężonego hałasu.

Pustaki mają zastosowanie m.in. przy wykonywaniu ścian międzymieszkaniowych, a także pomiędzy mieszkaniami a przestrzeniami komunikacyjnymi (np. klatkami schodowymi, korytarzami).

Zdrowe i trwałe budynki z naturalnych materiałów. Zainwestuj w czerwoną ceramikę!
Autor: Leier Polska Pustaki ceramiczne firmy Leier - Thermopor 25/30 AKU i 25 AKU S - o podwyższonej izolacyjności akustycznej

Staranne murowanie gwarancją sukcesu

Jednak nawet najwyższej jakości produkt nie zastąpi starannej pracy człowieka, dlatego ważne jest, aby w trakcie wznoszenia ścian nie zapominać o zasadach prawidłowego murowania i stosować się do obowiązujących norm i wytycznych.

Pustaki ceramiczne przed wbudowaniem należy odpowiednio składować. Palety z wyrobami powinny być ustawione na równym i suchym podłożu, a także zafoliowane oraz zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.

Zaletą budowy ścian z ceramiki czerwonej jest ich proste murowanie i obróbka. Obiekty zbudowane z pustaków ceramicznych są trwałe, przegrody ogniotrwałe i niepalne, a także odporne na działanie czynników fizycznych i chemicznych.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.