Zadbaj o pewne zasilanie swojego obiektu

2023-07-19 13:55 Materiał sponsorowany
listwa antyprzepięciowa Ever
Autor: EVER Wysokiej jakości listwa antyprzepięciowa posiada zazwyczaj dodatkowe funkcjonalności. W przypadku OFFICE PLUS są to m.in. dwuczłonowa konstrukcja umożliwiająca wygodny dostęp do urządzenia oraz dwuportowa ładowarka USB.

Nagłe wyłączenie prądu to wbrew pozorom niejedyne zagrożenie związane z użytkowaniem urządzeń elektrycznych w obiektach komercyjnych. Dużym problemem są również zaburzenia napięcia – zarówno jego nagły skok ponad dopuszczalną wartość, jak i gwałtowny spadek. Czułe urządzenia elektroniczne mogą być szczególnie wrażliwe na jakość zasilania sieciowego. Oprócz komputerów pewnego zasilania wymagają między innymi systemy automatyki oraz układy sterowania bramami wjazdowymi, alarmami i telewizją przemysłową. Warto też pamiętać o bramkach czy systemach dostępu.

Spis treści

  1. Podstawowa ochrona – listwa zabezpieczająca
  2. Na brak prądu – zasilacz awaryjny UPS
  3. Zaufaj profesjonalistom

Podstawowa ochrona – listwa zabezpieczająca

Podstawowy sprzęt elektroniczny można w prosty sposób chronić przed nagłymi skokami napięcia przy pomocy listew zabezpieczających, jednak należy zwrócić uwagę na to, jaką ochronę oferuje dany model. Większość tych podstawowych, dostępnych za niewielkie pieniądze, może pełnić funkcje jedynie przedłużacza i rozdzielnika. Chcąc efektywnie zabezpieczyć sprzęt, należy wybrać listwy o jasno określonej funkcji zabezpieczającej: antyprzepięciowej i/lub filtrującej. Ich producenci dbają, aby oprócz podstawowej funkcji ochronnej (uziemienie gniazdek) ich urządzenia wyposażone były w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne użytkowanie, w tym filtry chroniące podłączone sprzęty przed zakłóceniami oraz przepięciami. Warto również zwrócić uwagę na długość gwarancji oraz możliwość ubezpieczenia podłączonych odbiorników.

Na brak prądu – zasilacz awaryjny UPS

Występują sytuacje, które zdecydowanie przewyższają możliwości listew, na przykład długie lub krótkotrwałe braki zasilania. W porównaniu do przepięć, takie awarie bywają o wiele bardziej szkodliwe dla wizerunku firmy, niż dla samego sprzętu – możemy na przykład stracić możliwość bieżącej obsługi i rozliczeń z Klientem lub bezpowrotnie utracić jego cenne dane w systemie teleinformatycznym przedsiębiorstwa. Zarówno do ochrony antyprzepięciowej, jak i na wypadek braku zasilania, znakomicie nadają się zasilacze awaryjne (tzw. UPS-y). Urządzenia te różnią się między sobą wieloma parametrami, jednak podstawową różnicę stanowi rodzaj zabezpieczanych odbiorników.

Najmniejsze UPS-y wykorzystuje się do zabezpieczenia pojedynczych elementów komputerowych lub systemów kasowych. Zasilacze te dysponują ograniczoną mocą, dlatego też należy zwrócić uwagę, jakie urządzenia się do nich podłącza, tzn. ile mocy pobierają. W ten sposób ma się pewność, że w razie awarii energii elektrycznej zapewnione zostanie zasilanie na kilka lub nawet kilkanaście cennych minut, niezbędnych do zakończenia danego zadania i bezpiecznego wyłączenia odbiornika. UPS-y większej mocy podtrzymują zasilanie całych stanowisk komputerowych, serwerów oraz infrastruktury sieciowej. Z kolei te największe stosowane są w przemyśle, urzędach i szpitalach. Duże zasilacze awaryjne nie mają chronić pojedynczych urządzeń, a raczej centralizować bezpieczeństwo energetyczne w całym obiekcie. Jeśli konieczne jest zabezpieczenie zasilania wielu urządzeń, skuteczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednego dużego UPS-a niż kilkanaście małych. Pozwala to zmniejszyć koszty eksploatacji, a dodatkowo zapewnia lepszą kontrolę nad całą siecią, m.in. dzięki rozbudowanemu panelowi kontrolnemu oraz dołączonemu oprogramowaniu monitorująco-zarządzającemu.

POWERLINE GREEN 33 LITE / PRO
Autor: EVER Zaawansowany system zasilania gwarantowanego POWERLINE GREEN 33 LITE / PRO składa się często z kilku elementów. Oprócz samego zasilacza w skład zestawu wchodzą m.in. układ obejściowy bypass, dodatkowy stojak bateryjny i karta sieciowa umożliwiająca skuteczną komunikacją z jednostką.

Zaufaj profesjonalistom

Zakup i instalacja dużych zasilaczy, to co prawda dość poważne i nierzadko kosztowne rozwiązanie, ale jeżeli zależy nam na skutecznym i scentralizowanym systemie bezpieczeństwa zasilania, warto taki krok rozważyć, a dobór i instalację powierzyć fachowemu serwisowi producenta sprzętu. Jest to bardzo ważne, ponieważ podtrzymanie zasilania krytycznych odbiorników na obiekcie i dobór alternatywnego źródła zasilania w sytuacji awarii jest zadaniem skomplikowanym. W tym zakresie warto zaufać ekspertom, którzy bezpiecznie przeprowadzą klienta przez cały proces, od doboru rozwiązania pod konkretne potrzeby, aż do instalacji i obsługi posprzedażowej. Niewątpliwie sprosta temu zadaniu poznański producent EVER działający na polskim rynku już ponad 30 lat. Wszystkich zainteresowanych czytelników zapraszamy do bezpłatnych konsultacji w zakresie doboru systemu zasilania awaryjnego.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.