Siedziba Netcompany w warszawskim biurowcu Evident Polska. Projekt w duchu duńskiej stylistyki hygge
Ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych rozłożonych na trzech piętrach warszawskiego biurowca Evident Polska to przestrzeń biurowa Netcompany. Zaprojektowana dla ponad 500 osób, które na co dzień tworzą międzynarodową sieć powiązań w branży IT, dzięki architektom z biura BIT CREATIVE zapewnia ona utrzymaną w duchu hygge przestrzeń do pracy zespołowej, jak i indywidualnej.
Spis treści
Założenia projektowe
Głównym założeniem było zaprojektowanie przestrzeni w duchu duńskiej stylistyki hygge. Prostej, eleganckiej, a zarazem ergonomicznej, zachęcającej pracowników do powrotu do biura po pandemii. Stąd w projekcie królują głównie stonowane kolory – szarości przełamane ciepłym odcieniem drewna. Pojawiają się one na ścianach, sufitach, a także w postaci aranżacyjnych detali. Te bowiem odgrywają znaczącą rolę w projekcie, przełamując minimalistyczną stylistykę.
- Ciągłość open space’ów została przełamana za pomocą wykorzystania różnych rodzajów szafek na szczytach biurek oraz przepierzeń o nieregularnym wzorze. Do wykończeń ścian sal konferencyjnych zaproponowaliśmy szereg różnych typów wykończeń opartych na kolorach bieli i szarości, które są bazą ponadczasowej elegancji. Na ścianach widnieją panele tapicerowane w formie kwadratów, pasów przełamanych ciemniejszymi odcieniami, pas filcu w białej ramie, drewniany laminat gładki jak również w formie listewek, filc fazowany ze żłobieniami, tablice w formie pasa za tv w białej ramie oraz wiele więcej – opowiada architekt Barnaba Grzelecki.
Miejsca do pracy indywidualnej i zespołowej
Klientowi zależało na zapewnieniu wielu miejsc zarówno do pracy indywidualnej, jak i zespołowej oraz wspólnej przestrzeni eventowej. Trzeba było także wziąć pod uwagę pokaźną liczbę pracowników, by każdemu z nich zagwarantować komfort. Z tego względu to przestrzenie typu open space stanowią znaczną część biura. Jednak nie brak tu klarownych podziałów, pozwalających na pracę w skupieniu, ale też własnym zespole. Od strony komunikacji biurka oddzielono za pomocą wyższych i dłuższych szafek z zielenią, tak aby osoba siedząca przy nim nie pozostawała na widoku. Podziały pomiędzy poszczególnymi zespołami uzyskano zaś za pomocą zaprojektowanych na wymiar przepierzeń z tablicami z paneli akustycznych i listewek. Dodatkowo każdy pracownik ma zapewnioną dla siebie szafkę na przechowywanie rzeczy osobistych, które zostały równomiernie rozlokowane na przestrzeni całego biura.
Przeczytaj także:
- Najlepsze biuro na świecie jest w Polsce! Zobacz, jak wygląda warszawska siedziba Arup, czyli niezwykłe biuro z recyklingu
- Biuro jak kawiarnia – nowy projekt BIT CREATIVE dla JDE Peet’s
- Zobacz biuro na 34. piętrze Skylinera. Rządzą tu Barbie i Hot Wheelsy
Przestrzeń eventowa
Z kolei przestrzeń eventową zapewnia kantyna – zaplanowana jako miejsce stołówkowo-cateringowe dla ponad 500 pracowników w trybie zmianowym. Nie dziwi więc, że zajmuje ona znaczną powierzchnię, bo aż 1/6 pow. całej kondygnacji. Prowadzi też do niej klika wejść – główne z holu windowego, dwa z powierzchni biurowych oraz dwa boczne. Dla komfortu pracy osób na open space’ach kantyna została akustycznie odizolowana od reszty pomieszczeń.
- Wydzielone jest w niej pomieszczenie do przygotowania dań dla zespołu cateringowego, który może rozkładać posiłki na dwóch wyspach z bemarami w centralnej części pomieszczenia. Przestrzeń stołówkowa podzielona jest na kilka mniejszych o różnych formach. Znajdują się w niej niskie stoły, pojedyncze stoliki z tapicerowanym siedziskiem na wymiar, wysokie stoły grupowe jak i pojedyncze z widokiem na miasto. Wydzielona została również bardziej kawiarniana przestrzeń za pomocą przepierzenia z zielenią – tłumaczy architekt Malwina Klimowicz.
W tej pokaźnej przestrzeni znalazło się różnie miejsce na zabudowę kuchenną ze wszystkimi udogodnieniami. Do dyspozycji pracowników jest kilka ekspresów do kawy, pełnowymiarowe lodówki, lodówki z napojami, dystrybutory do wody, mikrofale, zmywarki, kosze do segregacji oraz nalewak do alkoholu, z którego można korzystać po godzinach pracy.
Coffee pointy
Na terenie biura Netcompany odnajdziemy także mniejsze Coffee pointy, służące pracownikom na co dzień. Ich stylistyka jest ciepła i elegancka. Na zabudowach kuchennych dominuje drewno oraz marmurowym deseń na blatach i ścianach. Wyspy kuchenne wyróżniają się detalem ciekawego fazowania, a sufity przyozdobione są stalową konstrukcją z dekoracyjnymi oprawami z widocznymi żarnikami. W ten sposób wpisują się one w koncepcję projektową wszystkich pomieszczeń.
Inwestor: Netcompany
Lokalizacja: Biurowiec P180, Warszawa
Projekt: BIT CREATIVE w składzie: arch. Barnaba Grzelecki, arch. Jakub Bubel, arch. Malwina Klimowicz
Zdjęcia: Fotomohito