Samozamykacze do zadań specjalnych

2023-07-16 15:02 Materiał sponsorowany
Samozamykacze GEZE w hotelu Novotel w Londynie
Autor: GEZE Samozamykacze GEZE w hotelu Novotel w Londynie

Samozamykacze górne firmy GEZE to szeroka gama produktów do każdego rodzaju drzwi. Od prostych lokalowych, po ciężkie drzwi wejściowe, ewakuacyjne oraz specjalistyczne, stosowane w różnych miejscach, jak szpitale, hotele czy lotniska.

Spis treści

 1. Zastosowanie samozamykacza
 2. Jak działa samozamykacz?
 3. Najlepsze samozamykacze tylko od GEZE

Zastosowanie samozamykacza

W ofercie GEZE znajdują się samozamykacze do drzwi o różnych kształtach, z możliwością indywidualnych ustawień i zastosowań, na przykład do drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych. Rodzaj oraz możliwość zastosowania odpowiedniego samozamykacza zależy od konkretnych wymagań oraz jego przeznaczenia jak np. rodzaj i rozmiar drzwi, ciężar skrzydła, materiał, szerokość drzwi oraz miejsca ich montażu. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, czy samozamykacz ma funkcjonować w obszarze wewnętrznym czy zewnętrznym, w pomieszczeniu wilgotnym czy suchym, w wysokich czy niskich temperaturach. Jeden uniwersalny samozamykacz nie spełni wszystkich oczekiwań i nie będzie odpowiedni do wszystkich rodzajów drzwi.

Samozamykacz GEZE TS3000
Autor: GEZE Samozamykacz GEZE TS3000

Jak działa samozamykacz?

Samozamykacz w dużym uproszczeniu jest czymś w rodzaju sprężyny, która dba o zamykanie drzwi.

Żeby drzwi nie trzaskały, sprężynę wyposażono w tłumik olejowy. Dzięki kombinacji tych dwóch mechanizmów samozamykacz działa zgodnie z wymogami specjalistycznej normy EN 1154. Dobór samozamykacza do drzwi polega na dopasowaniu jego parametrów i funkcjonalności drzwi.

Główne cechy rozwiązania, jakim jest samozamykacz to zwiększony komfort i wygoda przechodzenia przez drzwi oraz bezpieczeństwo w budynku. To także zabezpieczenie przeciwpożarowe, ochrona przed uporczywym hałasem, oszczędność energii oraz zwiększona higiena.

Dlaczego warto stosować samozamykacze?
 • Bezpieczeństwo: zamknięte drzwi chronią przed niepowołanym dostępem, włamaniem i kradzieżą.
 • Ochrona przeciwpożarowa: przepisy budowlane wymagają stosowania drzwi przeciwpożarowych, nie tylko w budynkach użyteczności publicznej czy podziemnych parkingach, ale również w domach czy pokojach hotelowych. Ich celem jest powstrzymanie zagrożenia pożarowego przed przedostaniem i rozprzestrzenieniem się dymu i ognia do innych pomieszczeń (tego typu zamykacze przeciwpożarowe muszą zamykać się samodzielnie).
 • Ochrona przed hałasem: zamknięte drzwi chronią przed głośnym hałasem.
 • Klimat wewnętrzny i oszczędność energii: zamknięte drzwi chronią przed warunkami atmosferycznymi (zimnem lub ciepłem), przeciągami oraz stratami ciepła.
 • Higiena: zamknięte drzwi chronią przed zanieczyszczeniami. Samozamykających się drzwi nie trzeba dotykać, aby je zamknąć. Są one zatem szczególnie przydatne tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo przenoszenia bakterii i zarazków na ręce: na przykład w szpitalach lub toaletach publicznych.
 • Strefa prywatna: zamknięte drzwi chronią prywatność użytkowników.
 • Wygoda: samozamykające się drzwi są praktyczne i wygodne dla każdego, w szczególności dla dzieci, osób starszych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Samozamykacz GEZE TS5000
Autor: GEZE Samozamykacz GEZE TS5000

Najlepsze samozamykacze tylko od GEZE

Od wielu lat firma GEZE kojarzy się z samozamykaczami. Dysponuje szerokim zakresem modeli samozamykaczy dostosowanych do wymagań i oczekiwań każdego klienta. Przedsiębiorstwo dysponuje przeszkolonym zespołem ekspertów, który pomoże dobrać urządzenie do indywidualnych potrzeb.

Najpopularniejsze modele samozamykaczy górnych GEZE oraz ich cechy:

 • TS 1000 C: uniwersalny samozamykacz przeznaczony do drzwi o niewielkich wymiarach i ciężarze skrzydła.
 • TS 1500: kompaktowy samozamykacz do niezbyt dużych skrzydeł drzwi, w firmowym designie rodziny samozamykaczy GEZE.
 • TS 2000 NV / TS 2000 NV/BC: kontynuacja popularnego samozamykacza ramieniowego w nowym wydaniu. Zwiększa komfort i bezpieczeństwo, bardzo intuicyjny w montażu. W wersji NV BC wyposażony w funkcję antywiatrową.
 • TS 3000 V: niewielki samozamykacz nawierzchniowy z szyną ślizgową do drzwi jednoskrzydłowych z intuicyjną regulacją ustawień. W wersji V BC wyposażony w funkcję antywiatrową.
 • TS 4000: najmocniejszy samozamykacz ramieniowy, doskonały do drzwi o szerokości skrzydła nawet do 1600 mm.
 • TS 5000: topowy model samozamykacza z szyną ślizgową. Najmocniejszy samozamykacz szynowy z szerokim zakresem wariantów wykonania.
 • TS5000L: specjalna wersja samozamykacza nawierzchniowego do drzwi zewnętrznych do budynków
 • TS 5000 SoftClose: nawierzchniowy samozamykacz z rozbudowaną regulacją fazy zamykania skrzydła drzwi.
 • Boxer: elegancki samozamykacz zintegrowany, niewidocznie wpasowuje się w skrzydło drzwiowe.

GEZE oferuje indywidualne rozwiązania w zakresie samozamykaczy oraz kompleksowe doradztwo.

Dowiedz się więcej na www.geze.pl

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.