Kąpielisko Zakrzówek - otwarcie sezonu zaplanowano na 22 czerwca 2023!

2023-05-22 13:11

Kąpielisko Zakrzówek będzie największym parkiem wodnym w Krakowie. Dodając powierzchnię terenu Skałek Twardowskiego, będzie liczyć prawie 100 ha. Właśnie kończy się inwestycja warta 44 mln zł. W zbiorniku, który powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia, powstało pięć unoszących się na wodzie basenów. Otwarcie kąpieliska Zakrzówek zaplanowane jest na 22 czerwca 2023! Zobacz najnowsze zdjęcia!

Spis treści

  1. Kiedy oficjalne otwarcie basenów Zakrzówek?
  2. Zakrzówek - kąpielisko w kamieniołomie
  3. Zakrzówek i 5 pływających basenów
  4. Co oprócz kąpieliska na Zakrzówku?
  5. Pływające kąpielisko na Zakrzówku gotowe - Zobacz FILM
  6. Zakrzówek baseny - cennik biletów
  7. Godziny otwarcia kąpieliska na Zakrzówku
  8. Odwiedziliśmy krakowski Zakrzówek. Zobacz najnowsze zdjęcia
  9. Zakrzówek - jak dojechać?
  10. O inwestycji

Kiedy oficjalne otwarcie basenów Zakrzówek?

Oficjalny termin otwarcia basenów Zakrzówek to 22 czerwca. Od tego dnia na Zakrzówku pojawią się ratownicy. Do tego czasu można korzystać z kąpieliska ale wyłącznie na własną odpowiedzialność, o czym informują znaki przy basenach.

Zakrzówek - kąpielisko w kamieniołomie

Jeszcze 4 lata temu Zakrzówek był dzikim i niestrzeżonym kąpieliskiem, które powstało na terenie poprzemysłowym, po zalaniu w 1990 roku starego, dość głębokiego kamieniołomu. To duża, pełna zieleni atrakcja dla mieszkańców Krakowa, niespełna 3 km od centrum miasta.

Tak wyglądało dzikie kąpielisko w parku Zakrzówek w 2019 roku.

Zakrzówek i 5 pływających basenów

Największą atrakcją Zakrzówka jest pięć pływających basenów o różnej wielkości i głębokości. Najpłytszy ma 40 cm, najgłębszy ponad 2 m. Dwa największe mają po 70 m długości. Konstrukcje basenów, przymocowane do ścian kamieniołomów, unoszą się na wodzie, dzięki wspornikom powietrza. Wokół każdego basenu zbudowano drewniane pomosty (szerokości 8 m), które służą do plażowania. Skały Zakrzówka przypominają pejzaż chorwackiego wybrzeża.

Kąpielisko może pomieścić nawet kilkaset osób jednocześnie, ale inwestor - Zarząd Zieleni Miejskiej - ma monitorować obłożenia basenów i planuje aplikację, w której będzie można sprawdzić stan zatłoczenia kąpieliska.

Co oprócz kąpieliska na Zakrzówku?

Przygotowano tu również trasy biegowe, trasy do jazdy na rolkach, rowerach, a także siłownie. Kompleks sportowy konsultowano z naukowcami z Akademii Wychowania Fizycznego. Gotowy jest już budynek z szatniami, natryskami i kawiarnią. Będzie też taras widokowy. Planowana jest budowa Centrum Sportów Wodnych, z którego mają korzystać profesjonalni sportowcy.

Pływające kąpielisko na Zakrzówku gotowe - Zobacz FILM

Zakrzówek baseny - cennik biletów

Zgodnie z zapowiedziami Zarządu Zieleni Miejskiej, wstęp na kąpielisko ma być całkowicie bezpłatny. Urząd nie planuje wprowadzania opłat za korzystanie z basenów.

Godziny otwarcia kąpieliska na Zakrzówku

Sam teren Zakrzówka nie jest zamykany. Dotyczy to również basenów, ale według regulaminu kąpieliska można z niego korzystać tylko w trakcie dyżurów ratowników, czyli między 10:00 a 18:00. Baseny są czynne 7 dni w tygodniu.

Miejsca parkingowe przy Zakrzówku zlokalizowane są przy ul. Norymberskiej i przy ul. Wyłom.

Odwiedziliśmy krakowski Zakrzówek. Zobacz najnowsze zdjęcia

Zakrzówek - jak dojechać?

O inwestycji

Za projekt zagospodarowania Parku Zakrzówek w Krakowie odpowiada Pracownia Projektowa F11 pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Marcina Furtaka. Architekci zadbali, aby wszystkie budynki, które powstaną na terenie parku wtapiały się w otaczającą je przyrodę. Dlatego też ich kształty są opływowe, inspirowane naturą. Zgodnie z założeniami metamorfoza Zakrzówka przebiegała tak, aby ingerencja w środowisko była jak najmniejsza.

Inwestorem jest Zarząd Zieleni Miejskiej. Koszt inwestycji to 44 mln zł - z czego 30 mln zł przeznaczono na wykup gruntów.

Listen on Spreaker. Źródło: Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie otwarte! Mamy najnowsze zdjęcia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE